Irak

Irak

W Kuwejcie odnotowano 54 st. C. Brytyjscy meteorolodzy przypuszczają, że może to być najwyższa temperatura, jaka kiedykolwiek wystąpiła w Azji. Podczas, gdy w zachodniej części kontynentu panują upały, na wschodzie Chińczycy zmagają się z ogromnymi powodziami. Deszcz zalał m.in. Pekin.

Francja zwiększy wojskową pomoc dla Iraku i wyśle broń ciężką do walki z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformował w piątek prezydent Francji Francois Hollande. Ma to być artyleria, która dotrze na miejsce w przyszłym miesiącu. Prawdopodobnie zostanie wykorzystana w ofensywie na Mosul, największe miasto pod kontrolą dżihadystów.

Na międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie poświęconej pomocy dla Iraku podjęto w środę zobowiązania na ponad 2 mld dolarów. Społeczność międzynarodowa wesprze w ten sposób Irak w walce z tzw. Państwem Islamskim. Część środków przeznaczy na pomoc dla uchodźców.

Abu Omar al-Sziszani, czyli Omar Czeczen, uznawany powszechnie przez zachodnie wywiady za "ministra wojny" tzw. Państwa Islamskiego, zginął w czasie walk pod Mosulem w Iraku - ogłosiła jedna z agencji prowadzonych przez dżihadystów.

USA i siły dowodzonej przez nich koalicji wykorzystają bazę irackich sił powietrznych, odbitą niedawno z rąk dżihadystów, jako przyczółek w ofensywie na Mosul, bastion tzw. Państwa Islamskiego - powiedział w poniedziałek minister obrony Ash Carter.

Do 292 ofiar śmiertelnych i ok. 200 rannych wzrósł bilans niedzielnego zamachu samobójczego w Bagdadzie, do którego przeprowadzenia przyznali się dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego - poinformował w czwartek minister zdrowia Iraku Adila Hammud.

Co najmniej 213 osób zginęło w niedzielnym zamachu samobójczym w Bagdadzie, do którego przyznała się ekstremistyczna sunnicka organizacja Państwo Islamskie - poinformowały w poniedziałek irackie władze. Ponad 200 osób zostało rannych. Wcześniejsze informacje mówiły o ok. 140 ofiarach śmiertelnych i 170 rannych.

W serii nalotów w okolicy irackiej Faludży dżihadyści ponieśli bardzo ciężkie straty, prawdopodobnie jedne z największych w pojedynczym starciu. Fanatycy uciekali z oblężonego miasta i w kilku miejscach dostali się pod ogień z samolotów oraz śmigłowców, które rozstrzelały szeregi samochodów wyładowanych ludźmi.

Irackie siły specjalne weszły w piątek do centrum Faludży - poinformował dowódca tych oddziałów Hajdar al-Obeidi. Wcześniej iracka telewizja podawała, że wojsko odbiło z rąk dżihadystów Państwa Islamskiego (IS) główny budynek rządowy w mieście.