Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

"Dbajcie o siebie. Jeden za wszystkich - wszyscy za jednego" - napisała w opisie nowego wideo na Instagramie Katarzyna Nosowska. Magda Gessler apeluje o "rozwagę i przestrzeganie wszelkich zaleceń higienicznych i sanitarnych. Myjcie ręce często i dokładnie". Polskie gwiazdy namawiają: zostańmy w domach, myjmy ręce i dbajmy o bliskich.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało w czwartek, że w związku z decyzją o zawieszeniu działalności dydaktycznej uczelni wyższych Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje opuszczenie domów studenckich przez studentów i doktorantów, jeżeli mają możliwość innego zakwaterowania.

Proszę unikać wychodzenia z domu, unikać skupisk ludzkich, unikać miejsc, gdzie jest duże ryzyko transmisji zakażenia - apelował w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Owczuk, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. - Ostrożności nigdy za dużo. Pamiętajmy, że można się zarazić też od osoby, która nie ma objawów - przypominał Krzysztof Chomiczewski, konsultant krajowy ds. obronności w dziedzinie epidemiologii.

Koronawirus dotarł do ponad 120 państw i terytoriów. Na świecie potwierdzono około 140 tysięcy infekcji. Ponad pięć tysięcy osób zmarło w wyniku powikłań. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że "Europa stała się epicentrum pandemii koronawirusa". Spośród państw europejskich, najgorsza sytuacja jest we Włoszech. Jak świat walczy z nowym patogenem?

Polecała, by "nie całować się z nikim, kto wykazuje objawy infekcyjne i nie jest mężem". Odradzała plucia na ulicę, bo wirus w "galaretowatej plwocinie może kilka godzin przetrwać". Wystąpienie dyrektor słubickiego sanepidu o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce przeszło do historii, ale nie bez echa. Ministerstwo i GIS domagały się jej dymisji. Starosta ukarał urzędniczkę słowną naganą, ale Jadwiga Caban-Korbas i tak "powoli się pakuje". 

Czy robić test w trakcie kwarantanny? Czy osoba wyleczona może zarazić się ponownie? Na wasze pytania odpowiadali specjaliści w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24. W czwartek gośćmi byli profesor Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca głównego inspektora sanitarnego oraz doktor Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert do spraw zakażeń Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

Dziś transmisja mszy świętej z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie. Nabożeństwo będzie można zobaczyć w portalu tvn24.pl. Początek o godzinie 11.