globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

Grenlandii ubywa w zastraszającym tempie

Według naukowców coraz szybciej topi się lód na Grenlandii. Za tym zjawiskiem podąża kolejne - podnoszenie się poziomu oceanów na całym świecie. Do końca stulecia zalanych może zostać wiele nadbrzeżnych miast.

Więcej afrykańskiego powietrza w Europie. Co to dla nas oznacza

Europa zmaga się z falą upałów. W wielu krajach wystąpiły ulewne opady deszczu i gwałtowne burze. Zjawiska atmosferyczne przybierają na sile. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytety Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczy, co może być przyczyną. Czy zmiany te wpłyną na pogodę w najbliższej przyszłości?

Stajemy twarzą w twarz z masowym wymieraniem

- Po raz pierwszy od zniknięcia z powierzchni Ziemi dinozaurów stajemy twarzą w twarz z masowym wymieraniem przyrody - twierdzi Mike Barrett, dyrektor nauki i polityki WWF. W 50 lat straciliśmy 60 procent gatunków roślin i zwierząt. Do 2020 będzie ich jeszcze więcej.

Wielka Rafa Koralowa umiera

Wielka Rafa Koralowa umiera. Ciężko temu zapobiec, lokalne akcje nie wystarczą. Potrzebne są ograniczenia w emisji gazów cieplarnianych.

Człowiek spotęgował historyczne fale upałów

Zmiany zachodzące w klimacie odzwierciedlają się m.in. w surowszych i bardziej śmiercionośnych falach upałów. Takie pojawiły się w 2015 roku w Indiach i Pakistanie. Czy człowiek mógł zwiększyć tragiczny efekt tego zjawiska? Sprawdzili to amerykańscy naukowcy.

Antarktyda traci lód od spodu

Lodowiec na Antarktydzie oddzielił się od szelfu w zaskakujący sposób. Coraz cieplejsza woda oceanów zaczęła roztapiać go od spodu. - Możemy zobaczyć upadek zachodniej Antarktydy podczas naszego życia - straszą naukowcy.

NASA ma badać kosmos, a nie klimat

Nowy prezydent USA chce wyeliminować wszelkie badania dotyczące zmian klimatycznych, prowadzone przez NASA. Działania te mają być podjęte w ramach akcji rozprawienia się z "upolitycznieniem nauki".

Odchody ptaków wpływają na arktyczne temperatury

Według badaczy ekskrementy ptaków mogą pomóc w zahamowaniu zmian klimatycznych. Okazuje się, że przyczyniają się one do ochładzania Arktyki. W obliczu globalnego ocieplenia to bardzo dobra wiadomość.