globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

"Moment na przebudzenie powinien być 10-20 lat temu"

- O tym, że wzrost koncentracji gazów cieplarnianych spowoduje ocieplenie klimatu było wiadomo już w XIX wieku, ale wtedy nie wydawało się to bliską perspektywą - mówiła w niedzielę w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery.

Cena za życie, czyli ile trzeba zainwestować, żeby przeżyć zmianę klimatu

O zmianach klimatu i globalnym ociepleniu mówi się wiele, ale wciąż wydaję się, że za mało się robi. Kilkudziesięciu ekspertów z całego świata opracowało pięć metod, dzięki którym ludzkość będzie mogła przygotować się na globalne ocieplenie. Cena wprowadzenia ich w życie okaże się wysoka, ale jak zapewniają eksperci zwróci się z nawiązką.

Europa ogrzewa się szybciej, niż sądzono

Zmiany klimatu powodują, że w Europie zwiększa się liczba ekstremalnie ciepłych dni, a coraz rzadziej występują potężne mrozy. To może wpłynąć na ludzi nieprzystosowanych do rosnącej średniej temperatury.

Zwiększyła się liczba pożarów na Ziemi. NASA monitoruje sytuację

Najnowsza technologia umożliwia NASA śledzenie aktywnych pożarów w większości lokalizacji na Ziemi. Naukowcom udało się prześledzić, gdzie najczęściej pojawia się ogień i porównać to z wynikami zebranymi na przestrzeni lat. Okazuje się, że pożary występują na naszej planecie coraz częściej.

Musimy natychmiast zmienić styl życia, bo zabraknie nam żywności i miejsca

Coraz częstsze fale upałów, anomalie pogodowe, rosnące ceny pożywienia, rozrastająca się w drastycznym tempie populacja. To już niebawem może być nasza rzeczywistość. Autorzy najnowszego raportu Międzyrządowego Panelu do spraw Zmian Klimatu Organizacji Narodów Zjednoczonych zaznaczają, że konieczne są natychmiastowe zmiany w stylu życia i diecie.

"Traktujemy atmosferę jak darmowy ściek"

Europejczycy zmagają się z rekordowymi upałami. Wszyscy zastanawiają się, czy takie warunki pogodowe będą pojawiać się częściej. Zdaniem naukowców, wszystko związane jest ze zmianami klimatycznymi, ale są sposoby, by temu zapobiec.