Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

- Zwróciliśmy się do rządu, wojewody o sprzęt zabezpieczenia osobistego, sprzęt konieczny do ratowania życia - o respiratory, bo tego ciągle jest za mało - mówił w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski poinformował też, że sam przeszedł test na obecność koronawirusa.

Sanepid w Zgorzelcu (województwo dolnośląskie) poszukuje pasażerów pociągu relacji Görlitz – Zielona Góra, którzy podróżowali składem 14 marca o godzinie 11:07. Podaje też listę stacji na których wysiadali poszukiwani. Wszyscy - ze względu na to, że jedna z pasażerek mogła być zarażona koronawirusem - proszeni są o pilny kontakt.

Julka za tydzień miała lecieć do Stanów Zjednoczonych na operację ratującą życie. Jerzyk jak dotąd co tydzień odwiedzał Belgię, gdzie przechodzi eksperymentalną terapię. Pacjentów w potrzebie, takich jak oni, jest znacznie więcej. Do pokaźnej listy problemów, dochodzi rządzącym kolejny - jak zapewnić transport medyczny do innych krajów, kiedy zawieszane są międzynarodowe połączenia lotnicze?

Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych, specjalne czartery i zgłaszanie zapotrzebowania na loty z tych regionów, do których polski przewoźnik nie organizuje specjalnych przelotów - to możliwości, jakie Polskie Linie Lotnicze LOT mają zapewnić Polakom, którzy chcą wrócić do kraju. Rzecznik LOT Michał Czernicki poinformował, że w niedzielę po Polaków poleci sześć samolotów - będą to dwa rejsy do USA i po jednym do Kanady, na Sri Lankę, do Wielkiej Brytanii i Portugalii. Pierwsze dwa samoloty - z Londynu i z Chicago - wylądowały już w Warszawie.

Po przylocie na lotnisko w Modlinie zmierzono nam temperaturę i odebrano od nas formularze z danymi kontaktowymi. Ale nie dostaliśmy informacji, czy mamy się poddać kwarantannie i jak miałaby ona wyglądać - mówili portalowi tvn24.pl turyści, którzy w sobotę wrócili z Hiszpanii. - Osoby, które przylatują dziś do północy nie muszą poddawać się kwarantannie - tłumaczyli w sobotę pracownicy lotniska w Modlinie.

Państwo polskie dopomoże w powrocie naszym obywatelom na terytorium Rzeczypospolitej - przekazał w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Oświadczył, że odbędą się zaplanowane loty czarterowe do kraju. Ponadto zostaną zorganizowane dodatkowe kursy z niektórych państw. Premier mówił także, że osoby przebywające w "rzadziej odwiedzanych" częściach świata, będą mogły zapisywać się na loty powrotne do kraju, a cena biletu będzie zryczałtowana.

- Na pewno pierwsze dni będą trudne, nie będziemy wiedzieć jak się odnaleźć i poruszać w nowych warunkach. Możliwe są reakcje skrajne: awantury, niepokoje. Ale myślę, że jesteśmy w stanie się dostosować – mówił w piątkowych "Faktach po Faktach" Jacek Santorski, psycholog społeczny.