Australia

Australia

Niezwykle intensywna burza z piorunami przeszła w nocy z wtorku na środę nad stolicą Australii, Canberrą. Na zamieszczonych w serwisie Youtube nagraniach mieszkańców widać, że każdej minuty dochodziło do setek wyładowań atmosferycznych.

W Sydney pojawiła się nowa moda. Surferzy postanowili uprawiać swój sport również nocą. By ułatwić sobie to zadanie, zakładają świecące w ciemności neonowe kombinezony. I wyglądają jak zwykle świetnie.

Alarm powodziowy w północno-zachodniej Australii. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości położonych w Nowej Południowej Walii. Powódź zniszczyła setki lokalnych dróg i domów. 2 tysiące osób zostało ewakuowanych.

Powódź, która miała miejsce w mieście Moree w australijskiej Nowej Południowej Walii, zalała lokalne drogi i odcięła od świata ponad 2 tys. ludzi. Pozbawieni m.in. dostaw żywności Australijczycy czekają na dyspozycje władz.

Na morzu koralowym, tuż u wybrzeży Australii, powstanie największy na świecie rezerwat morski. Decyzję o tym przedsięwzięciu podjęto, aby chronić rozległe obszary raf koralowych i miejsca zaciętych bitew z czasów II wojny światowej.

Okres, w którym Australię trawią pożary zazwyczaj dobiega końca w październiku. Rok 2011 jest jednak pod tym względem wyjątkowy. Jest połowa listopada, a Australijczycy wciąż zmagają się z ogniem. Zobaczcie, jak pożary w stanie Queensland wyglądają z kosmosu.

W poniedziałek w Katoombie, miejscowości położonej 110 kilometrów na zachód od Sydney, wybuchły pożar lasu. Ogień wtargnął na tereny mieszkalne, zmuszając do ewakuacji mieszkańców. Ze względów bezpieczeństwa, zamknięto też popularną wśród turystów kolejkę The Scenic Skyway. Ponad 100 strażaków walczy z żywiołem.

Amerykanin, nurkujący samotnie u wybrzeży australijskiej wyspy Rottnest w pobliżu Perth, został w sobotę zaatakowany i śmiertelnie poraniony przez rekina. To już trzeci podobny wypadek na tych wodach w ostatnich tygodniach.

39 samochodów z 21 krajów... i wszystkie napędzane energią słoneczną. W niedzielę w Australii rusza Światowy Wyścig Słoneczny. W sobotę odbyły się kwalifikacje. Pole position wywalczyła drużyna z Holandii.

Jedna osoba zginęła po przejściu burzu gradowej nad australijskim Brisbane. Miasto zostało pokryte grubą warstwą lodu i wyglądało niczym zasypane śniegiem. O tej porze roku średnie temperatury normalnie wynoszą ponad 20 st. C, Australijczycy zostali więc poważnie zaskoczeni.

Kiedy w północnej Australii rozpoczyna się pora deszczowa, nad głowami mieszkańców Terytorium Północnego zaczynają latać setki "pijanych" papug. Trudno wskazać, co jest odpowiedzialne za fakt, że zwierzęta znajdują się w stanie przypominającym stan upojenia alkoholowego.

Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla koali ma zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu. Zwierzęta najczęściej giną pod kołami samochodów. Taką śmierć poniosło już ponad 4,5 tys. misiów.

Pożary buszu na dobre rozszalały się w północno-wschodniej Australii. Część z nich została wywołana umyślnie. Na zdjęciach zrobionych przez należącego do NASA satelitę MODIS widać, jak zarówno planowane, jak i nieplanowane pożary trawią Terytorium Północne i Queensland.

Badacze z Uniwersytetu Monash w Melbourne potwierdzili, że delfiny, które spotkali w południowo-wschodniej Australii, to przedstawiciele zupełnie nowego, nieznanego gatunku. Dotąd ssaki pływające w okolicach Melbourne uznawano za delfiny butlonose.

Na publicznym basenie w miejscowości Darwin w Australii zamieszkał krokodyl. Zamiast strachu, wzbudził współczucie. Dlaczego? Ponieważ okazał się tak mały, że pomylono go z gumową zabawką.

Sprinkles, miś koala, przeszła radioterapię, która normalnie zarezerwowana jest dla pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe. Mieszkanka australijskiego zoo czuje się dobrze.

- Policjanci byli zmuszeni użyć gazu pieprzowego przeciwko rozwścieczonemu kangurowi, który zaatakował 94-letnią kobietę w przydomowym ogródku w Charleville w stanie Queensland - poinformowała australijska policja we wtorek.