Naukowcy ostrzegają, że do końca tego wieku temperatury w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w lecie mogą przekroczyć granicę możliwości zamieszkania tych obszarów przez człowieka. Jednym słowem, będzie zbyt gorąco, żeby przeżyć
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie dowiedli, że proces parowania był dotychczas źle tłumaczony. - Przez ponad wiek w opisie teoretycznym zjawiska parowania wszyscy popełnialiśmy poważny błąd - twierdzi Marek Litniewski. Konsekwencje tego odkrycia przekładają się na globalne ocieplenie.
Film "Pojutrze" znają wszyscy klimatolodzy. Większość z nich z przymrużeniem oka patrzy na jego fabułę, ale czy na pewno przedstawione w filmie ochłodzenie to mrzonka?
Skutki zmiany klimatu to coś więcej niż tylko cieplejsze morze i nieobliczalna pogoda. Według naukowców może nastąpić zmiana kształtu naszej planety. A stanie się to za sprawą erozji wywołanej topnieniem lodowców.
Klimatolodzy obawiają się, jak zareaguje nasza planeta, gdy klimat ociepli się o 2 stopnie. Tymczasem pojawiły się informacje, że średnia temperatura na Ziemi może wzrosnąć nawet o 6 stopni Celsjusza.
Dla osób nie darzących komarów szczególną sympatią nie mamy dobrych wieści. Namolnych owadów będzie coraz więcej. Winne jest temu globalne ocieplenie. Co gorsza, komary mogą zacząć pojawiać się nawet dwa tygodnie wcześniej niż obecnie. Wykazały to badania, przeprowadzone w Arktyce.
Najnowsze badania wykazują, że od 2002 roku do teraz Ocean Południowy usunął więcej gazów cieplarnianych z atmosfery niż pod koniec XX wieku. Udało się to odkryć dzięki najdłuższej w historii serii pomiarów przeprowadzonych w okolicach południowego koła podbiegunowego.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przestrzega, że aktualnie występujące zjawisko El Niño może okazać się jednym z najsilniejszych w historii. Jego apogeum przypadnie na okres od października do stycznia. Destrukcyjna siła tegorocznego El Niño może być tak wielka, że została nazwana przez naukowców z NASA Godzillą.
Czerwiec 2015 roku był najcieplejszym czerwcem od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - ogłosiła w poniedziałek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).
Bogdan Chojnicki, meteorolog, na antenie TVN24 wyjaśniał zjawisko burz i tłumaczył związek między postępującym globalnym ociepleniem a faktem, że wyładowania atmosferyczne będą z upływem lat coraz gwałtowniejsze.
Globalne ocieplenie nie spowalnia. Trend zamiast spadać utrzymuje się na podobnym poziomie. Naukowcy obwiniają za to ostatnie rekordowo ciepłe lata oraz zjawisko El Nino.
Globalne ocieplenie ma gigantyczny wpływ na Arktykę. W ostatnich dniach specjaliści ogłosili przerażający scenariusz dla lodowców górskich w Kanadzie Zachodniej. Do 2100 roku bardzo się zmniejszą, a to będzie rzutowało m.in. na gospodarkę kraju.
Nadchodzi "podwójne El Nino". Skutki tego zjawiska mogą być katastrofalne, informują naukowcy. Od powodzi po susze. Jednak tym, co okaże się najgorsze, będzie przyspieszenie globalnego ocieplenia.
Gubernator stanu Floryda zakazał urzędnikom publicznego używania wyrażeń: "zmiany klimatu" oraz "globalne ocieplenie". Jeden z pracowników tamtejszego urzędu ochrony środowiska nie wiedział o tej zasadzie. W rezultacie trafił na przymusowy urlop oraz badania psychiatryczne, donoszą zagraniczne media.
Emisja CO2 do atmosfery zahamowała. - Po raz pierwszy poziom emisji gazów cieplarnianych nie idzie w parze ze wzrostem gospodarczym - powiedział Fatih Birol, główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Wszystko za sprawą coraz większego znaczenia odnawialnych źródeł energii.
Kivalina, mała wioska na Alasce, może wkróce zniknąć z mapy. Prawdopodobnie zmyją ją z powierzchni ziemi potężne, sztormowe fale. Kiedy to nastąpi? Może to tego dojść w każdej chwili.