Polska i Świat

Polska i Świat

Zatrzęsło się - jak na razie - w rządzie, a przede wszystkim w PSL-u. Na razie, bo mocno prawdopodobne są wstrząsy wtórne. Po aferze taśmowej i dymisji ministra rolnictwa, premier stawia koalicjantowi warunek - radykalne działania, by zrobić porządek w agencjach podległych temu resortowi. Nareszcie - mówią jedni. Trudne - dopowiadają inni, a my - nie bez wątpliwości pytamy, czy to w ogóle możliwe

To był zamach - ogłosiły już bułgarskie służby. Autobus na lotnisku w Burgas eksplodował dokładnie wtedy, gdy zapełnił się turystami. Zginęło 8 osób, wśród nich dwie kobiety w ciąży i dziecko, a prawie 30 osób jest rannych, niektóre z nich walczą o życie. Ofiary to obcokrajowcy, turyści z Izraela. Ale bardzo blisko miejsca zamachu byli też Polacy.

W PSL-u ma znaczenie, że problemy ma akurat Marek Sawicki. Bo to w nim Waldemar Pawlak ma od lat największego rywala. Tak też miało być podczas jesiennych wyborów szefa ludowców. Dziś sytuacja nieco się zmieniła, ale ludzie PSL-u mają wyjątkową zdolność do regeneracji i wypływania na polityczny wierzch.

Ta dymisja wisiała w powietrzu od samego rana. Miały być spotkania i rozmowy i były. Po ujawnieniu taśm, na których były szef Agencji Rynku Rolnego opowiada jak rozdawane są stanowiska i pieniądze w instytucji podległej ministerstwu rolnictwa - zawrzało. Pod adresem ministra zaczęto formułować zarzuty - o nepotyzm, kolesiostwo i handlowanie państwowymi stanowiskami.

W sportowym biznesie to podobno norma, ale kibice warszawskiej Polonii i tak nie mogą pogodzić się z tym, że ich ukochany klub nie będzie już grał w Ekstraklasie. Jeśli PZPN zaakceptuje umowę, klub z Konwiktorskiej zacznie sezon w czwartej lidze, a większość zawodników trafi do GKS Katowice. Wymyślanie nazwy nowego tworu trwa.

Trąba powietrzna szła i niszczyła wszystko, co było na jej drodze. Świadkowie mówią, że to były sekundy, góra minuty. Niektórzy w popłochu uciekali, niektórzy stali i z niedowierzaniem patrzyli. A jak powinni się zachować? Tornada w Polsce to zjawiska tak rzadkie, że mamy prawo jeszcze tego nie wiedzieć. Czas najwyższy przejść szkolenie, bo pogoda niestety może nas jeszcze nieprzyjemnie zaskoczyć. Reporter "Polski i Świata" zapytał fachowca, co robić, gdy idzie tornado, a my jesteśmy w domu, na zewnątrz albo w samochodzie.

Wiadomo już na pewno, że na wyjazdowym spotkaniu klubu PO w Jachrance premier - delikatnie mówiąc - zwrócił uwagę Jarosławowi Gowinowi, że za bardzo zbliża się do PiS-u. Prawda wyszła na jaw, bo na jaw wyszły też nagrania z tego spotkania. I teraz najważniejsze pytanie brzmi - kto za tym stoi.

Już za 11 dni zaczynają się XXX Igrzyska Olimpijskie. Niektórzy sportowcy już są w Londynie i trenują, służby odpowiedzialne za organizację i bezpieczeństwo dopinają wszystko na ostatni guzik i tylko pogoda - iście londyńska - nie chce jak na razie nic ze sobą zrobić.

W Borach Tucholskich trąba powietrzna zrobiła wielką wyrwę. Doszczętnie połamała i zniszczyła około pięciuset hektarów drzew. Straty wynoszą 20 milionów złotych i jakieś 70, a miejscami i 100 lat życia lasu. Odrodzenia tych najcenniejszych drzew już nie dożyjemy, ale przez najbliższe miesiące, a nawet lata, będziemy świadkami zabezpieczania, sprzątania i odnawiania lasu.

Jeśli od kogokolwiek mielibyśmy uczyć się przewidywania tornad, to od Amerykanów. Opracowali system niemal doskonały. Ale tam tornada w tak zwanym sezonie huraganów zdarzają się nawet co kilka dni i mają wielokrotnie większą moc niszczycielką niż te nasze. W Polsce synoptycy mówią, że tornada są zjawiskami lokalnymi dlatego trudno przewidzieć czy, kiedy i gdzie uderzą. Pewnie byłoby łatwiej, gdybyśmy mogli korzystać z europejskiego systemu średnioterminowych prognoz pogodowych. Rzecz w tym, że Polska w nim nie uczestniczy.

