Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oblali matematykę, a muszą zdawać język polski. "Promocja maturalna się skończyła"

Na maturze nie było egzaminów ustnych, więc - jak twierdzą uczniowie, a nawet część nauczycieli - nikt do nich nie przygotowywał. A teraz niespodzianka, przynajmniej dla części, bo są tacy, którzy dowiedzieli się, że przy okazji poprawiania matury z matematyki muszą zdać też ustny egzamin z języka polskiego i języka obcego. Zresztą nie tylko oni mają problem z powrotem ustnej matury.

Brakuje nauczycieli w polskich szkołach

82-latek uczy młodzież, bo innych chętnych brak. W nauczycielskich grafikach pojawiają się luki i w części szkół spięcie planu lekcji jest prawdziwym wyzwaniem. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że wciąż brakuje 15 tysięcy nauczycieli. Ci, którzy są, muszą pracować za innych. Dyrektorzy muszą liczyć na to, że nie będą chorować, bo w takich warunkach L4 to brak lekcji. Łukasz Wieczorek.

Zrzutka na szkołę. Tu 10 zł, tam 15 zł - papier do xero to dopiero początek, drożeje wszystko, zapłaci rodzic

Nie ma pieniędzy - nie ma podręczników. Są podręczniki - nie ma ćwiczeń, chyba, że zapłacą za nie rodzice, choć to niezgodne z prawem. Podobnie jak płacenie za papier do ksero, środki czystości, czy pensje nauczycieli. Dzieci poszły do szkół i w ich murach zostaną (wyjścia do kina, zielone szkoły? "kogo będzie na to stać?"), chyba, że brak ogrzewania "wygoni" je na zdalne nauczanie. Tak, edukacja, choć w teorii bezpłatna, staje się coraz droższa. No i jak się skupić z pustym brzuchem?

Nowy rok szkolny pod znakiem protestów nauczycieli

W niedzielę odbyły się protesty przed ministerstwem edukacji. Dotyczyły między innymi podręczników do Historii i Teraźniejszości. Książkę prof. Roszkowskiego trudno nazwać podręcznikiem, dlatego mało kto chce z niego korzystać. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wzrostu wynagrodzenia o 20 procent i mówi, że to może zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu. Adrianna Otręba.