Xięgarnia

Xięgarnia

Hen: Przeżyłem dzięki podejrzliwości Stalina

- Dzięki podejrzliwości Stalina zostałem z frontu wycofany i dzięki temu przeżyłem - opowiadał w sobotniej "Xięgarni" Józef Hen, autor powieści "Nikt nie woła". Jej bohaterem jest 17-letni warszawski Żyd, który w czasie II wojny światowej tuła się po terenach Związku Radzieckiego chcąc dostać się do armii Andersa.

Orłoś: Okres powojenny to nie były tylko więzienia, obozy, UB i milicja

- Trzeba pamiętać o tym, że okres powojenny to nie były tylko więzienia, obozy, UB i milicja. Ludzie jednak jakoś żyli i układali sobie to życie - mówił w "Xięgarni" Kazimierz Orłoś. Autor "Domu pod Lutnią" odpowiedział w ten sposób na zarzuty, jakoby jego książka prezentowała zbyt sielankowy obraz Polski na tle stalinizmu szalejącego w kraju. Zaznaczył, że po wojnie, jako chłopiec, jeździł z rodzicami na Mazury i tak właśnie, sielankowo, postrzegał tę polską krainę.

Wojciech Mann: nie jestem bezustannym żartownisiem

- Nie chcę być wesołkiem, który na pstryknięcie leci serią zabawnych żartów - mówił Wojciech Mann w programie "Xięgarnia". Dziennikarz i wieloletni współpracownik radiowej "Trójki", autor książki "Kroniki wariata z kraju i ze świata", opowiadał m.in. o tym, czym jest dla niego humor i jak powstają jego żarty.

Julia Hartwig: Jesteśmy zabijani codziennością

Jesteśmy spragnieni poezji, bo jesteśmy zabijani codziennością, a poezja wprowadza nas w inny świat - mówiła w programie "Xięgarnia" Julia Hartwig - poetka, eseistka i tłumaczka. Przyznała, że jej twórczość jest powściągliwa, bo ona sama jest skryta.

Krall: Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie

- Chciałam być reporterką, a pisałam okropnie. Dzisiejsi reporterzy od razu piszą świetnie - opowiadała w "Xięgarni" Hanna Krall. Pisarka i dziennikarka mówiła o ukończonej właśnie edycji swoich utworów zebranych i drodze do reportażu.

"Zeszyty Literackie" nie dla każdego. "Redaktor ma krew na rękach, trudno"

- Redaktor ma krew na rękach, trudno - stwierdziła Barbara Toruńczyk, gość "Xięgarni", na pytanie, czy zdarzyło jej się odrzucić jakiś tekst nadesłany jej do "Zeszytów Literackich". Założycielka legendarnego kwartalnika opowiadała Agacie Passent i Mariuszowi Cieślikowi o jego początkach i swojej książce "Żywe cienie".

Tuszyńska: Tyrmand nie był moim ulubionym pisarzem

- Zaprzyjaźniłam się z nią (Mary Ellen Fox-Tyrmand - red.), kiedy obie byłyśmy wdowami, które wspominały swoich fantastycznych mężów. Ja jej męża osobiście nie znałam, ale poznawałam go przez jej opowieści - przyznała w "Xsięgarni" Agata Tuszyńska, autorka książki "Tyrmandowie. Romans amerykański".

Grzędowicz: Między autorami nie ma rywalizacji

- Między autorami nie ma rywalizacji. Nie aspirujemy do jednego miejsca, którym jest punkt na listach bestsellerów. My aspirujemy do czytelnika. Nie konkurujemy między sobą - deklarował w programie "Xięgarnia" w TVN24 Jarosław Grzędowicz, autor bestsellerowej polskiej powieści fantasy "Pan Lodowego Ogrodu". O Grzędowiczu krytycy mówią, że ma szanse "zdetronizować" Andrzeja Sapkowskiego.

Zamoyski: Polscy historycy nie potrafią pisać książek

Historycy polscy, tak, jak przeważnie historycy niemieccy czy francuscy, nie umieją napisać książki, która da się czytać - stwierdził w rozmowie z prowadzącymi "Xięgarnię" Adam Zamoyski, brytyjski historyk, eseista, dziennikarz. Jego zdaniem, ważne jest, aby znać historię, bo jeśli człowiek nie zapozna się z błędami przeszłości, to będzie je nadal popełniał.

"Ciemno, prawie noc". O przykrym dzieciństwie nie da się zapomnieć

- Zapomnieć o dzieciństwie się nie da, choć można sobie je opowiedzieć na nowo - stwierdza w rozmowie z prowadzącymi "Xięgarnię" Joanna Bator. Najnowsza książka pisarki "Ciemno, prawie noc" opowiada historię reporterki Alicji Tabor, która wracając do swojego rodzinnego miasta musi zmierzyć się z własną, przykrą historią.

"Muszę pisać książki flakami"

- Nie potrafię pisać książek na dystansie, na wystudiowaniu, na przyjęciu sobie jakiegoś założenia. Muszę pisać flakami, wnętrzem i to mi wtedy wychodzi, co mi wychodzi - tak o swojej twórczości mówił w programie "Xięgarnia" w TVN24 Szczepan Twardoch.

Machulski woli być pisarzem

- Odpuściłem sobie zachwyt nad światem natury. Serengeti, Tybet, etc. - to mnie w ogóle nie interesuje. Uważam, że wyobraźnia wystarczy - stwierdził w programie "Xięgarnia" w TVN24 Juliusz Machulski. Reżyser, znany z takich filmów, jak "Seksmisja", "Vabank" czy "Kiler", przyznał, że wolałby być pisarzem niż filmowcem. A na dowód tego - wydał debiutancką ksiażkę pt. "Hitman".

"Czasem mam wrażenie, że robię więcej dla Polski niż całe MSZ razem wzięte"

- Wielu Rosjankom wydaje się, że wszyscy Polacy są jak Jakub z "Samotności w sieci". Czuli, wrażliwi, bogaci, inteligentni. (...) Czasem mam wrażenie, że robię więcej dla Polski niż całe MSZ razem wzięte - stwierdził w "Xięgarni" Janusz Leon Wiśniewski. Polski pisarz, który jest bardzo popularny w Rosji, opowiadał gospodarzom programu o swojej najnowszej książce - "Miłość i inne dysonanse".

Kuczok: Jestem odkrywcą nowych lądów. To więcej niż moje książki

- To nie dewiacja, tylko konsekwentne odchodzenie od cywilizacji i kultury w stronę przyrody nieożywionej - tak o swojej pasji odkrywania jaskiń opowiadał w programie "Xięgarnia" w TVN24 pisarz, scenarzysta i grotołaz - Wojciech Kuczok. O sobie mówi: "odkrywca nowych lądów". - To bardziej znaczące niż wszystkie moje książki razem wzięte - ocenił.

"Wciąż myślę, że moje książki czyta tylko moja mama"

- Kupionych zostało już około dziesięciu milionów moich książek, ale ja czasem wciąż myślę, że czyta je tylko moja mama - wyznała w "Xięgarni" Camilla Laeckberg, gwiazda współczesnego szwedzkiego kryminału. Pisarka od 2003 roku wydała 12 książek. Oprócz kryminałów napisała także bajki dla dzieci i książkę kucharską.