globalne ocieplenie

globalne ocieplenie

"Pan prezydent powinien jeszcze się troszeczkę pouczyć i poczytać"

- Jeszcze 30 lat temu można by dyskutować na temat wpływu człowieka na zmiany klimatu - mówił klimatolog profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zaznaczając, że takich rozmów już się nie prowadzi. Nawiązał w ten sposób do środowej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że "głosy naukowców są bardzo różne".

Coraz mniej pingwinów afrykańskich

Turyści, którzy ostatnio odwiedzili Boulders Beach w miejscowości Simon's Town, mogli zobaczyć malejącą kolonię pingwinów afrykańskich. Eksperci twierdzą, że obecnie w Republice Południowej Afryki żyje około 16,5 tysiąca par lęgowych tych ptaków. To o 3,5 tys. mniej niż w 2015 roku.

Zmiany klimatu a wino. Włoskie stają się mocniejsze, a polskie dostają szansę

Włoski związek rolników przekazał informację o tym, jaki wpływ na uprawy winorośli ma globalne ocieplenie. Jak się okazuje, w związku z rosnącą temperaturą, winobrania odbywają się wcześniej, a same wina są słodsze i mocniejsze. Jest to również szansa dla regionów położonych dalej na północ, gdzie klimat coraz bardziej sprzyja uprawie winorośli. Materiał magazynu "Polska i Świat".