Dane klimatyczne stale napływające z największych ośrodków meteorologicznych na świecie sprawiają, że nie milkną dyskusje na temat globalnego ocieplenia. Głos w sprawie zmiany klimatu zabrała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i podkreśliła, że mają one "bezprecedensowe tempo".
W poniedziałek naukowcy powiadomili, że globalne ocieplenie i zjawisko El Nino, działając wspólnie potęgują zmiany klimatyczne na Ziemi. - Marzec i kwiecień również będą wyjątkowo ciepłe - zapowiadają specjaliści.
Obserwacje z ostatnich 50 lat wykazały, że noce ocieplają się szybciej niż dni. Specjaliści sądzą, że trend ten utrzyma się także w nadchodzących dekadach. Dzięki temu odkryciu trzeba będzie zaktualizować modele klimatyczne.
El Nino gwałtownie wpływa na klimat. Przez to zjawisko na półkuli północnej po raz pierwszy w historii pomiarów meteorologicznych zanotowano ocieplenie klimatu sięgające dwóch stopni Celsjusza. Specjaliści uspokajają, że to jedynie chwilowa anomalia.
Zespół naukowców z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA odkrył, że pożary lasów tropikalnych w Azji południowo-wschodniej i Afryce, zwiększają stężenie ozonu w atmosferze w rejonie zachodniego Pacyfiku.
Dla osób kochających czekoladę to fatalna wiadomość. Według najnowszych badań wzrost temperatury wpłynie na uprawę kakaowców. Będzie coraz mniej plantacji, a co za tym idzie - zmniejszy się ilość produkowanej na świecie czekolady.
Podróż z Warszawy do Nowego Jorku może potrwać dłużej niż obecnie. Za ten fakt obwiniać należy zmiany klimatu. Zwiększy się prędkość prądów strumieniowych, których w atmosferze "nie sposób ominąć". To właśnie one spowolnią samolot lecący z Europy do Ameryki Północnej.
Średnie temperatury w 2015 roku były w skali całej Ziemi najwyższe w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów - podały w środę amerykańska Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz NASA.
Raport rosyjskiego Ministerstwa Środowiska wskazuje, że Rosja ociepla się ponad dwa razy szybciej niż reszta świata. W związku z tym m.in. jeszcze bardziej zwiększy się zagrożenie powodziowe i pożarowe.
Rok 2016 będzie tak samo ciepły jak 2015, o ile nie bardziej - prognozują eksperci. Według nich średnia globalna temperatura powietrza wyniesie około 14,84 st. C. Obecne prognozy są więc jeszcze wyższe niż te, które stworzyli rok temu na 2015.
W 2015 roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze uzyskało rekordowy poziom. Naukowcy opracowali animację czasowego i przestrzennego zróżnicowania ilości tego gazu w powietrzu.
Blisko 200 państw uczestniczących w konwencji klimatycznej ONZ w Paryżu przyjęło w sobotę porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza". To pierwsza w historii umowa klimatyczna o takim zasięgu.
Globalne ocieplenie zagraża zwierzętom i niektórym gatunkom grozi nawet wyginięcie. Okazuje się, że nie wszyscy przedstawiciele fauny cierpią z tego powodu. - Jest to zupełnie inny przykład reakcji zwierząt na zmianę klimatu - stwierdził autor badań, który przeprowadził analizy m.in. na zającach i łosiach na Alasce.
Rok 2015 będzie najprawdopodobniej najcieplejszy, od kiedy zaczęto prowadzić pomiary, a w 2016 r. będzie jeszcze cieplej - przewidują eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Na całym świecie sztuka uliczna jest coraz bardziej popularna. Choć murale najczęściej powstają na murach, pewien hawajski artysta tworzy je na... lodowcach.
Rosja traci 468 kilometrów kwadratowych rocznie. To przez erozję i topnienie wiecznej zmarzliny. Zjawisko odkryli naukowcy syberyjskiego oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.
Wzrost akumulacji śniegu na Antarktydzie rozpoczęty 10 tys. lat temu równoważy zwiększone straty z topnienia lodowców - głoszą naukowcy NASA na podstawie najnowszych badań.
Pożary, susze, powodzie, huragany, śnieżne zimy... to wszystko i wiele innych zjawisk są odpowiedzią na zmiany klimatu. W 2014 roku ekstremalnych wydarzeń pogodowych było najwięcej.