Aborcja będzie zakazana?

Aborcja będzie zakazana?

Dwie frakcje w Parlamencie Europejskim zgłosiły w środę wniosek o przeprowadzenie debaty plenarnej w sprawie przestrzegania praw kobiet w Polsce. Wstępnie wpisano ją do kalendarza na najbliższy wtorek, 4 października - poinformował korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski.

- Kiedy zobaczyłam, jak głosowano w Sejmie, to mną aż po prostu zatrzęsło - komentowała w Radiu Zet Krystyna Janda skierowanie do dalszych prac projektu ustawy o zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. - Uświadomiłam sobie, że dwa razy w życiu byłam w takiej sytuacji, że gdyby mi nie pomogli lekarze z ciążą, to bym nie żyła. Gdybym chciała działać zgodnie z tym prawem, to bym prawdopodobnie nie żyła - mówiła aktorka.

- Andrzej Duda jako prezydent nie wypowiadał się w kwestii zmiany przepisów dotyczących aborcji. Wypowiadał się wcześniej jako człowiek, jako obywatel - mówił w "Kropce nad i" Andrzej Dera. - Jest za ochroną życia, natomiast jako prezydent poczeka na to, co parlament wypracuje - wyjaśnił prezydencki minister.

- Kościół zawsze dążył do tego, aby życie było całkowicie chronione - podkreślał w "Kropce nad i" ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP. - Wszyscy w Polsce jesteśmy za tym, żeby aborcji było jak najmniej. Jesteśmy jednak za prawem wyboru - mówił z kolei Paweł Rabiej (Nowoczesna).

Agata Kornhauser-Duda mogłaby stanąć w obronie kobiet. Byłoby to bardzo docenione - powiedziała w "Faktach po Faktach" Wanda Nowicka z komitetu "Ratujmy kobiety". - Debata o całkowitym zakazie aborcji z całą pewnością nie jest na rękę Prawu i Sprawiedliwości - ocenił z kolei Zbigniew Girzyński, były polityk PiS.

- To daje iluzoryczne poczucie wspólnoty. To jest tylko "focia", to jest nic - powiedziała w "Tak jest" Karolina Korwin-Piotrowska. Dziennikarka TVN Style krytykowała internetową akcję #CzarnyProtest, wymierzoną przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji. - Dzięki tej akcji udało nam się zorganizować w bardzo wielu miastach w Polsce ogromne protesty - odpowiadała Justyna Samolińska z Partii Razem.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki z trybuny sejmowej tuż przed głosowaniem zachęcał posłów swej partii do skierowania do dalszych prac projektu liberalizującego prawo aborcyjne. Ale posłuchało go zaledwie 42 posłów. W piątek Sejm podejmował decyzje ws. dwóch projektów, do komisji skierowano ten zakazujący aborcji. Sprawdziliśmy, jak głosowały kluby w Sejmie i jak głosowali poszczególni posłowie.

Sejm dziś zajmie się dwoma obywatelskimi projektami zmian w przepisach dotyczących aborcji - jeden z nich wprowadza jej całkowity zakaz, drugi liberalizuje obecne przepisy. Jednak zdecydowana większość Polaków jest za utrzymaniem obecnie obowiązującego kompromisu dot. legalności aborcji. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

W Sejmie wraca ostry spór i wojna o sumienia. Dziś pierwsze czytania dwóch projektów dotyczących zmian w prawie aborcyjnym. Zmian całkowicie przeciwstawnych: jeden projekt proponuje liberalizację prawa, drugi całkowity zakaz aborcji. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Kościół korzysta z tego, że poparł PiS i chce ustawą zmuszać kobiety do określonych zachowań - mówił w "Faktach po Faktach" przewodniczący SLD, Włodzimierz Czarzasty. W ten sposób komentował pomysły zaostrzenia ustawy aborcyjnej. - Jedyne co im grozi, to że zostaną utopione w obstrukcji, ale na pewno nie będą odrzucone - przekonywał eurodeputowany Marek Jurek (Prawica RP).