Xięgarnia

Xięgarnia

- Wiem jedno, że gdyby nie Jerzy Ficowski, to Papuszy byśmy nie znali. Nie znalibyśmy jej wierszy, które on przekładał z cygańskiego na polski - mówiła w "Xięgarni" polska reporterka Angelika Kuźniak. - Często pojawiły się pytania, czy Jerzy Ficowski nie pisał tych wierszy za Papuszę. Ale to jest kwestia tego, jak rozumiemy rolę tłumacza - dodała.

- Żydów jest bardzo mało, wbrew wyobrażeniom części społeczeństwa polskiego, które jest przekonane, że jest ich mnóstwo i rządzą wszystkim - powiedział w "Xięgarni" w TVN24 Piotr Paziński, autor książki "Ptasie ulice". Po wakacyjnej przerwie "Xięgarnia" wraca w nowej oprawie graficznej, z nowym prowadzącym i nową formułą programu.

Już 7 września o godz. 18 na antenie TVN24 będzie można zobaczyć pierwszy po wakacjach odcinek Xięgarni, jedynego w polskiej telewizji cyklicznego programu o książkach. Autorzy Xięgarni przygotowali wiele nowości. Pojawi się też nowy prowadzący - Filip Łobodziński, który wraz z Agatą Passent będzie gospodarzem programu.

O tym, dlaczego Polacy nie czytają, czy czytanie wchodzi w nawyk i czy wygodniej korzystać z tradycyjnej książki czy e-booka rozmawiali goście "Zaczytanych wakacji". W czwartym wydaniu program zawitał do Wrocławia, a o czytelnictwie rozmawiali aktor Robert Gonera, pisarz Michał Witkowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Wakacje, urlop i dużo wolnego czasu. To idealne warunki, aby przeprosić się z książką. Zachęca do tego między innymi Krzysztof Hołowczyc, promujący kampanię "Zaczytane wakacje" na antenie TVN24.

- Książka jest lepszym przyjacielem człowieka niż kobieta, ponieważ kobiety odchodzą a książki zostają. To jest trochę jak z męską przyjaźnią - podkreślił w "Zaczytanych wakacjach" w TVN24 Maciej Maleńczuk, zachęcając do czytania książek na urlopie. Zaznaczył, że "z książką się nie rozstaję, z kobietami jak najbardziej".

Hans Frank był złodziejem numer jeden. Oni wszyscy uważali się za wielkich koneserów sztuki, mimo że często mieli paskudny gust - jak Göring. Ale Frank miał się za wielkiego kolekcjonera sztuki - powiedział w "Xsięgarni" w TVN24 pisarz Zygmunt Miłoszewski, który opowiedział o swojej najnowszej powieści pt. "Bezcenny".

Marek Kochan, autor "Ballady o dobrym dresiarzu", wraca z nową powieścią, która do złudzenia przypomina historię Katarzyny W. - Napisałem powieść o pewnym zjawisku, pojawianiu się pewnych ludzi. Żongluję pewnymi motywami, które mogą się kojarzyć z tą historią - powiedział Kochan w 40. wydaniu "Xięgarni".

- Nie w piłce nożnej, nie w przemyśle ani w komputerach, ale w poezji właśnie - Polacy nie zdają sobie sprawy, że jesteśmy mocarstwem poezji - mówił w Xięgarni w TVN24 Adam Zagajewski, poeta, eseista, tłumacz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich autorów. Zdaniem Zagajewskiego stolicą tego mocarstwa od wielu lat pozostaje Kraków.

- To są te dobre strony pisania powieści kryminalnych - możesz planować okropne zbrodnie bez żadnych konsekwencji - mówił w "Xiegarni" w TVN24 Eduardo Mendoza, jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich. W programie tłumaczył też, na czym polega jego literackie pijaństwo.

- Uświadomiłam sobie, że Witold nigdy mnie nie okłamywał. Był zupełnie, stuprocentowo szczery w tym, co opowiedział mi o swoim życiu - wspominała w "Xięgarni" w TVN24 Rita Gombrowicz, wdowa po Witoldzie Gombrowiczu. Pisarka opowiedziała o życiu u boku jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej i zdradziła intymne szczegóły jego związków.

- Miasto to zawsze pole walki. Przede wszystkim o przestrzeń i nasz własny indywidualizm w masie ludzkiej - mówiła w 33. wydaniu "Xięgarni" Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna. Autorka "Dzidzi" i "Cwaniar" opowiedziała też m.in. o tym, dlaczego jej spotkania autorskie mogą skończyć się dla niektórych rozczarowaniem.

- W dzisiejszej architekturze bardzo brakuje ludzi, którzy tak by wierzyli w człowieka. I tak bardzo wychodzili mu naprzeciw - mówił w "Xięgarni" Filip Springer, autor książki "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach". Małżeństwo wybitnych architektów chciało odbudowywać powojenną Polskę. Ich pomysłom i realizacji przyjrzał się Springer, który ocenił, że wiara Hansenów w człowieka była "ujmująca".

- Niezależnie od tego, czy człowiekowi się uda (w życiu - red.) czy nie, to ten jest zawiedziony. Obietnica, jaką życie generuje na samym początku, zawsze jest przewyższająca to, co możemy osiągnąć - mówił w 32. wydaniu "Xięgarni" Antoni Libera.

- Prozaik powinien napisać przynajmniej jedną książkę w życiu o sobie - uważa Eustachy Rylski, prozaik, dramaturg i scenarzysta, który był gościem "Xięgarni". Pisarz zdradził, ile w jego najnowszej powieści "Obok Julii" jest wątków autobiograficznych. Wyjaśnił także, jaka jest różnica między pisarzem-idiotą a pisarzem, który ma szansę na stworzenie ciekawej postaci.