Irak

Irak

Wysadził się przed lodziarnią. Wśród ofiar dzieci

Około 30 osób zginęło we wtorek w Bagdadzie w wybuchach dwóch samochodów pułapek. Do jednego z zamachów przyznali się dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) - podały miejscowe władze. W obydwu zamachach rannych zostało ponad 100 osób.

Ofensywa przeciwko dżihadystom na zachód od Mosulu

Oddziały Pospolitego Ruszenia, czyli prorządowej milicji, rozpoczęły w piątek nową ofensywę. Operacja ma na celu oczyszczenie z bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) obszarów między Mosulem a granicą z Syrią. W tym czasie iracka armia kontynuuje ciężkie walki o Stare Miasto w Mosul.

Mosul: nowy front przeciwko dżihadystom

Irackie wojsko otworzyło nowy front w walce o wyzwolenie z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego miasta Mosul na północy Iraku. Armia napiera na siły dżihadystów od północnego zachodu - poinformował wojskowy dowódca, cytowany przez agencję Reutera.

Grozi im katastrofa humanitarna. "Być może najgorsza w całym konflikcie"

Walki w zajętym przez dżihadystów Starym Mieście w Mosulu, gdzie jak w pułapce znalazło się wielu cywilów, mogą doprowadzić do najgorszej katastrofy humanitarnej w wojnie z bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego - ostrzegła koordynatorka humanitarna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Iraku Lise Grande.

Państwo Islamskie i Al-Kaida "rozmawiają o możliwym sojuszu"

Przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) dążą do przymierza z Al-Kaidą, od której przed trzema laty się oderwali oraz wydali wojnę o przywództwo światowego ruchu dżihadystycznego - oświadczył w poniedziałek wiceprezydent Iraku Ijad Allawi.

W walce z dżihadystami Irak nadal ma poparcie USA

Stany Zjednoczone będą nadal wspierać walkę z tak zwanym Państwem Islamskim. Wiceprezydent USA Mike Pence zapełnił o tym w sobotniej rozmowie telefonicznej z irackim premierem Hajderem al-Abadim - poinformował iracki rząd.

Miasto, które wymarło. Kiedyś żyło tam kilkadziesiąt tysięcy osób

Hamdanii koło Mosulu było skupiskiem irackich chrześcijan. Przed zajęciem okolic przez tak zwane Państwo Islamskie żyło ich tam ich około 70 tysięcy. Obecnie w mieście, odbitym już przez irackie siły rządowe mieszka zaledwie około setki ludzi, a i tak część z nich rozważa wyjazd. Ruiny i puste ulice robią wyjątkowo przygnębiające wrażenie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Bagdad: Irak potrzebuje swojego planu Marshalla

Szef irackiego MSZ Ibrahim al-Dżafari oświadczył w czwartek w rozmowie z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem że jego kraj zniszczony przez wojnę potrzebuje obecnie programu odbudowy "w rodzaju planu Marshalla".

Kurdyjska flaga załopotała na cytadeli

Lokalne władze w Kirkuku na północy Iraku uchwaliły we wtorek, że na budynkach rządowych w tej prowincji zawiśnie flaga kurdyjska. Wciągnięto ją na maszt cytadeli. Decyzja może zaostrzyć napięcia z Bagdadem związane z przyszłością zasobnej w ropę prowincji.