Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Nikt nie zdał tam matury, konsekwencji brak

W Katolickim Liceum w Tomaszowie Mazowieckim egzaminu maturalnego nie zdał żaden z kilkunastu absolwentów placówki. Wcześniej zespół szkół, w którym działa liceum, odwiedził i chwalił minister Przemysław Czarnek, a uczniowie otrzymywali tam bardzo dobre stopnie. Na tę szkołę tylko w zeszłym roku wydano z publicznych pieniędzy ponad 200 tysięcy złotych.

Jest szansa na podwyżki dla nauczycieli

Senat przyjął szereg poprawek do nowelizacji ustawy Karty Nauczyciela. Jedna z nich dotyczy wysokości wynagrodzenia. Nauczycieli brakuje i niestety kolejni też odchodzą, nie tylko z powodu niskich pensji. Adrianna Otręba.

Co dalej z obowiązkową religią w szkołach?

Choć minister edukacji Przemysław Czarnek już wiosną 2021 roku zapowiadał, że chce, by religia lub etyka były obowiązkowe i odpowiednie przepisy miały być "gotowe już wkrótce", to resort jest dopiero na etapie "prac koncepcyjnych". Trwa za to nauka nowych nauczycieli etyki na zlecenie ministerstwa m.in. na wydziałach teologicznych i uczelni związanej z katolicką, konserwatywną organizacją Ordo Iuris.

HiT ministra w szkołach

HiT zastąpi WOS i od września będzie w szkołach. Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość został oficjalnie dopuszczony. I choć nauczyciele mają szereg zastrzeżeń, to minister edukacji go broni. Pytanie, na jakiej podstawie, skoro sam przyznał, że podręcznika w całości nie czytał. Materiał Adrianny Otręby.

"Penetracja sowietów" i "poetyczne" stwierdzenie Mao Zedonga. Czy negatywna ocena językowa zatrzyma HiT? Ministerstwo pod ścianą

Profesor Wojciech Roszkowski pisze w podręczniku, że "słowa nabrały charakteru terrorystycznego", używa określeń pogardliwych i pejoratywnych, upiera się przy używaniu obraźliwego i archaicznego słowa "Murzyn". To właśnie krytyczna recenzja językowa sprawia, że jego książka do historii i teraźniejszości wciąż nie została dopuszczona do użytku szkolnego. Tvn24.pl dotarł do autora tej negatywnej recenzji.

Koniec roku szkolnego w cieniu spadającej liczby nauczycieli

W piątek w polskich szkołach zakończyliśmy rok szkolny - radość z wakacji byłaby większa, gdyby nie troska dyrektorów szkół o to, kto we wrześniu wróci do pracy. Nauczycieli brakuje i brakować będzie, bo odchodzą z zawodu. Niskie zarobki i brak poszanowania dla zawodu nauczyciela, to główne powody, ale nie jedyne. Adrianna Otręba.

W liceum Łukasz trafił na dywanik u dyrektorki. Dziś nie boi się nawet kurator Nowak

"Konstytucja, konstytucja!" - tym razem ten okrzyk może rozlec się w szkołach, jeśli dorośli z uczniami pochylą się nad szkolnymi konstytucjami, czyli statutami. To dobry moment, żeby zobaczyć, jak wyglądają, by z początkiem nowego roku być przygotowanym do ich zmiany. Przecież nauczyciele i dyrektorzy już wiedzą, jak to jest, gdy łamane są ich prawe. Pora, żeby zrozumieli, że prawa uczniów to nie fanaberia.