Irak

Irak

"Pozostało mniej niż 3 tysiące" dżihadystów

Na terenie Syrii oraz Iraku przebywa mniej niż trzy tysiące dżihadystów - poinformował rzecznik dowodzonej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej koalicji krajów walczących z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

Kucharz jak terrorysta. HRW: krytykuje Irak za brak "hierarchii zbrodni"

Sprawcy najgorszych nadużyć wśród tysięcy osób w Iraku podejrzanych o przynależność do tak zwanego Państwa Islamskiego powinny zostać najpierw postawieni przed sądem - wezwała we wtorek Human Rights Watch (HRW), krytykując sposób, w jaki Bagdad wymierza sprawiedliwość za związki z IS.

Ustawa, która pozwoli wziąć ślub dziewięciolatkom

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostro skrytykowała prace nad nową ustawą w Iraku, która zezwoli na małżeństwa nawet dziewięcioletnich chłopców i dziewczynek. Przedstawicielka ONZ oświadczyła, że dzieci zostaną obdarte z dzieciństwa.

Szef CIA ostrzegł "generała cienia"

Kasem Solejmani "osobiście, jak i cały Iran będą ponosić odpowiedzialność za wszelkie ataki przeciwko amerykańskim interesom w Iraku przez siły pod ich kontrolą" - napisał szef CIA w liście do jednego z najważniejszych irańskich wojskowych. W sobotę Mike Pompeo zdradził jego treść.

Bagdad: decyzja Kurdów to krok ku anulowaniu referendum

Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) zapewnił w środę w oświadczeniu, że respektuje decyzję Irackiego Najwyższego Sądu Federalnego o niekonstytucyjności secesji jakiejkolwiek części Iraku. Zdaniem rzecznika irackiego rządu to krok ku "anulowaniu referendum".

Uciekli przed dżihadystami, teraz wracają do domów

Ponad dwa miliony osób przesiedlonych wewnętrznie w Iraku wróciło do swoich domów - oszacowano w listopadowym raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych. W kulminacyjnym momencie wojny z tak zwanym Państwem Islamskim liczbę uchodźców wewnętrznych w tym kraju oceniano na 3,5 miliona.

Milicje szykują się na szturm. Szyicki półksiężyc odtworzony

Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF) z Iraku przekroczyły w środę syryjsko-iracką granicę w okolicach Abu Kamal i połączyły się z oddziałami armii syryjskiej (SAA) i libańskiego Hezbollahu, przystępując do szturmu okupowanego przez tak zwane Państwo Islamskie Abu Kamal.

Premier Szydło spotkała się z prezydentem Iraku

Kwestie współpracy gospodarczej i polskiej pomocy humanitarnej oraz bieżąca sytuacja związana z bezpieczeństwem w regionie Bliskiego Wschodu były tematami wtorkowej rozmowy premier Beaty Szydło z prezydentem Iraku Fuadem Masumem - poinformowała w komunikacie Kancelaria Premiera.

Iracki sąd: żaden region nie może oderwać się od kraju

Najwyższy Sąd Federalny Iraku orzekł w poniedziałek, że żaden region czy prowincja nie mogą odłączyć się od kraju - poinformował rzecznik sądu. W ten sposób sąd zareagował na kurdyjskie referendum w sprawie niepodległości, które odbyło się we wrześniu.

Tysiące Kurdów opuściło domy w wyniku konfliktu

Ponad 180 tysięcy cywilów, w większości Kurdów, zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Powodem jest toczący się konflikt między rządem centralnym w Bagdadzie a władzami w Regionie Kurdystanu na północy Iraku - podało Biuro Koordynatora do spraw Humanitarnych Narodów Zjednoczonych w Iraku.

Premier nalega na unieważnienie kurdyjskiego referendum

Premier Iraku Hajdar al-Abadi oświadczył w czwartek, że zgodzi się wyłącznie na pełne unieważnienie kurdyjskiego referendum niepodległościowego, odrzucając tym samym propozycję Kurdyjskiego Rządu Regionalnego (KRG) w sprawie "zamrożenia" wyników plebiscytu.