globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

Lato przez pół roku? To nieodległa perspektywa

Kryzys klimatyczny może spowodować, że za kilkadziesiąt lat lato na półkuli północnej będzie trwać przez pół roku - wykazała analiza naukowców. Przedłużający się okres ciepła może wydawać się kuszący, ale badacze ostrzegają, że nie pozostanie to bez dramatycznego wpływu na zdrowie ludzi, rolnictwo i środowisko.

2021 może być kolejnym gorącym rokiem w historii pomiarów

Rok 2021 będzie równie gorący jak ostatnie lata - wynika z prognozy brytyjskiego serwisu meteorologicznego Met Office. Eksperci przewiduje, że średnia globalna temperatura w nadchodzącym roku będzie o 0,91-1,15 stopnia Celsjusza wyższa niż w okresie przedindustrialnym.

"Moment na przebudzenie powinien być 10-20 lat temu"

- O tym, że wzrost koncentracji gazów cieplarnianych spowoduje ocieplenie klimatu było wiadomo już w XIX wieku, ale wtedy nie wydawało się to bliską perspektywą - mówiła w niedzielę w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery.

Cena za życie, czyli ile trzeba zainwestować, żeby przeżyć zmianę klimatu

O zmianach klimatu i globalnym ociepleniu mówi się wiele, ale wciąż wydaję się, że za mało się robi. Kilkudziesięciu ekspertów z całego świata opracowało pięć metod, dzięki którym ludzkość będzie mogła przygotować się na globalne ocieplenie. Cena wprowadzenia ich w życie okaże się wysoka, ale jak zapewniają eksperci zwróci się z nawiązką.

Europa ogrzewa się szybciej, niż sądzono

Zmiany klimatu powodują, że w Europie zwiększa się liczba ekstremalnie ciepłych dni, a coraz rzadziej występują potężne mrozy. To może wpłynąć na ludzi nieprzystosowanych do rosnącej średniej temperatury.

Zwiększyła się liczba pożarów na Ziemi. NASA monitoruje sytuację

Najnowsza technologia umożliwia NASA śledzenie aktywnych pożarów w większości lokalizacji na Ziemi. Naukowcom udało się prześledzić, gdzie najczęściej pojawia się ogień i porównać to z wynikami zebranymi na przestrzeni lat. Okazuje się, że pożary występują na naszej planecie coraz częściej.