Aborcja będzie zakazana?

Aborcja będzie zakazana?

Twórcy skrajnie antyaborcyjnej ustawy, która przewidywała więzienie dla kobiet przerywających ciąże - tak radykalny nie jest nawet Kościół. Ordo Iuris - to prężnie działająca organizacja młodych prawników o konserwatywnych poglądach. Czym dokładnie się zajmują i jaki mają związek z kontrowersyjnym na świecie ruchem, który przyrównywany jest do sekty? Materiał "Czarno na białym".

W Polsce jest coraz więcej takich miejsc, gdzie tzw. kompromis aborcyjny jest fikcją. Gdzie kobiety, które w trzech szczególnych przypadkach mają prawo usunąć ciąże, nie mogą tego zrobić, bo są odsyłane od szpitala do szpitala. Lekarze często zasłaniają się klauzulą sumienia - jak sami przyznają - na wszelki wypadek. Jak działa ten mechanizm? Materiał "Czarno na białym".

- Obecnie kobieta z jednej strony jest traktowana jako obiekt seksualny, a z drugiej strony jako inkubator - mówiła Kazimiera Szczuka, feministka. W "Tak jest!" w TVN24 dyskutowała na temat sytuacji kobiet i aborcji z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk (fundacja Citizen GO).

- Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię - powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. O słowach prezesa PiS i dyskusji toczącej się wokół prawa aborcyjnego rozmawiali goście Piotra Marciniaka w programie "Babilon" w TVN24 BiS.

Jestem zwolennikiem ochrony życia, ale jako polityk muszę zachować się w sposób odpowiedzialny - wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki bronił w "Kawie na ławę" w TVN24 odrzucenia przez posłów PiS projektu zaostrzającego prawo aborcyjne w Polsce. - Pierwszy raz okazało się, że presja ma sens i daje pozytywny efekt, czyli rządzący wycofują się ze złych rozwiązań - odpowiadał mu Sławomir Neumann (PO).

Czy w Polsce uchwalona zostanie nowa ustawa antyaborcyjna? Tego na razie nie wiadomo, ale znane są za to badania dotyczące tego, jak rygorystyczne prawo zakazujące aborcji wpływa na liczbę zabiegów. Dane są zadziwiające. Materiał magazynu "Polska i świat".

Poprosiłem dwóch panów posłów, by nie zachowywali się tak jak małpy - przyznał w "Tak jest" Stanisław Tyszka. Wicemarszałek Sejmu, którego odwołania domaga się Nowoczesna, relacjonował wydarzenia po burzliwej sejmowej debacie na temat zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. - Marszałek Sejmu, który nie jest w stanie zapanować nad emocjami - skomentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

W czwartkowym głosowaniu Sejm ostatecznie odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzający prawo aborcyjne. O projekcie ustawy "Stop aborcji!" i nowym programie wspierającym rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi mówili we "Wstajesz i wiesz" Piotr Apel (Kukiz’15) i Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci).