Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

W Gorzowie zorganizowali dwustudniówkę w październiku zamiast studniówki w styczniu, bo "nie wiadomo, co będzie dalej". Z tego samego powodu niektóre szkoły "trenują zdalne lekcje", nawet jeśli nikt tam jeszcze nie zachorował. - Boimy się - słyszę od uczniów, rodziców i nauczycieli. Ale minister zdrowia zapewnia, że ponowne całkowite zamknięcie szkół jest wykluczone.

Od września 2022 roku w szkołach ponadpodstawowych pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Równocześnie Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada okrojenie podstaw programowych, bo uczniowie zbyt wiele godzin spędzają w szkołach. Żeby coś dodać, coś trzeba wyrzucić. I tym czymś może okazać się wiedza o społeczeństwie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało nowe dane na temat pracy szkół i przedszkoli. Liczba placówek, które działają w trybie zdalnym lub mieszanym, znacząco wzrosła. Jest ich już ponad tysiąc. W ubiegłym roku to właśnie pod koniec października rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół.

Przemysław Czarnek podsumowuje swój rok w edukacji. Największy sukces? Wszystko. Minister z siebie jest zadowolony, ale mniej z wiedzy nastolatków, dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot. Adrianna Otręba.

W czwartek obchodziliśmy dzień nauczyciela, ale powodów do świętowania jest niewiele. Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i przywrócenie prestiżu zawodu, ale na razie brakuje nauczycieli, program jest przeładowany, lista lektur zmieniona i polska szkoła często jest miejscem indoktrynacji. Adrianna Otręba.

- Młodzi ludzie potrzebują też kogoś, kto pogada z nimi na korytarzu, wypije kawę. Kogoś, kto też ponarzeka na szkolną rzeczywistość, tak jak oni narzekają. Po prostu potrzebują rozmowy. I ona stała się najważniejszym elementem mojego nauczycielskiego warsztatu - mówi Dariusz Martynowicz, polonista z Pcimia, uczący w Myślenicach, Nauczyciel Roku 2021.

- Jedyną szansą dla edukacji w Polsce jest tworzenie szkoły, która widzi i akceptuje różnorodność. Takiej, która nie poddaje się bieżącej polityce. Tymczasem obawiam się, że w najbliższych latach przemiany w edukacji będą odbywały się na zasadzie: "moja wizja jest lepsza niż twoja" - mówi dr hab. Mikołaj Herbst. I opowiada nam, jak mogą skończyć się oświatowe pomysły ministra Przemysława Czarnka.

By uniknąć dyskryminacji dzieci i młodzieży LGBT, Gdańsk organizuje szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Szkolenia są dobrowolne, ale dla radnych Prawa i Sprawiedliwości niedopuszczalne - dlatego donoszą na gdańskie władze do ministra edukacji i chcą kontroli kuratorium. Sylwia Piestrzyńska.

Za posłanie uczniów na lekcje o konstytucji organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji "Tour de Konstytucja" zawieszona została dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. Wnioskował o to między innymi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak oraz małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Adrianna Otręba pyta, dlaczego rozmowa o prawie i wartościach jest tak kontrowersyjna?

- Okazało się, że w manifestacji nauczycielskiej może wziąć udział nie więcej niż 150 osób, dlatego zorganizujemy kilka zgromadzeń równocześnie - zapowiada Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. I zachęca do wyjścia na ulice Warszawy w sobotę 9 października również przedstawicieli innych centrali związkowych działających w oświacie.

"Minister Czarnek chce wykorzystać szkołę do manipulowania społeczeństwem i narzucania partyjnej wizji świata" - twierdzą naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o zmianę prawa oświatowego, która znacznie zwiększa kompetencje kuratorów. Organizacje społeczne nazwały nawet ten projekt "zastraszaniem". Adrianna Otręba.