Irak

Irak

Uciekli przed dżihadystami, teraz wracają do domów

Ponad dwa miliony osób przesiedlonych wewnętrznie w Iraku wróciło do swoich domów - oszacowano w listopadowym raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych. W kulminacyjnym momencie wojny z tak zwanym Państwem Islamskim liczbę uchodźców wewnętrznych w tym kraju oceniano na 3,5 miliona.

Milicje szykują się na szturm. Szyicki półksiężyc odtworzony

Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF) z Iraku przekroczyły w środę syryjsko-iracką granicę w okolicach Abu Kamal i połączyły się z oddziałami armii syryjskiej (SAA) i libańskiego Hezbollahu, przystępując do szturmu okupowanego przez tak zwane Państwo Islamskie Abu Kamal.

Premier Szydło spotkała się z prezydentem Iraku

Kwestie współpracy gospodarczej i polskiej pomocy humanitarnej oraz bieżąca sytuacja związana z bezpieczeństwem w regionie Bliskiego Wschodu były tematami wtorkowej rozmowy premier Beaty Szydło z prezydentem Iraku Fuadem Masumem - poinformowała w komunikacie Kancelaria Premiera.

Iracki sąd: żaden region nie może oderwać się od kraju

Najwyższy Sąd Federalny Iraku orzekł w poniedziałek, że żaden region czy prowincja nie mogą odłączyć się od kraju - poinformował rzecznik sądu. W ten sposób sąd zareagował na kurdyjskie referendum w sprawie niepodległości, które odbyło się we wrześniu.

Tysiące Kurdów opuściło domy w wyniku konfliktu

Ponad 180 tysięcy cywilów, w większości Kurdów, zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Powodem jest toczący się konflikt między rządem centralnym w Bagdadzie a władzami w Regionie Kurdystanu na północy Iraku - podało Biuro Koordynatora do spraw Humanitarnych Narodów Zjednoczonych w Iraku.

Premier nalega na unieważnienie kurdyjskiego referendum

Premier Iraku Hajdar al-Abadi oświadczył w czwartek, że zgodzi się wyłącznie na pełne unieważnienie kurdyjskiego referendum niepodległościowego, odrzucając tym samym propozycję Kurdyjskiego Rządu Regionalnego (KRG) w sprawie "zamrożenia" wyników plebiscytu.

"Kurdyjski rząd chce zapobiec dalszym walkom i rozlewowi krwi"

Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) zaoferował "zamrożenie" wyników referendum niepodległościowego, by doprowadzić do zakończenia konfliktu z Bagdadem. KRG zapowiedział także natychmiastowe wstrzymanie ognia i zakończenie wszystkich operacji wojskowych.

Bundeswehra wznowiła szkolenia bojowników Peszmergi

Bundeswehra wznowiła w niedzielę szkolenie bojowników Peszmergi w północnym Iraku zawieszone 10 dni temu ze względu na eskalację konfliktu między Kurdami a władzami centralnymi Iraku. Poinformowało o tym dowództwo niemieckiej armii.

Amerykanie apelują do Bagdadu o unikanie starć z Kurdami

Departament Stanu zaapelował do władz w Bagdadzie w oświadczeniu wydanym w piątek o unikanie starć z siłami kurdyjskimi w prowincji Kirkuk i ograniczenie działań militarnych na spornych terytoriach do tych uzgodnionych z Kurdyjskim Rządem Regionalnym.

Szyicki duchowny apeluje o zapewnienie ochrony Kurdom

Wielki ajatollah Ali al-Sistani, najwyższy rangą szyicki duchowny w Iraku, wezwał w piątek do zapewnienia ochrony Kurdom na północy kraju. Zareagował w ten sposób na doniesienia o wypędzeniach i niszczeniu kurdyjskich domów na ziemiach zajętych przez siły irackie.

Kurdowie kontra siły irackie. Walki niedaleko Kirkuku

Siły irackie starły się w piątek z bojownikami kurdyjskimi w miejscowości Altun Kupri, 35 kilometrów na północny wschód od Kirkuku, na drodze między tym miastem a stolicą Regionu Kurdystanu, Irbilem - informują agencje prasowe.