Australia

Australia

Akademik na tratwie? Czemu nie. Student wzornictwa przemysłowego z uniwersytetu w Canberze (Australia) od początku lutego mieszka na skonstruowanej przez siebie tratwie. Protestuje w ten sposób przeciwko zbyt wysokim jego zdaniem cenom w domu studenckim.

Nicole Graham wybrała się na przejażdżkę konną wzdłuż plaży przy miejscowości Geelong w południowo-wschodniej Australii. Nagle, razem ze swoim koniem Astro wpadła do dołu wypełnionego błotem. Kobiecie udało się wydostać, a zwierzę utknęło w pułapce.

Pogrążona w upałach Australia ma swoją namiastkę zimy. Okolice Sydney nawiedziły ulewne deszcze połączone z gradobiciem. Lodowe kule miały średnicę kilku centymetrów. Doszło do lokalnych podtopień, zniszczonych zostało kilkadziesiąt aut.

Woda wciąż zalewa miasto St. George w australijskim stanie Queensland. Jak zaznaczają meteorolodzy, powódź utrzyma się w okolicy jeszcze przez kilka tygodni. To oznacza, że mieszkańcy St. George nie wrócą szybko do swoich domów.

Od początku lutego powódź zalewa kolejne rejony północno-wschodniej Australii. W niedzielę ewakuowano tysiące mieszkańców miasta St. George w stanie Queensland, ponieważ niebezpiecznie wzrósł poziom wody w miejscowej rzece. Wcześniej woda zalała miasto Moree, z którego ewakuowano pół tysiąca mieszkańców.

Wschodnie wybrzeże Australii od środy zalewają silne deszcze. Kolejne ulewy skutkują nagłymi lokalny podtopieniami. Służby ratunkowe w stanie Queensland cały czas odbierają wezwania pomocy. Kłopoty czekają też północno-zachodnie wybrzeże. Zbliżająca się do niego tropikalny cyklon Iggy.

Ulewne deszcze spowodowały powodzie na środkowym wschodzie Australii. W Queensland i Nowej Południowej Walii w środę woda odcięła wiele terenów, a zalania spowodowały chaos na drogach. Lokalne władze przeprowadziły liczne ewakuacje i akcje ratunkowe.

53 martwe młode foki znaleziono na plaży w południowej Australii. Weterynarze podejrzewają, że zdechły na skutek zanieczyszczenia środowiska. Możliwe też, że padły ofiarą poławiaczy ryb.

Heidi, tropikalny cyklon, uderzył w czwartek w północno-zachodnie wybrzeże Australii. Silny wiatr uszkodził kilkadziesiąt domów i zerwał linie energetyczne, a ulewnie padający deszcz spowodował lokalne podtopienia.

Australijskie służby meteorologiczne ostrzegają mieszkańców północno-zachodniej części kontynentu przed zbliżającym się do wybrzeża tropikalnym cyklonem Heidi. Siła wiatru została określona jako "niszczycielska".

Żółw, rodzina misiów koala i inne zwierzęta mieszkające Australian Reptile Park w Sydney zostały poddane akcji ratunkowej, która ma pomóc im przetrwać trwające upały. Dzieci, dorośli i opiekunowie zwierząt schładali zwierzaki zimną wodą.

We wtorek na jednej z australijskich plaż rekin "o długości deski" zaatakował surfera. 28-letni mężczyzna przeżył, ale odniósł kilka ran ciętych i jedną kłutą.

To najcieplejszy początek roku na południu Australii od 100 lat. W niektórych miejscach wysokość temperatury przekracza 40 st. Celsjusza. Władze ostrzegają przed pożarami i wydają zakazy samodzielnego rozpalania ognia.

Gwałtowne burze, trąby powietrzne i gradobicia przeszły w Boże Narodzenie nad Australią. Niszczyły domy i samochody m.in. w Melbourne. Ulewne deszcze podmyły drogę kolejową na północy kraju, na skutek czego doszło do wykolejenia pociągu przewożącego toksyczne substancje. Zagrożone jest lokalne środowisko.

W Australii zaobserwowano, jak pies dingo przesuwa stolik, aby móc dosięgnąć pożywienia. Innym razem przesunął plastikową budę i usiadł na niej, aby mieć lepszy widok na otoczenie. Poznaj historię fenomenalnego psa.