Polska i Świat

Polska i Świat

05.07| To jest jak ostrzał - takie ma sie wrażenie, gdy gradobicie dopadnie nas chociażby w samochodzie. To, co wczoraj zdarzyło się w małej miejscowości na Mazurach, to była lokalna katastrofa. Tak opisują to mieszkańcy Bisztynka, na dowód pokazując kulki gradu wielkości kurzych jaj i zniszczone dachy domów. Prawie wszystkie w okolicy. Wystarczył ledwie kwadrans, a my pytamy, czy takie pogodowe zdarzenia można przewidzieć?

05.07| Winni ludzie i maszyna. Awaria czujników szybkości i seria błędów pilotów - trzy lata po katastrofie Airbusa A-330 linii Air France, w której zginęło 228 osób, francuska komisja badania wypadków lotniczych ogłosiła swój raport. Sytuacja w kokpicie wymknęła się spod kontroli, a załoga podejmowała coraz to gorsze decyzje. I nadal nie wiadomo dlaczego.

05.07| Ciekawość to pierwszy stopień do.... Marsa. "Ciekawość" - tak nazywa się sonda, która jest w drodze na czerwoną planetę. Gdy tam wyląduje, zacznie badania. A te mają posłużyć do budowy na Marsie ziemskiej bazy. Zanim to nastąpi, wszyscy czekają na efektowne hamowanie.

05.07| Agnieszka Radwańska wygrała półfinałowy mecz na Wimbledonie i awansowała do finału Wimbledonu. W sobotę zmierzy się z Sereną Williams. Łatwo nie będzie, ale już jest historycznie. Bo Wimbledon to legenda.

05.07| Finlandia, choć daleka od finansowych kłopotów, przeżywa załamanie swej narodowej marki, Nokii. Niegdyś dominujący w świecie wytwórca telefonów komórkowych teraz zamyka fabryki, zwalnia ludzi, a w produkcji dał się wyprzedzić koreańskiemu Samsungowi. Czy Finom kryzys zajrzał w oczy?

05.07| Koniec Euro, początek wakacji, czyli ciąg dalszy spowolnienia w polityce. Do czasu. Jesienią, co ponownie zapowiedział premier, szykują się zmiany. Przebudowa rządu - niewykluczona, drugie expose - spodziewane. Szczegółów Donald Tusk nie zdradza, ale nie kryje, że nowy polityczny sezon zacznie od rozliczeń.

Była nieuchwytna ale niezbędna - by wymyślony przez fizyków model funkcjonowania podstawowych cząstek wszechświata miał sens. Dlatego nazwano ją boską cząstką - a jej eksperymentalne poszukiwania trwały kilka dekad i pochłonęły miliardy dolarów. Po co? Czy odkrycie bozonu Higgsa to tylko sztuka dla sztuki?

Wielka nadzieja - ona była na początku w każdym. Ale potem jej miejsce zajęły złość, żal, pretensje i poczucie zawodu. Emocje w drużynie Franciszka Smudy zmieniały się z każdym meczem. Wiemy to od Marcina Koszałki, reżysera, który przez cały turniej był z biało-czerwonymi. Na treningach, przed meczami i po nich. Słuchał, patrzył i widział. Przede wszystkim emocje. I o nich powstanie film.

Euro się skończyło, wracamy do roboty. Wszystko to, z czym nie zdążyliśmy przed turniejem, trzeba dokończyć. Towar autostradopodobny musi nabrać jakości. Lista niedoróbek długa: potrzeba stacji benzynowych, barierek, parkingów, a miejscami także asfaltu. Najwięcej roboty jest na A2, warunkowo dopuszczonej do ruchu. Tam niebawem z dwóch szerokich pasów jezdni, ostanie się jeden.

Zdominował Euro, choć w gronie tzw. oficjalnych hymnów czy turniejowych przyśpiewek go nie było. Gitarowy riff z "7 Nations Army" zespołu White Stripes słychać było co rusz na stadionach i w strefach kibiców, a najgłośniej gdy padała bramka.

Euro, Euro i po Euro. Polska kadra czeka na selekcjonera, który ma coraz mniej czasu na przygotowania do mundialu.

Jak oni to robią - zastanawia się piłkarski świat i nie kryje zachwytu. Nie ma bardziej utytułowanej drużyny. Wszyscy hiszpańscy kadrowicze razem wzięci mają na koncie ponad 230 tytułów, czyli - jak łatwo policzyć - po ponad 10 na głowę. Czy to system wyszkolenia punktuje, czy to talent i pasja, a może wszystko razem?

Euro w Polsce za nami, przed nami finałowy mecz w Kijowie. Jak było? Powinniśmy być z siebie zadowoleni. Organizacja wypaliła, goście zachwyceni, nikomu nic złego się nie stało. Ale pierwszy w naszej historii alert antyterrorystyczny obowiązuje, co najmniej do niedzieli. Wprowadzono go w środę po tym, jak na Bugu znaleziono tratwę z ładunkami wybuchowymi i fotografią Stadionu Narodowego.

Na cmentarzu w podwarszawskich Pyrach w sobotę zostanie pochowana Magda Prokopowicz - założycielka i szefowa fundacji Rak'n'Roll - znanej z ekscentrycznych, a czasem kontrowersyjnych akcji wspierających ludzi walczących z nowotworami. Pani Magda tę walkę przegrała, ale historia jej życia daje siłę i nadzielę tysiącom innych.

Maszyna do wygrywania - jak do wczoraj myślano o niemieckiej drużynie - pokonana. Triumfują Włochy. I na boisku i w unijnych strukturach, bo kolejny antykryzysowy szczyt w Brukseli potoczył się bardziej po myśli Włochów niż Niemców. Przywódcy eurostrefy zgodzili się na bardziej elastyczną i bezpośrednią pomoc z europejskich funduszy ratunkowych i od razu na giełdach zrobiło się zielono, a oprocentowanie obligacji Włoch i Hiszpanii spadło.

Piłka i piłkarze po jednej stronie, po drugiej - wymierzone w nich dziesiątki obiektywów. I tu i tam - napięcie, wyścig i rywalizacja. Piłkarze chcą strzelić wymarzoną bramkę, a fotoreporterzy wymarzoną fotę. Jej definicja jest prosta - ma być niepowtarzalna i najlepiej, by pokazywała emocje. Bo wtedy już nie potrzeba słów.

Polska po euro - zadowolona z siebie i słusznie. Komplementy płyną ze wszystkich stron Europy. Zadowoleni z siebie są również Ukraińcy. Tam też przybyło stadionów i dróg, tam też ludzie na turnieju zarobili i również stamtąd zagraniczni goście wyjeżdżając mówili, że wrócą. I jeszcze jedno nas połączyło - apetyt na mundial. Wspólny - oczywiście.

Szkolny dzwonek zadzwonił po raz ostatni, a to oznacza, że niebawem Polska ruszy na wakacje. W tym roku powinno być łatwiej, bo dzięki euro przybyło nam dróg. Choć pamiętajmy - są takie tereny, na których nic się nie zmieniło ani przed euro, ani w trakcie, ani tym bardziej po się nie zmieni, bo teraz będziemy raczej oszczędzać niż wydawać. Którędy jechać, by dojechać?

Coś specjalnie dla tych, którym żal, że euro się kończy, którzy chcieliby, by trwało dłużej i dla tych, którzy chcieliby przeżyć to jeszcze raz. Dla nas euro też było czasem szczególnym, bo byliśmy w centrum wielkiego wydarzenia. Oto jak na wydarzenia ostatnich 3 tygodni patrzyliśmy w Polsce i Świecie.