Irak

Irak

W Iraku narażał życie dla Amerykanów. Przez dekret Trumpa do USA nie może wjechać

W Iraku narażał życie, przez kilka lat współpracując z amerykańską agencją rządową. W nagrodę dostał wizę, która jemu - Irakijczykowi - oraz rodzinie pozwalała na zamieszkanie w USA. Jego wyjazd przekreślił jednak dekret Donalda Trumpa. Nowe prawo zabraniające wjazdu do USA obywatelom siedmiu krajów będzie obowiązywać trzy miesiące, a do tego czasu wygaśnie wiza irackiego informatyka. Jego historię opisuje "Washington Post".

"Ten zakaz nie pomoże". Kraje z listy Trumpa reagują na dekret

Na amerykański zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu zamieszkiwanych głównie przez muzułmanów państw zareagował Iran, który zapowiedział działania odwetowe - odmowę wydawania wiz Amerykanom. Inne kraje reagują znacznie spokojniej. Pogrążone w wojnach domowych Syria, Libia i Somalia nie skomentowały jeszcze decyzji administracji Donalda Trumpa.

Wschodni Mosul w rękach armii. Dzieci wracają do szkół

We wschodniej części Mosulu ponownie otwartych zostało 30 szkół, dzięki czemu do ławek wrócić może ponad 18 tys. dzieci - poinformował we wtorek UNICEF. W czasie ponad dwuletniej okupacji dżihadystów wiele szkół było zamkniętych, a dziewczynkom odmawiano edukacji.

Szef Pentagonu ostrzega przed wysyłaniem wojska do Iraku i Syrii

Ewentualne wysłanie tysięcy amerykańskich żołnierzy ponownie do Iraku oraz do Syrii mogłoby skłonić sojuszników USA w tych krajach do wycofania się z walki z dżihadystami. Mogłoby także doprowadzić do silnego antyamerykańskiego oporu - uważa ustępujący szef Pentagonu.

Paryż: około 200 francuskich dżihadystów wróciło do kraju

Francuskie służby antyterrorystyczne oceniają, że około 700 obywateli tego kraju walczy w szeregach dżihadystycznego tzw. Państwa islamskiego (IS) w Iraku i Syrii. Oprócz tego około tysiąca nadal przebywa we Francji, ale pragnie przyłączyć się do dżihadu.

Bitwa o uniwersytet. Wojsko próbuje wyprzeć dżihadystów

Irackie siły specjalne kontynuują walki z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego (IS) na obszarze kampusu uniwersyteckiego w Mosulu - poinformował przedstawiciel oddziałów antyterrorystycznych uczestniczący w działaniach zbrojnych.

Siły specjalne dotarły do tzw. Mostu Wolności

Irackie siły specjalne dotarły do drugiego mostu w Mosulu, który stanowi strategiczną przeprawę łączącą wschodnią część miasta z zachodnią - podała w piątek w oświadczeniu armia. Pojawiły się też informacje o wkroczeniu żołnierzy na teren uniwersytetu. Zachodnia część miasta jest cały czas w rękach dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Tureckie wojska pod Mosulem. "Wycofamy się po pokonaniu IS"

Turcja uzależnia rozmowy na temat wycofania swych wojsk z północnego Iraku od oczyszczenia tego obszaru z sił tzw. Państwa Islamskiego (IS) - oznajmił turecki minister obrony Fikri Isik. Zapewnił jednocześnie o chęci przyjacielskiego rozwiązania problemu.

Trwa walka o Mosul. Przyczółek mostowy nad Tygrysem

W toczącej się od trzech miesięcy bitwie o Mosul, stolicę tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, rządowe irackie siły specjalne dotarły do Tygrysu i utworzyły strategiczny przyczółek mostowy na wschodnim jego brzegu w rejonie ruin starożytnego miasta Niniwa.

Ostatni bastion IS w Iraku. "Bojownicy stawiają zaciekły opór"

Około 70 proc. wschodniego Mosulu zostało odbite z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS) - pisze w czwartek Reuters, powołując się na irackiego generała. Ofensywa sił irackich i ich sojuszników na ten ostatni bastion IS w Iraku rozpoczęła się w połowie października.

Snajperzy, pułapki, tunele. Mimo oporu dżihadyści tracą teren

Siły irackie odbiły z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) dwie dzielnice we wschodniej części Mosulu na północy Iraku - poinformowały źródła, na które powołuje się agencja Reutera. Z miasta uciekają przed walkami tysiące cywilów.

Dwie eksplozje na zatłoczonym targowisku. Przyznali się dżihadyści

Dwie bomby eksplodowały w sobotę na zatłoczonym targu w centrum stolicy Iraku, zabijając co najmniej 27 osób i raniąc ponad 53 - poinformowała lokalna policja. Do przeprowadzenia zamachu przyznało się za pośrednictwem swojej agencji propagandowej Amak przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

10 lat temu powieszono Husajna. Irakowi to nie pomogło

W dziesięć lat po egzekucji byłego prezydenta Saddama Husajna Irak pozostaje wewnętrznie podzielony i pogrążony w chaosie, podczas gdy trwa zakrojona na dużą skalę operacja wojskowa w celu wyparcia z kraju sił terrorystycznych tzw. Państwa Islamskiego (IS).