Xięgarnia

Xięgarnia

"Nieszczęściem Izraela i Palestyny będzie, gdy ich konflikt znudzi świat"

- Jeżeli ktoś życzy dobrze Izraelowi i Palestyńczykom, to powinien patrzeć do przodu, odciąć się od tego, co się stało - mówił w "Xięgarni" pisarz i publicysta Paweł Smoleński. Jak podkreślił autor reportażu "Oczy zasypane piaskiem", największym nieszczęściem Izraela i Palestyny będzie, gdy ich konflikt "znudzi świat".

Ziemowit Szczerek: Nagroda zobowiązuje do pisania

- Nagroda zobowiązuje mnie do czegoś, co mnie strasznie kręci – do pisania – stwierdził na antenie TVN24 Ziemowit Szczerek. Laureat Paszportu "Polityki" za powieść "Przyjdzie Mordor i nas zje" był gościem najnowszej "Xięgarni".

Lekcja literatury według Jana Gondowicza

- Jestem krytykiem w stanie likwidacji. Prawie tego nie uprawiam, bo mi się po prostu mało co podoba - wyznał w "Xięgarni" wybitny literaturoznawca i erudyta Jan Gondowicz. Gondowicz zdradził też Agacie Passent i Filipowi Łobodzińskiemu, dlaczego zaprzyjaźnia się z tekstami, a do autorów ma nieufny stosunek.

Żona korespondenta wojennego: odzyskałam tożsamość

Gościem "Xięgarni" była Grażyna Jagielska, pisarka, żona korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego. Agnieszce Passent i Filipowi Łobodzińskiemu opowiedziała o swoim pobycie w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego, wizji pisarza, oraz najnowszej książce "Anioły jedzą trzy razy dziennie".

"Zawsze starałem się nie być zakładnikiem literatury"

- Zawsze starałem się nie być zakładnikiem literatury, więc literatura jest takim cudownym luksusem - wyznał w "Xięgarni" Paweł Huelle. Praca nad najnowszą jego książką - "Śpiewaj ogrody" - zajęła mu kilka lat. - Gdybym był skazany (na życie z pisania), to musiałbym wydawać książkę co roku, albo co dwa lata. Myślę, że wtedy jakość tej narracji, by się znacznie obniżyła - ocenił autor.

"Squat w kościele to ciekawe miejsce, gdyby nie było tam tak zimno"

- Książka jest mocno autobiograficzna, aczkolwiek nie w stu procentach - mówi w "Xięgarni" Beata Chomątowska o swojej ostatniej książce "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie". Opowiada ona historię młodej dziewczyny, która pod koniec lat 90. wybrała się na stypendium naukowe do Holandii.

Mariusz Urbanek: W Tuwimie ideologia zabiła poetę

- W Tuwimie ideologia zabiła poetę. Ostatnie wielkie wiersze, jakie powstały, to są "Kwiaty polskie", które tworzył jeszcze na emigracji - mówił w "Xięgarni" w TVN24 dziennikarz i autor biografii Juliana Tuwima Mariusz Urbanek.

Laureat Nagrody im. Szymborskiej będzie gościem "Xięgarni"

Gościem kolejnego odcinka "Xięgarni" będzie laureat pierwszej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Kto nim zostanie, dowiemy się w sobotę. Wśród nominowanych są autorzy pięciu tomów poetyckich wydanych w 2012 r.: Justyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Krzysztof Karasek i Jan Polkowski.

Wojciech Jagielski o swojej pasji. "Mandela to mój Święty Graal"

- Nelson Mandela był postacią, która zainspirowała mnie najbardziej podczas pobytu w RPA - nie ukrywał gość "Xięgarni" Wojciech Jagielski, autor "Trębacza z Tembisy" o afrykańskim prezydencie. - Mandela stał się dla mnie Świętym Graalem, zagadką i jednocześnie odpowiedzą na rozmaite pytania - dodał.

Myśliwski w "Xięgarni": Pamięć ma funkcje pocieszycielskie

- To jest dla mnie największe zaskoczenie. Nigdy w życiu bym nie podejrzewał, że książka, niełatwa przecież, znajduje się na liście bestselerów na pierwszym miejscu przez jakiś czas. Jestem tym zdumiony - mówił o swojej najnowszej książce Wiesław Myśliwski w "Xięgarni" w TVN24.

"20 osób na 8 metrach, połowa rodziny śpi na ulicy". Tochman o życiu w slumsach

- Oni doskonale wiedzą, że cierpią, oni doskonale wiedzą, że są biedni, też mają swoje marzenia, też kochają swoje dzieci i też chcieliby dobrze zjeść - opowiadał o ludziach żyjących w slumsach Wojciech Tochman, który był gościem "Xięgarni" w TVN24. Reportażysta opisywał swoją podróż do stolicy Filipin, gdzie obserwował życie biednych ludzi mieszkających w strasznych warunkach.

"Nie niosę ze sobą żadnej misji. Mój cel brzmi: dostarczyć czytelnikowi godziwej rozrywki"

- Nie niosę ze sobą żadnej misji. Nie mam zamiaru niczego nikogo nauczyć. Nie zamierzam pokazywać kondycji ludzkiej. Mój jeden cel brzmi: dostarczyć czytelnikowi godziwej rozrywki - mówił w "Xięgarni" w TVN24 Marek Krajewski, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor bestsellerowych kryminałów. Dodaje, że sam kryminałów nie czyta. - Nieświadomie nawet mógłbym skopiować rozwiązania fabularne autora, który mnie zachwycił - tłumaczył Krajewski.