Edukacja

Edukacja

W epoce, w której przyszło nam funkcjonować, zjawiska takie, jak utrata, umieranie, gnicie, śmierć powinny zostać poddane refleksji - mówi dr Magdalena Ochwat, polonistka z Uniwersytetu Śląskiego. Często tę refleksję jako pierwsi podejmują uczniowie i uczennice. Pandemia i wojna w Ukrainie sprawiły, że dla wielu z nich śmierć stała się czymś przeraźliwie bliskim.

Wieloletni pracownik Telewizji Trwam, były szef sztabu PiS, prawnik od sportu, były szef IPN, absolwentka uczelni ojca Rydzyka. To oni zadecydowali, jak minister Przemysław Czarnek wyda 20 milionów złotych na Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne. Czymkolwiek mają one być.

Lex Czarnek wrócił do Sejmu jako projekt poselski, a nie rządowy - różnica jest znaczna. Wzmocniona ma być rola kuratorów, mają być zmiany w edukacji domowej, ale nie tylko. Adrianna Otręba ustaliła, co się może zmienić, jeśli przejdzie on pełną legislację i na ile jest tożsamy z poprzednim projektem.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek publicznie opowiada o polskiej gminie, która oddała komputery bardziej potrzebującym Niemcom, choć to nieprawda. Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, nawet zobowiązana wyrokiem sądu, nie chce przeprosić za swoje nieprawdziwe wypowiedzi. Co ich łączy? - Lekceważą obywateli i niszczą zaufanie do instytucji publicznych - mówi prawnik Krzysztof Izdebski.