Irak

Irak

Kurdyjska flaga załopotała na cytadeli

Lokalne władze w Kirkuku na północy Iraku uchwaliły we wtorek, że na budynkach rządowych w tej prowincji zawiśnie flaga kurdyjska. Wciągnięto ją na maszt cytadeli. Decyzja może zaostrzyć napięcia z Bagdadem związane z przyszłością zasobnej w ropę prowincji.

Zginęli cywile. Generał: mogliśmy odegrać rolę w zabiciu tych osób

Siły koalicji pod wodzą USA najprawdopodobniej odegrały rolę w wybuchach, które miały miejsce w marcu w Mosulu, w wyniku których śmierć ponieśli iraccy cywile - oświadczył we wtorek gen. Stephen Townsend. Zaznaczył jednak, że także dżihadyści mogli się do nich przyczynić, a użyta przez koalicję amunicja nie powinna doprowadzić do zawalenia się budynku, w którym przebywały ofiary.

Premier Iraku: Trump gotowy zrobić więcej w walce z dżihadystami

Stany Zjednoczone zapewniły o zwiększeniu wsparcia w walce z tak zwanym Państwem Islamskim - poinformował premier Iraku Hajder al-Abadi po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz jego doradcami. Abadi podkreślił jednocześnie, że pomoc jedynie wojskowa nie byłaby wystarczająca.

Eksplozja w zatłoczonej dzielnicy

Dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego przyznali się do przeprowadzenia w poniedziałek ataku terrorystycznego w zdominowanej przez szyitów dzielnicy Bagdadu. W eksplozji samochodu pułapki zginęło co najmniej 13 osób, a 33 zostały ranne.

Po ciężkich bojach są 500 metrów od symbolicznego meczetu

W Mosulu, ostatnim wielkim bastionie dżihadystów, iraccy żołnierze dotarli w czwartek w ciężkich ulicznych bojach na odległość 500 metrów od meczetu Al Nuri. To tam latem 2014 roku przywódca dżihadystów Abu Bakr al-Bagdadi proklamował powstanie tak zwanego Państwa Islamskiego.

Dżihadyści "są w pułapce". Wysłannik USA: wszyscy zginą

Dżihadyści, z tak zwanego Państwa Islamskiego broniący się w Mosulu, znaleźli się w pułapce, bowiem wspierane przez USA irackie wojska całkiem odcięły dostęp do miasta z zewnątrz. Wszyscy bojownicy zginą - powiedział w niedzielę specjalny wysłannik USA do walki z IS.

Amerykanie przestali się kryć. Strykery i tajemnicze "duże pojazdy" na froncie

Tam, gdzie do walki z dżihadystami do tej pory Amerykanie wysyłali jedynie trzymających się cienia komandosów, pojawili się teraz żołnierze z ciężkim sprzętem i łopoczącymi gwieździstymi sztandarami. Waszyngton wyraźnie zdwoił wysiłki w walce z tzw. Państwem Islamskim. W irackim Mosulu Irakijczycy twierdzą, że kilka tajemniczych "dużych pojazdów" amerykańskich całkowicie sparaliżowało do tej pory bardzo aktywne drony dżihadystów.

Irakijczycy przejęli kontrolę nad drugim mosulskim mostem

Wspierane przez USA siły irackie przejęły w poniedziałek kontrolę nad mostem al-Hurriya w Mosulu. Jest to już drugi most nad rzeką Tygrys kontrolowany przez prowadzącą ofensywę w celu wyparcia dżihadystów z zachodniej części miasta armię iracką. O opanowaniu mostu poinformowało dowództwo irackie.

Dziesiątki tysięcy uciekają przed walkami

W ostatnich dniach gwałtownie wzrosła liczba mieszkańców uciekających z Mosulu. Miasto jest celem ofensywy sił irackich mającej wyprzeć stamtąd tak zwane Państwo Islamskie. Uchodźców jest ponad 200 tys. - podała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Już ponad 900 niemieckich dżihadystów w Syrii i Iraku

Liczba dżihadystów, którzy od początku konfliktu wyjechali z Niemiec do Syrii i Iraku, by wspierać tak zwane Państwo Islamskie, wzrosła do 910 - podał w piątek "Der Spiegel", powołując się na dane Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji. Ok. 145 z nich zginęło w walce.