Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Czarnek i miliony dla zaprzyjaźnionych z władzą fundacji

"Jednostki szkodliwe i lewackie żadnych pieniędzy z ministerstwa edukacji nie dostaną" - to cytat z ministra Przemysława Czarnka. Szef resortu edukacji odpowiada na zarzuty, że państwowe miliony trafiają do zaprzyjaźnionych z władzą prawicowych fundacji. Ta odpowiedź pokazuje tylko tyle, że minister jednych bardzo lubi, a innych zupełnie nie szanuje. Barbara Sobska.

Religia według Czarnka to problem nawet dla PiS. Na marzenia ministra nie ma pieniędzy. Jest za to... ateistyczne zagrożenie

Im bliżej jesiennych wyborów parlamentarnych, tym mniej prawdopodobne, że od września 2023 w polskich szkołach religia będzie obowiązkowa. Choć szumnie zapowiadał to minister edukacji Przemysław Czarnek, w PiS-ie słyszymy dzisiaj: - Religia obowiązkowa brzmiała świetnie, ale z obowiązkową etyką jest już gorzej. Bo jak wytłumaczyć naszym wyborcom, że wydamy miliony na widzimisię ateistów?

Religia nie ma wzięcia. Już półtora tysiąca szkół bez niej

W Polsce jest prawie 1,5 tysiąca szkół bez ani jednej lekcji katechezy. Nie ma chętnych, to nie ma zajęć. Pytanie dlaczego? Znak czasów? Samorządy też nie chcą za to płacić i to nie tylko Częstochowa. Z kolei minister edukacji Przemysław Czarnek planuje, by religia była jednak obowiązkowa, do wyboru z etyką. Maria Mikołajewska.

Prawie 1500 szkół w Polsce bez religii. Nie ma w nich ani jednej lekcji. Jak to możliwe?

Z roku na rok ubywa już nie tylko uczniów na lekcjach religii, ale też samych lekcji. Przykład? Poznań, gdzie maturzyści mają już tylko godzinę tego przedmiotu tygodniowo. W Warszawie taką zmianę udało się wywalczyć u biskupa aż 111 placówkom. Wbrew tym trendom minister edukacji Przemysław Czarnek planował jeszcze niedawno uczynić religię - do wyboru z etyką - obowiązkową.

Nowy rok i widmo zwolnień wśród nauczycieli

Minister edukacji narodowej i nauki Przemysław Czarnek zapowiada zwolnienia wśród nauczycieli - 100 tysięcy straci pracę w ciągu dwóch-trzech lat. Związkowcy mówią nie tylko o problemach pracowników, bo dramatów w polskiej szkole w nowym roku widzą więcej. Adrianna Otręba.

Rok świstaka. Świat może i się zmienia, priorytety ministra Czarnka niekoniecznie

Dyskusje edukacyjne w 2021 i 2022 roku były zdominowane przez tematy przerażająco powtarzalne: źli związkowcy, jeszcze gorszy Tusk, dzisiejsza młodzież leniwa i tylko siedzi w tych komórkach zamiast się ruszać i chudnąć. Religii im trzeba dodać, i historii! Wszystko to już było, tak często i bardzo, że nawet weto lex Czarnek się powtórzyło, choć trudno w to wciąż uwierzyć.

Prezydent wetuje Lex Czarnek 2.0

Prezydent mówi "nie" zmianom w prawie oświatowym pod egidą Przemysława Czarnka. Lex Czarnek ponownie trafia do kosza. PiS i minister edukacji nie kryją rozczarowania. Skala sprzeciwu wobec tej ustawy robiła wrażenie: protestowali rodzice, uczniowie i nauczyciele. Nie potrzebujemy w Polsce dodatkowych napięć - argumentuje Andrzej Duda. Adrianna Otręba.

Ruszyły próbne matury

W maju przyszłego roku młodzi ludzie przystąpią do matury według nowej podstawy programowej. Najwięcej zmian dotyczy języka polskiego. Aleksandra Kąkol.

Czy dzieci z niepełnosprawnościami powinny się uczyć ze zdrowymi uczniami? "W imię miłości bliźniego" pyta Barbara Nowak

Małopolska kurator oświaty uważa edukację włączającą dzieci z niepełnosprawnościami i równe traktowanie wszystkich za "lewacką utopię". Po jej stronie stoją antyszczepionkowcy, portale znane z prokremlowskiej propagandy i uczestnicy antyukraińskich demonstracji. - Jej słowa szkodzą nie tylko dzieciom z niepełnosprawnościami, ale wszystkim nieprzeciętnym młodym - komentują eksperci.