Irak

Irak

Korytarz do Morza Śródziemnego? AP: szanse Iranu rosną

Wspierani przez Iran bojownicy w środkowej Syrii posuwają się na wschód, przez co rosną szanse Teheranu na uzyskanie korytarza lądowego przez Irak i Syrię do Morza Śródziemnego, a tym samym łatwego dostępu do sojuszników w regionie - pisze w środę agencja AP.

Zbiorowy grób ofiar dżihadystów. "Ślady kul"

Członkowie irackich sił bezpieczeństwa odkryli zbiorowy grób 40 mężczyzn zabitych przez dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego - pisze w piątek AFP, powołując się na anonimowe źródła w armii. Grób znaleziony został w mieście Ramadi, leżącym około 100 km na zachód od Bagdadu.

Mężczyzn zabili na miejscu, kobiety i dzieci porwali. "Rana jazydów wciąż krwawi"

3 sierpnia 2014 roku tak zwane Państwo Islamskie (IS) zaatakowało jazydzkie miasto Sindżar na północy Iraku. Terroryści zamordowali około 5 tysięcy członków tej niemuzułmańskiej grupy religijnej, głównie mężczyzn. Kobiety sprzedawali na targach jako niewolnice seksualne. Choć dżihadyści zostali wyparci z rejonu Sindżar, wielu jazydów wciąż boi się wrócić do domu.

Ćwierć miliona ludzi wróciło do Mosulu

Iracki minister do spraw migracji Dżasem Mohammed al-Dżaf poinformował, że 253 tys. mieszkańców Mosulu wróciło już do domu. Uciekli oni z miasta w trakcie walk armii irackiej z tak zwanym Państwem Islamskim, zakończonych 10 lipca. Słowa ministra cytuje serwis Iraqinews.com.

Szef Pentagonu: Zakładamy, że Bagdadi żyje. Ścigamy go

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział, że jego zdaniem przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Bagdadi żyje. Wcześniej w lipcu niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że ma potwierdzone informacje o jego śmierci.

Kurdowie: Zdecydowanie Bagdadi żyje. Nie zginął

Na 99 procent przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi żyje - oświadczył Lahur Talabany, wysoki rangą przedstawiciel władz irackiego Kurdystanu odpowiedzialny za walkę z terroryzmem. Według niego szef IS przebywa w rejonie na południe od Ar-Rakki, nazywanej stolicą IS w Syrii.

Ponad milion ludzi uciekło z Mosulu

Od początku walk o Mosul w październiku ubiegłego roku z tego drugiego co do wielkości miasta Iraku uciekło ponad milion osób, a większość z nich nie wróciła do domu - ogłosiła w piątek Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji.

"Prawo wojenne było rażąco łamane". Raport o walkach w Mosulu

Wojska Iraku i międzynarodowej koalicji pod wodzą USA oraz siły IS podczas walk o Mosul złamały międzynarodowe prawo humanitarne - głosi opublikowany we wtorek raport organizacji Amnesty International. Według organizacji, niektóre działania można uznać za zbrodnie wojenne.