Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Brakuje nauczycieli w polskich szkołach

82-latek uczy młodzież, bo innych chętnych brak. W nauczycielskich grafikach pojawiają się luki i w części szkół spięcie planu lekcji jest prawdziwym wyzwaniem. Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że wciąż brakuje 15 tysięcy nauczycieli. Ci, którzy są, muszą pracować za innych. Dyrektorzy muszą liczyć na to, że nie będą chorować, bo w takich warunkach L4 to brak lekcji. Łukasz Wieczorek.

Zrzutka na szkołę. Tu 10 zł, tam 15 zł - papier do xero to dopiero początek, drożeje wszystko, zapłaci rodzic

Nie ma pieniędzy - nie ma podręczników. Są podręczniki - nie ma ćwiczeń, chyba, że zapłacą za nie rodzice, choć to niezgodne z prawem. Podobnie jak płacenie za papier do ksero, środki czystości, czy pensje nauczycieli. Dzieci poszły do szkół i w ich murach zostaną (wyjścia do kina, zielone szkoły? "kogo będzie na to stać?"), chyba, że brak ogrzewania "wygoni" je na zdalne nauczanie. Tak, edukacja, choć w teorii bezpłatna, staje się coraz droższa. No i jak się skupić z pustym brzuchem?

Nowy rok szkolny pod znakiem protestów nauczycieli

W niedzielę odbyły się protesty przed ministerstwem edukacji. Dotyczyły między innymi podręczników do Historii i Teraźniejszości. Książkę prof. Roszkowskiego trudno nazwać podręcznikiem, dlatego mało kto chce z niego korzystać. Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wzrostu wynagrodzenia o 20 procent i mówi, że to może zastopować ucieczkę nauczycieli z zawodu. Adrianna Otręba.

Nowy rok szkolny pod znakiem spadającej liczby nauczycieli

Ponad 4,5 mln uczniów wraca do szkół. Co się zmieni? Egzamin ósmoklasisty został na stałe przesunięty na maj. Pojawił się nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość, edukacja obronna, w tym szkolenia strzeleckie w ramach edukacji dla bezpieczeństwa. Zmienia się również liczba nauczycieli w szkołach – jest ich coraz mniej. Adrianna Otręba.

Jak poprawić HIT profesora Roszkowskiego?

To, że podręcznik do Historii i Teraźniejszości trzeba poprawić, przyznaje samo wydawnictwo. Książki już wydrukowane, rok szkolny za niewiele ponad tydzień. Nie wiadomo, czy ktoś sporne fragmenty będzie zaklejał, bo kartek chyba nie wyrwie. Osobnym wątkiem jest bunt szkół. Niektórzy w ciemno chcą brać podręcznik, który oficjalnej rekomendacji ministerstwa nie ma. I to staje się rekomendacją najsilniejszą. Maria Mikołajewska.

Jak długo jeszcze można tak liczyć (na) nauczycieli?

Z roku na rok ubywa studentów i absolwentów kierunków nauczycielskich, a selekcja do zawodu coraz częściej jest negatywna. Jaka przyszłość czeka dzieci i szkoły, gdy na uniwersytecie w mieście wojewódzkim do nauczania fizyki szykują się dwie osoby?