globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

- Jeszcze 30 lat temu można by dyskutować na temat wpływu człowieka na zmiany klimatu - mówił klimatolog profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaznaczając, że takich rozmów już się nie prowadzi. Nawiązał w ten sposób do środowej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że "głosy naukowców są bardzo różne".

Turyści, którzy ostatnio odwiedzili Boulders Beach w miejscowości Simon's Town, mogli zobaczyć malejącą kolonię pingwinów afrykańskich. Eksperci twierdzą, że obecnie w Republice Południowej Afryki żyje około 16,5 tysiąca par lęgowych tych ptaków. To o 3,5 tys. mniej niż w 2015 roku.

Włoski związek rolników przekazał informację o tym, jaki wpływ na uprawy winorośli ma globalne ocieplenie. Jak się okazuje, w związku z rosnącą temperaturą, winobrania odbywają się wcześniej, a same wina są słodsze i mocniejsze. Jest to również szansa dla regionów położonych dalej na północ, gdzie klimat coraz bardziej sprzyja uprawie winorośli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Podczas gdy w Europie szalała "Bestia ze Wschodu", na biegunie północnym topniał lód. Na niektórych obszarach Arktyki pod koniec lutego było nawet o 25 stopni Celsjusza cieplej niż zwykle o tej porze roku. Klimat ociepla się tam dwukrotnie szybciej