Xięgarnia

Xięgarnia

Kuźniak: Życie Papuszy to tak naprawdę historia przypadku

- Wiem jedno, że gdyby nie Jerzy Ficowski, to Papuszy byśmy nie znali. Nie znalibyśmy jej wierszy, które on przekładał z cygańskiego na polski - mówiła w "Xięgarni" polska reporterka Angelika Kuźniak. - Często pojawiły się pytania, czy Jerzy Ficowski nie pisał tych wierszy za Papuszę. Ale to jest kwestia tego, jak rozumiemy rolę tłumacza - dodała.

"Żydów w Polsce jest bardzo mało"

- Żydów jest bardzo mało, wbrew wyobrażeniom części społeczeństwa polskiego, które jest przekonane, że jest ich mnóstwo i rządzą wszystkim - powiedział w "Xięgarni" w TVN24 Piotr Paziński, autor książki "Ptasie ulice". Po wakacyjnej przerwie "Xięgarnia" wraca w nowej oprawie graficznej, z nowym prowadzącym i nową formułą programu.

Xięgarnia wraca. Z nowym prowadzącym

Już 7 września o godz. 18 na antenie TVN24 będzie można zobaczyć pierwszy po wakacjach odcinek Xięgarni, jedynego w polskiej telewizji cyklicznego programu o książkach. Autorzy Xięgarni przygotowali wiele nowości. Pojawi się też nowy prowadzący - Filip Łobodziński, który wraz z Agatą Passent będzie gospodarzem programu.

Zdrojewski, Gonera i Witkowski o tym, co i jak czytają Polacy

O tym, dlaczego Polacy nie czytają, czy czytanie wchodzi w nawyk i czy wygodniej korzystać z tradycyjnej książki czy e-booka rozmawiali goście "Zaczytanych wakacji". W czwartym wydaniu program zawitał do Wrocławia, a o czytelnictwie rozmawiali aktor Robert Gonera, pisarz Michał Witkowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Hołek" pokazuje jak czytać w wakacje

Wakacje, urlop i dużo wolnego czasu. To idealne warunki, aby przeprosić się z książką. Zachęca do tego między innymi Krzysztof Hołowczyc, promujący kampanię "Zaczytane wakacje" na antenie TVN24.

"Z książką się nie rozstaję, z kobietami jak najbardziej"

- Książka jest lepszym przyjacielem człowieka niż kobieta, ponieważ kobiety odchodzą a książki zostają. To jest trochę jak z męską przyjaźnią - podkreślił w "Zaczytanych wakacjach" w TVN24 Maciej Maleńczuk, zachęcając do czytania książek na urlopie. Zaznaczył, że "z książką się nie rozstaję, z kobietami jak najbardziej".

"Nie poświęciłbym kawałka mojego palca dla jakiegokolwiek dzieła sztuki"

Hans Frank był złodziejem numer jeden. Oni wszyscy uważali się za wielkich koneserów sztuki, mimo że często mieli paskudny gust - jak Göring. Ale Frank miał się za wielkiego kolekcjonera sztuki - powiedział w "Xsięgarni" w TVN24 pisarz Zygmunt Miłoszewski, który opowiedział o swojej najnowszej powieści pt. "Bezcenny".

"To powieść o zjawisku, którego Katarzyna W. jest jednym z przejawów"

Marek Kochan, autor "Ballady o dobrym dresiarzu", wraca z nową powieścią, która do złudzenia przypomina historię Katarzyny W. - Napisałem powieść o pewnym zjawisku, pojawianiu się pewnych ludzi. Żongluję pewnymi motywami, które mogą się kojarzyć z tą historią - powiedział Kochan w 40. wydaniu "Xięgarni".

"Książka będzie sukcesem? Nie myślę o tym"

- Czy coś będzie sukcesem, czy nie, ja nie myślę w tych kategoriach. (...) Jako pisarz jestem tak skupiony na rozwoju swojego bohatera - wyznał w "Xięgarni" na antenie TVN24 kataloński pisarz Jaume Cabré.

Zagajewski: Polska proza to nic oryginalnego, ale w poezji jesteśmy mocarstwem

- Nie w piłce nożnej, nie w przemyśle ani w komputerach, ale w poezji właśnie - Polacy nie zdają sobie sprawy, że jesteśmy mocarstwem poezji - mówił w Xięgarni w TVN24 Adam Zagajewski, poeta, eseista, tłumacz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich autorów. Zdaniem Zagajewskiego stolicą tego mocarstwa od wielu lat pozostaje Kraków.

"Możesz planować okropne zbrodnie bez żadnych konsekwencji"

- To są te dobre strony pisania powieści kryminalnych - możesz planować okropne zbrodnie bez żadnych konsekwencji - mówił w "Xiegarni" w TVN24 Eduardo Mendoza, jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskich. W programie tłumaczył też, na czym polega jego literackie pijaństwo.

"Witold nigdy mnie nie okłamywał"

- Uświadomiłam sobie, że Witold nigdy mnie nie okłamywał. Był zupełnie, stuprocentowo szczery w tym, co opowiedział mi o swoim życiu - wspominała w "Xięgarni" w TVN24 Rita Gombrowicz, wdowa po Witoldzie Gombrowiczu. Pisarka opowiedziała o życiu u boku jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej i zdradziła intymne szczegóły jego związków.

Chutnik: Jakkolwiek to zabrzmi militarnie, miasto to zawsze pole walki

- Miasto to zawsze pole walki. Przede wszystkim o przestrzeń i nasz własny indywidualizm w masie ludzkiej - mówiła w 33. wydaniu "Xięgarni" Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna. Autorka "Dzidzi" i "Cwaniar" opowiedziała też m.in. o tym, dlaczego jej spotkania autorskie mogą skończyć się dla niektórych rozczarowaniem.

Springer: Bardzo brakuje ludzi, którzy tak by wierzyli w człowieka

- W dzisiejszej architekturze bardzo brakuje ludzi, którzy tak by wierzyli w człowieka. I tak bardzo wychodzili mu naprzeciw - mówił w "Xięgarni" Filip Springer, autor książki "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach". Małżeństwo wybitnych architektów chciało odbudowywać powojenną Polskę. Ich pomysłom i realizacji przyjrzał się Springer, który ocenił, że wiara Hansenów w człowieka była "ujmująca".

"Człowiek zawsze jest zawiedziony, nawet jeśli mu się uda"

- Niezależnie od tego, czy człowiekowi się uda (w życiu - red.) czy nie, to ten jest zawiedziony. Obietnica, jaką życie generuje na samym początku, zawsze jest przewyższająca to, co możemy osiągnąć - mówił w 32. wydaniu "Xięgarni" Antoni Libera.

Grzegorz Kasdepke: Dzieci pytają, czy kiedyś byłem przystojny

Czy to pan napisał Biblię, czy lubi się pan całować i czy był pan kiedyś przystojny - takie pytania najczęściej słyszy od dzieci Grzegorz Kasdepke. Najpopularniejszy autor literatury dziecięcej w Polsce był gościem 31. wydania "Xięgarni" na antenie TVN24.