Trzaskowski o zamknięciu Warszawy: to fake news, nie widzę żadnego racjonalnego powodu

Źródło:
TVN 24
Prezydent o zamknięciu Warszawy: to są absolutne fake newsy
Prezydent o zamknięciu Warszawy: to są absolutne fake newsyTVN24
wideo 2/3
Rafał Trzaskowski o sytuacji w Warszawie

Nikt ze mną takich planów nie konsultował - tak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skomentował w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 informacje o zamknięciu stolicy. Odniósł się też do kwestii zmienionych rozkładów jazdy w transporcie publicznym i ewentualnego zamknięcia bulwarów na czas epidemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak przyznał Trzaskowski, plotki o zamknięciu Warszawy i uczynieniu z niej tak zwanej czerwonej strefy pojawiały się już 10 dni temu i zarówno wtedy, jak i teraz były to "absolutne fake newsy". - Rząd nigdy tego nie potwierdził, a to rząd wydaje rzetelne komunikaty w tej sprawie. Nikt z nami tego nie konsultował i nie widzę żadnego racjonalnego powodu, dlaczego miałoby tak być – zaznaczył.

Dopytywany przez prowadzącego, czy są takie plany teoretyczne, stanowczo zaprzeczył. - Nic o tym nie wiem. Takich informacji nieprawdziwych, które mają siać panikę, pojawia się w eterze mnóstwo, w związku z tym ja wszystkich uczulam – proszę zwracać uwagę tylko na komunikaty, które wydaje rząd tudzież samorząd, bo to jedyne rzetelne informacje, a nie to, co krąży w sieci – zaapelował.

Monitorują sytuację w komunikacji miejskiej

Gość programu odniósł się do sytuacji w komunikacji miejskiej. W poniedziałek miasto wprowadziło sobotnie rozkłady jazdy, a mieszkańcy i politycy od rana publikowali w mediach społecznościowych zdjęcia zatłoczonych autobusów i tramwajów. Trzaskowski przyznał, że sam do pracy przyjechał samochodem, ale w trakcie zastrzegł, że obserwuje, co się dzieje na drogach. Jego zdaniem autobusy kursujące rano po Warszawie są w większości prawie puste.

Nie przyznał też, że raptowne przejście na sobotni rozkład jazdy było błędem. – Podejmujemy racjonalne decyzje. Większość miast w Polsce wprowadziła ten inny rozkład już tydzień temu. To nie jest czysto weekendowy rozkład, tam, gdzie trzeba, są dodatkowe autobusy, tramwaje. Na bieżąco monitorujemy sytuację. Każdy kierowca zdaje nam raport po tym, jak dojedzie do bazy – zapewnił prezydent. Wspomniał też, że niektórzy politycy postanowili zrobić wokół tej sprawy awanturę polityczną. - Niektórzy nawet zamieszczali zdjęcia w internecie, które były zdjęciami sprzed kilku miesięcy - stwierdził.

Piasecki zapytał wprost swojego gościa, czy były sytuacje, że bezpieczny dystans 1,5 metra nie został zachowany w komunikacji miejskiej. – W olbrzymiej większości przypadków nie. Jeżeli mieliśmy jakiekolwiek sygnały, że ludzi było więcej, natychmiast puszczaliśmy na te trasy więcej autobusów – odparł Trzaskowski.

Nie będzie darmowego parkowania

Prezydent Warszawy zapowiedział, że parkowanie w stolicy nadal będzie płatne, bo gdyby zniósł opłatę, znowu byłby problem z parkowaniem. - Samochodów na jezdniach jest mniej, ale samochodów na miejscach parkingowych jest 80 procent, dlatego, że ludzie parkują swoje samochody na abonamentach. A mi dokładnie na tym zależy, żeby w Warszawie w tej trudnej sytuacji stosunkowo łatwo można było znaleźć miejsce do parkowania, żeby zaparkować pod szpitalem, pomóc seniorom i móc załatwić najważniejsze sprawy – wyjaśnił.

Zapytany, czy ta decyzja nie jest wynika z kwestii finansowych, Trzaskowski odparł: - Mamy ubytki idące w setki milionów złotych albo miliardy złotych. Z parkowania mamy wpływów 400 tysięcy złotych dziennie, więc naprawdę to nie byłby cios dla budżetu miasta.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Więcej zamkniętych parków?

W weekend zamknięte zostały Łazienki Królewskie. Trzaskowski przyznał, że nie planuje podobnych kroków wobec innych parków czy bulwarów wiślanych. – Cały czas monitorujemy sytuację. Straż miejska jest zadaniowana i rozmawiamy z ludźmi, że jeśli już wychodzą, to żeby wychodzili tylko z domownikami, w małej grupie, żeby się nie zbierali w kilkanaście osób, bo to jest po prostu niebezpieczne – przypomniał.

Zaznaczył jednak, że jeżeli okaże się, że ostrzeżenia miasta i interwencje straży miejskie będą niewystarczające, to "będzie się zastanawiał, co dalej".

Szpitale w gotowości

Gość Piaseckiego odniósł się również do sytuacji w szpitalach miejskich. Uspokoił, że w tej kryzysowej sytuacji radzą sobie one dobrze, jeśli chodzi o sprzęt. – Jedyny problem to testy. Uważamy, że powinno ich być znacznie więcej dla lekarzy, którzy pracują w szpitalach, tak żeby mieli pewność, że są bezpieczni – stwierdził i wskazał także, że Warszawa jest gotowa pomóc rządowi w przeprowadzaniu testów. – My stawiamy laboratoria na nogi, tak, żeby mogły przeprowadzać testy, tyle że na razie ich brakuje – powiedział.

Piasecki zapytał prezydenta, jak ocenia przygotowanie warszawskich szpitali pod kątem zaopatrzenia w maski czy respiratory. - Jest to ocena dobra. Mamy zapas, natomiast jeżeli ta sytuacja będzie trwała dłużej, to tych zapasów powinno być więcej. Dlatego zwracamy się od dwóch, trzech tygodni do rządu, żeby te zapasy uzupełnił. Wiemy, że może zabraknąć w Warszawie 30 stanowisk intensywnej opieki, więc oprócz tego sami kupujemy sprzęt – poinformował.

I uspokoił, że na razie nie ma takiej obawy, aby z związku z epidemią koronawirusa któryś z miejskich szpitali musiał zawiesić swoje funkcjonowanie. – Nie ma takiego ryzyka. Jesteśmy zabezpieczeni. Jesteśmy w stanie tym sprzętem się wymienić. Mamy w tej chwili 50 wolnych respiratorów, ale zabezpieczamy się na wszelki wypadek, gdyby sytuacja miała ulec pogorszeniu – zaznaczył Trzaskowski.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl