Szkoła przy ulicy Kieleckiej na Mokotowie, w której niegdyś uczyły się dzieci rosyjskich dyplomatów, jest w bardzo złym stanie technicznym. Aby przystosować budynek do potrzeb szkoły specjalnej, konieczna jest kompleksowa przebudowa. Projektowanie oraz prace mają potrwać, w optymistycznym wariancie, ponad dwa lata.
Polskie władze przejęły budynek przy Kieleckiej 45 29 kwietnia 2023 roku. Wcześniej mieściła się tam rosyjska szkoła średnia, w której uczyły się dzieci dyplomatów oraz wojskowych. Rosyjska ambasada - w ocenie polskiego państwa i sądów - zajmowała nielegalnie nieruchomość. Akcja komornicza odbyła się na wniosek miasta, złożony w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Tak, jak w przypadku "Szpiegowa" przy ulicy Sobieskiego, nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa. Na mocy porozumienia z wojewodą mazowieckim, w ubiegłym roku właścicielem szkoły zostało miasto.
Władze Warszawy podjęły decyzję o zaadaptowaniu budynki na potrzeby publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 213 im. Ireny Sendlerowej. Obecni szkoła współużytkuje budynek z inną placówką specjalną przy ulicy Elektoralnej. Optymistycznie założono wówczas, że uczniowie oraz kadra pedagogiczna zaczną korzystać z budynku już w styczniu 2025 roku. Teraz okazuje się, że termin oddania szkoły znacznie się przesunie. Jako pierwsza poinformowała o tym "Gazeta Stołeczna".
Infrastruktura techniczna stanowi zagrożenie pożarowe
- Pierwsza, wstępna ocena techniczna budynku dawała nadzieję na szybkie uruchomienie placówki, bo dotychczasowy użytkownik nie dokonał zniszczeń podczas wyprowadzki. Substancja budynku zdawała się być w dobrym stanie technicznym. Stąd też w pierwszej fazie założono, że budynek po niewielkim odświeżeniu i wybudowaniu windy oraz pochylni będzie mógł być oddany do użytkowania. Niestety, wykonana w sierpniu ubiegłego roku przez Zarząd Mienia Miasta, szczegółowa ekspertyza techniczna wykazała, że budynek musi przejść kompleksową modernizację - wyjaśnia Marzena Gawkowska, zastępczyni rzeczniczki prasowej stołecznego ratusza.
Wskazuje, że infrastruktura techniczna budynku stanowi zagrożenie pożarowe. Ponadto ujawnił się zły stan instalacji oraz brak odpowiedniej nośności dla niektórych części stropów.
- Taki zakres niezgodności z przepisami sprawia, że konieczna jest kompleksowa przebudowa i dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów. Zakres przebudowy określi dokumentacja projektowa. We wrześniu 2024 roku Zarząd Mienia Miasta ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na przebudowę. 13 stycznia nastąpiło otwarcie ofert w tym postępowaniu. Wpłynęły cztery oferty, aktualnie trwa ich analiza - mówi Gawkowska.
Projektowanie i przebudowa
Do prac adaptacyjnych jest jeszcze długa droga. - Po zawarciu umowy z wykonawcą zostanie opracowana dokumentacja przebudowy obiektu wraz z jego adaptacją na potrzeby szkoły specjalnej. Przewidywany termin zakończenia fazy projektowej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na przebudowę szacujemy na pierwszy kwartał 2026 roku - przekazuje przedstawicielka ratusza.
Dopiero potem wybrany zostanie wykonawca. Sama przebudowa potrwa około półtora roku. Według założeń ratusza w szkole specjalnej przy Kieleckiej będzie uczyć się od 150 do 200 dzieci.
Czytaj też: Przełom w sprawie "Szpiegowa". Część kompleksu zostanie wyburzona
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa