Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Nadchodzący tydzień powie nam bardzo dużo o tym, w którym kierunku będzie zmierzała sytuacja w Polsce - powiedział w programie "Debata Faktów: koronawirus" prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych profesor Robert Flisiak. Doktor Aneta Afelt z Uniwersytetu Warszawskiego oceniła, że "im stosowniej się zachowamy - stosując się do zarządzeń, dbając o siebie wzajemnie - tym łatwiej przejdziemy przez ten egzamin". - Bo to jest egzamin dla nas, dla Polaków, dla Europejczyków, dla świata - podkreśliła.

Czy mieszkańcy miast, w których powstały szpitale jednoimienne, będą szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem? Czy należy dezynfekować zakupy przed włożeniem do lodówki? W programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 specjaliści odpowiadali na wasze pytania dotyczące koronawirusa. W niedzielę gościem był doktor habilitowany nauk medycznych Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

W programie "Debata Faktów: Koronawirus" zaproszeni goście rozmawiają o obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. W Polsce, jak i w innych krajach na całym świecie, podjęto w związku z tym wyjątkowe działania.

- Myślę, że dobrze jest rozglądać się dookoła siebie. Ten czas to rodzaj egzaminu, jakimi jesteśmy ludźmi, na co nas stać i czy potrafimy myśleć nie tylko o sobie - powiedziała aktorka Małgorzata Kożuchowska, która była gościem "Dnia na żywo" w TVN24.

Lekarze, pielęgniarki, załoga karetki. Każdy, kto w czasie epidemii pracuje w służbie zdrowia może liczyć na darmowy posiłek z restauracji, które biorą udział w akcjach #posilekdlalekarza oraz #gastropomaga. Chociaż obie inicjatywny organizują inne osoby, to cel jest jeden - pomoc tym, którzy "są na pierwszym froncie walki z chorobą".

"Arechin" - lek produkowany w Polsce - został dopuszczony do zastosowania w leczeniu wspomagającym w zakażeniach SARS-CoV-2. Decyzję wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. "Arechin" zawiera chlorochinę, która do tej pory stosowana była w leczeniu między innymi malarii i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział, że w związku z założeniami, dotyczącymi znacznego wzrostu liczby osób poddanych kwarantannie, wojsko wspomoże patrole policji. - Wojsko będzie też do dyspozycji samorządów - dodał.