Irak

Irak

Z 40 proc. do 14 proc. Tzw. Państwo Islamskie traci

Władze Iraku poinformowały, że dzięki prowadzonej przy wsparciu USA kampanii zbrojnej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu odzyskały około dwóch trzecich terytorium zajętego przez to ugrupowanie w błyskawicznym natarciu w 2014 roku.

Skrzydlaty łącznik dżihadystów wpadł na granicy

Jordańska straż graniczna poinformowała, że przechwyciła komunikację dżihadystów prowadzoną w niecodzienny sposób. Złapano gołębia pocztowego z listem od bojówkarzy w Iraku, przeznaczonym dla sympatyka w Jordanii.

Dwa błędy, które pogrążyły irackie plany Obamy

Dwa powtarzające się błędy w polityce zagranicznej USA to nadmierna zależność od pojedynczych lokalnych przywódców i niechęć do przyznania, że nie można utrzymać status quo. Władze amerykańskie popełniły te błędy w Iraku - pisze w środę "Washington Post".

Krwawe ataki bombowe. Dziesiątki zabitych, w tym dzieci

W dwóch zamachach bombowych przy użyciu samochodów pułapek w mieście Samawa na południu Iraku zginęły co najmniej 33 osoby - podały miejscowe władze. Wcześniej podawano informację o 18 zabitych. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Wybuchła ciężarówka. Zabici i dziesiątki rannych

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) wzięli odpowiedzialności za sobotni zamach bombowy w Bagdadzie, w którym zginęło co najmniej 19 osób, a 48 zostało rannych. Ładunek wybuchowy był umieszczony w trzytonowej ciężarówce.

"Zmierzamy do końca tysiącletniej obecności chrześcijan"

Chrześcijańska mniejszość w Iraku, która "jest pozbawiona wszelkiej nadziei", pilnie potrzebuje ochrony. Zagrożona jest tysiącletnia obecność chrześcijan w tym kraju - ostrzegła organizacja CHREDO, broniąca chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

Samochód pułapka. Co najmniej 50 ofiar

Co najmniej 12 osób zginęło, a 38 zostało rannych w eksplozji samochodu pułapki we wschodniej części Bagdadu zamieszkanej głównie przez szyitów - podały władze. To trzeci taki zamach w ciągu kilku dni w stolicy Iraku.

Źródła w Pentagonie: US Army może zabijać więcej cywilów

Walka z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego przybiera na sile i amerykańscy wojskowi zezwolili w ostatnich miesiącach swoim żołnierzom w Syrii i Iraku na ataki, w których dopuszcza się możliwość zabicia większej liczby cywilów - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez jeden z największych dzienników za oceanem, "USA Today".

Apache polecą do Iraku

USA wyślą do Iraku dodatkowych 217 żołnierzy i po raz pierwszy śmigłowce bojowe Apache dla wsparcia sił rządowych w walce z tzw. Państwem Islamskim - poinformował w poniedziałek podczas wizyty w Bagdadzie minister obrony Ash Carter.

Walka z dżihadystami przynosi skutki

W prowadzonych przez USA nalotach przeciw tzw. Państwu Islamskiemu (IS) w Syrii i Iraku zginęło dotychczas 25 tys. bojowników, a kilkadziesiąt milionów dolarów zagrabionych przez tę organizację spłonęło - pisze dziennik "New York Times".

Żywe tarcze. Dwa lata w piekle dżihadystów

Abu Israa nie uciekł, gdy bojownicy tzw. Państwa Islamskiego weszli do jego wioski. Matka mężczyzny była schorowana, ledwo chodziła. Rodzina zdecydowała się zostać. Abu Israa przeżył dwa lata na kontrolowanym przez dżihadystów terenie. W rozmowie z CNN opowiedział o życiu w ciągłym strachu i ostatnich dniach przed odbiciem miejscowości przez iracką armię, kiedy islamiści wykorzystywali ludność cywilną jako żywe tarcze. ("Fakty z zagranicy")

"Bez cienia wątpliwości" wyzwolony zostanie Mosul

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w Bagdadzie, że tzw. Państwo Islamskie utraciło już 40 proc. terytoriów, które kontrolowało w 2014 r. w Iraku, ogłaszając swój kalifat. Kerry dodał, że "bez cienia wątpliwości" wyzwolony zostanie Mosul.