Jakie telewizyjne obrazy z ostatnich 50-ciu lat zapamiętali państwo najbardziej? Trudne, ale ciekawe pytanie. Zadano je Amerykanom i większość wskazała dramatyczne chwile z 11 września 2001 roku. A jak by było w Polsce? Mogą się państwo przez chwilę zastanowić nad odpowiedzią albo posłuchać innych, których na tę właśnie okoliczność przepytał reporter "Polski i Świata".

Gdyby wybory odbyły się dziś, to Ruch Palikota musiałby się nagimnastykować, by do Sejmu wejść. Partia traci - tak niskich notowań jak teraz nie miała od jesieni, a do tego SLD, które już nie depcze po piętach, a wyprzedza. Co na to lider partii? Problemu nie widzi i wyjeżdża na daleką północ na wakacje. W końcu do prawdziwych wyborów zostały całe trzy lata.

Polscy lekarze przekraczają kolejne granice. Tym razem w Poznaniu przeprowadzili pierwszą w Polsce operację rekonstrukcji nosa. Pacjent po chorobie nowotworowej stracił sporą część przegrody nosowej i teraz, żeby wygodniej mu się żyło, lekarze próbują uzupełnić ubytek. Robią to przy pomocy tytanowych implantów, które umieścili w kościach twarzy pacjenta, a po kilku miesiącach założą mu epitezę. Nowe słowo, a zatem - czas je poznać.

Oto twierdza Londyn - tyle tam wojska, które ma dbać o bezpieczeństwo sportowców i kibiców w czasie Igrzysk, że mieszkańcy mają już tego po dziurki w nosie. Dość powiedzieć, że takiej mobilizacji w brytyjskiej armii nie było od II wojny światowej. Przyznają państwo, że istotnie niewiele ma to wspólnego ze sportową imprezą, ale niestety inaczej się nie da - zwłaszcza, że Londyn doskonale wie, co to znaczy zamach terrorystyczny i śmierć niewinnych ludzi.

Pomysł, zapowiadany i planowany chyba od dziesięcioleci, ziszcza się i Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które ma dwa lotniska. Startuje Modlin. Nowoczesny terminal już jest, obsługa przeszkolona też, a pierwsi pasażerowie pojawią się w niedzielę. Ma być taniej - to największa zaleta modlińskiego lotniska, która jak na razie musi rekompensować wszystko to, czego brak, czyli łatwego i szybkiego dojazdu, sklepów i kantorów. Ale powoli.

To po opinii biegłych praca śledczych w sprawie śmierci Magdy z Sosnowca ruszyła z kopyta. Podejrzana o zabicie córki Katarzyna W. usłyszała kilka zarzutów, nie do wszystkich się przyznała, ale i tak trafiła za kraty na trzy miesiące. Treść ekspertyz musiała być przekonująca dla sądu, skoro zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy. Co zatem jest w ekspertyzach i co potrafią wyjaśnić biegli, o tym reporter "Polski i Świata".

Czyje na wierzchu? Kidawy czy Gowina? Wygląda jednak na to, że bardziej liberalny projekt ustawy o zapłodnieniu in vitro, czyli autorstwa posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej będzie oficjalnym projektem Platformy. Ale konserwatywne skrzydło partii nie rezygnuje - zebrało się w czwartek i na ten temat dyskutowało. Spotkanie jakich wiele, bo konserwatyści z Platformy słyną w całym Sejmie z doskonałej organizacji. Jednak są i tacy, którzy w spotkaniu widzą pokaz siły, bo walka o in vitro w Platformie jeszcze się nie skończyła.

Matka Magdy była już - w złym tego słowa znaczeniu - bohaterką mediów, gdy okazało się, że oszukiwała policję, sąsiadów i opinię publiczną. Najpierw twierdziła, że została napadnięta, a jej córka porwana. Po kilku dniach przyznała, że dziewczynka nie żyje, zmarła w domu, a jej ciało poza domem ukryła ona. Matka.

W środowiskach żydowskich i muzułmańskich zawrzało po tym, jak sąd w niemieckiej Kolonii uznał obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ich ciała. Imami i rabini wzywają do bojkotu tego wyroku i ostrzegają, że jeśli niemieckie sądownictwo będzie karać za obrzezanie, tamtejsi Żydzi i muzułmanie opuszczą ten kraj. Zabrzmiało na tyle poważnie, że głos w sprawie zabrał szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Zapewnił, że wolność wyznania w Niemczech jest zagwarantowana w konstytucji.

Melina Gates, żona twórcy Microsoftu wbrew kościołowi katolickiemu, którego jest wyznawczynią i wbrew mentalności wielu walczy, by kobiety - głównie w krajach Trzeciego Świata - miały dostęp do antykoncepcji. Walczy, ale też płaci na to ciężkie miliardy dolarów. Zorganizowała w Londynie globalny szczyt na ten właśnie temat, na którym przekonuje liczbami. Jeśli nic się nie zmieni - w tym roku i każdym następnym umrze 100 tysięcy kobiet na całym świecie na skutek powikłań przy porodzie dziecka, którego wcale nie chciały.