Australia

Australia

Heidi, tropikalny cyklon, uderzył w czwartek w północno-zachodnie wybrzeże Australii. Silny wiatr uszkodził kilkadziesiąt domów i zerwał linie energetyczne, a ulewnie padający deszcz spowodował lokalne podtopienia.

Australijskie służby meteorologiczne ostrzegają mieszkańców północno-zachodniej części kontynentu przed zbliżającym się do wybrzeża tropikalnym cyklonem Heidi. Siła wiatru została określona jako "niszczycielska".

Żółw, rodzina misiów koala i inne zwierzęta mieszkające Australian Reptile Park w Sydney zostały poddane akcji ratunkowej, która ma pomóc im przetrwać trwające upały. Dzieci, dorośli i opiekunowie zwierząt schładali zwierzaki zimną wodą.

We wtorek na jednej z australijskich plaż rekin "o długości deski" zaatakował surfera. 28-letni mężczyzna przeżył, ale odniósł kilka ran ciętych i jedną kłutą.

To najcieplejszy początek roku na południu Australii od 100 lat. W niektórych miejscach wysokość temperatury przekracza 40 st. Celsjusza. Władze ostrzegają przed pożarami i wydają zakazy samodzielnego rozpalania ognia.

Gwałtowne burze, trąby powietrzne i gradobicia przeszły w Boże Narodzenie nad Australią. Niszczyły domy i samochody m.in. w Melbourne. Ulewne deszcze podmyły drogę kolejową na północy kraju, na skutek czego doszło do wykolejenia pociągu przewożącego toksyczne substancje. Zagrożone jest lokalne środowisko.

W Australii zaobserwowano, jak pies dingo przesuwa stolik, aby móc dosięgnąć pożywienia. Innym razem przesunął plastikową budę i usiadł na niej, aby mieć lepszy widok na otoczenie. Poznaj historię fenomenalnego psa.

Obszar niskiego ciśnienia nad Australią powoli nabiera kształtów burzy tropikalnej. Rozwinie się w sobotę wieczorem, a uderzy w niedzielę nad ranem. Teraz znajduje się kilkaset mil od północnego wschodu, ale już przynosi litrowe opady deszczu.

Podczas gdy na półkuli północnej za kilka dni będzie astronomiczna zima, na południowej rozpocznie się lato. Pogoda w tym roku postanowiła jednak trochę zaszaleć i jednym przyniosła wyjątkowo ciepły początek zimy, a drugim - najchłodniejsze od dawna lato. W Australii z tego powodu dramatycznie spadła sprzedaż... strojów kąpielowych.

Chwile grozy przeżył australijski surfer. Mężczyzna może mówić o wielkim szczęściu po tym, jak w niedzielę rano został zaatakowany przez rekina. Drapieżnik chciał odgryźć mu nogę. Nie zdołał. Zatopił zęby jedynie w desce.

Od listopada, za sprawą powodzi, mieszkańcy australijskiej Nowej Południowej Walii są odcięci od świata. Niebezpieczeństwo, że rzeki Namoi i Barwon wyleją, wciąż istnieje. Na zdjęciach satelitarnych NASA widać jak zmieniła się sytuacja w Australii na przestrzeni zaledwie pięciu dni.

Niezwykle intensywna burza z piorunami przeszła w nocy z wtorku na środę nad stolicą Australii, Canberrą. Na zamieszczonych w serwisie Youtube nagraniach mieszkańców widać, że każdej minuty dochodziło do setek wyładowań atmosferycznych.

W Sydney pojawiła się nowa moda. Surferzy postanowili uprawiać swój sport również nocą. By ułatwić sobie to zadanie, zakładają świecące w ciemności neonowe kombinezony. I wyglądają jak zwykle świetnie.

Alarm powodziowy w północno-zachodniej Australii. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości położonych w Nowej Południowej Walii. Powódź zniszczyła setki lokalnych dróg i domów. 2 tysiące osób zostało ewakuowanych.

Powódź, która miała miejsce w mieście Moree w australijskiej Nowej Południowej Walii, zalała lokalne drogi i odcięła od świata ponad 2 tys. ludzi. Pozbawieni m.in. dostaw żywności Australijczycy czekają na dyspozycje władz.

Na morzu koralowym, tuż u wybrzeży Australii, powstanie największy na świecie rezerwat morski. Decyzję o tym przedsięwzięciu podjęto, aby chronić rozległe obszary raf koralowych i miejsca zaciętych bitew z czasów II wojny światowej.