Polska i Świat

Polska i Świat

Śmiertelne zagrożenie dla dzieci

Polio znów zagraża światu - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. To drugi tak poważny alert w historii tej organizacji. Choroba, która jeszcze nie tak dawno wydawała się być całkowicie wyeliminowana, teraz się odradza. Wirus atakuje głównie dzieci do piątego roku życia, a szerzy się przeważnie przez skażoną wodę. Jak się obronić?

Metro na celowniku chuliganów?

Warszawskie metro znów stanęło. Część stacji była wyłączona z ruchu, bo w tunelach czuć było gaz. Ewakuowano ponad 500 osób. Sprawę bada policja i warszawski ratusz, bo to drugi dzień poważnych zakłóceń w kursowaniu podziemnej kolejki. Miasto podejrzewa chuligański wybryk i zapowiada bezwzględne kary.

Czy służby podczas karambolu działały prawidłowo?

Po opublikowaniu fragmentów rozmów między dyspozytorami w czasie karambolu na S8 minister zdrowia zarządza kontrolę. Mają być sprawdzone działania służb ratunkowych. Sprawę bada też prokuratura i NFZ. Jak prawidłowo powinna wyglądać akcja ratunkowa, kiedy na drodze dochodzi do karambolu?

Chaos na miejscu karambolu. "To jest kryminał krótko mówiąc"

Chaos, zawracanie karetek, brak segregacji rannych - tak zdaniem części świadków i ekip pogotowia wyglądała akcja ratunkowa w czasie karambolu na trasie S8. Sprawa wraca, bo ujawniono fragmenty rozmów między dyspozytorami. Nagrania pokazują, że zamieszanie było nie tylko na miejscu wypadku, ale też przy wysyłaniu karetek. Rekonstrukcja tragicznych wydarzeń, w których zginęły trzy osoby.

Majątek Putina. Luksusowy jacht robi furorę we Włoszech

O prezydencie Rosji głośno jest ostatnio nie tylko ze względu na politykę jaką prowadzi, ale też w związku z jego majątkiem. Jacht, który zdaniem mediów należy do Władimira Putina robi furorę we Włoszech. Ma cztery pokłady, niesamowitą moc, najnowocześniejszą aparaturę i 65-metrów długości. Stoi w prywatnym porcie w Toskanii. Dlaczego akurat ta, jedna z czterech jednostek należących do prezydenta Rosji, wzbudza największe zainteresowanie?

104-letni sprinter chce pobić rekord świata

Sto metrów w 36 sekundy - takim rewelacyjnym czasem może pochwalić sie 104 letni sprinter ze Świdnicy. To Stanisław Kowalski. Mężczyzna nigdy nie uprawiał sportu zawodowo, dlatego tym bardziej zadziwia świetną formą. W sobotę na zawodach we Wrocławiu spróbuje pobić rekord świata w kategorii stulatków.

Premier u górników. Opozycja: interweniuje na eurowybory

Od dawna prosili o pomoc, ale dopiero teraz zaczęto z nimi rozmawiać. Premier Donald Tusk pojechał na Śląsk i na węglowym szczycie przyznał górnikom rację. - Polskie górnictwo wymaga promocji i ochrony - mówił szef rządu, zapowiadając zwiększenie konkurencyjności naszego surowca i przegląd gigantycznych obciążeń finansowych. W szczere intencje premiera nie do końca wierzą górnicy. Nie wierzy też opozycja, która wypomina, że rząd do tej pory nie zrobił nic, a teraz interweniuje, bo zbliżają się eurowybory.

Dwadzieścia pięć lat więzienia. Wyrok dla dzieciobójczyni z Hipolitowa

Dzieciobójczyni z Hipolitowa usłyszała wyrok: dwadzieścia pięć lat więzienia. Kobieta została skazana za zabójstwo piątki swoich nowo narodzonych dzieci. Według prokuratury matka zostawiała je po porodzie w takim miejscu i w takich warunkach, że nie miały szans na przeżycie. Obrona z kolei twierdziła, że nie ma dowodów zabójstwa, a dzieci mogły urodzić się martwe. Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratura już zapowiada, że w apelacji będzie walczyła o dożywocie.

Najpierw porwanie, potem ślub za 12 dolarów

Lider Boko Haram przyznał się do porwania ponad 200 licealistek z Nigerii. Mieszkańcy wioski, w której ukrywają się członkowie grupy terrorystycznej, twierdzą, że porwane uczennice są zmuszane do zawieranie małżeństw ze swoimi oprawcami. Za ślub mają dostawać 12 dolarów.

Czip ma rozwiązać problem bezdomnych zwierząt

Centralna ewidencja i obowiązkowy czip - tak ministerstwo rolnictwa zamierza uporać się z problemem bezdomnych zwierząt. Problem jest duży - bo polskie schroniska należą do największych w Europie, a naszych gmin nie stać na ich utrzymanie. Czy zmiana przepisów, które wkrótce mogą dotknąć każdego właściciela czworonogów, zwiększy ich odpowiedzialności i zmieni sytuację?

Karambol we mgle

To był najtragiczniejszy wypadek majówki. Na trasie Warszawa - Katowice zderzyło się 11 aut, zginęły trzy osoby. Do wypadku doszło podczas gęstej mgły. Jak powinien zachować się kierowca przy bardzo małej widoczności?

Kampania do europarlamentu nabiera kolorów

Kampania do europarlamentu nabiera tempa i kolorów. Prezes PiS-u w obronę bierze branżę wędliniarska, o polskich interesach mówi z wędzonkami w tle. Z prezesa śmieje się SLD i wytyka, że politykę trzeba robić poważną, a nie kiełbasianą. W kraj rusza też Twój Ruch - jeździ gandziobusem i mówi o zwołaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Ukrainy. Na tym nie koniec. W to wszystko z kampanią, ale już społeczną włącza się Solidarność i przypomina, kto ich zdaniem złamał wyborcze obietnice.

Co stało się w Odessie?

Konflikt na Ukrainie gwałtownie zaostrzyła sytuacja w Odessie. W starciach zwolenników jedności Ukrainy i prorosyjskich bojówek zginęło kilkadziesiąt osób. Większość ofiar spłonęła w pożarze budynku, do którego uciekli po starciach ulicznych. Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk twierdzi, że sytuacja mogła być wcześniej opanowana, gdyby milicji nie była skorumpowana i dobrze wypełniała swoje obowiązki. Jak wyglądały tragiczne wydarzenia w Odessie?

Czy to już wojna?

Rosjanie mówią o okrągłym stole, a Niemcy o powrocie do rozmów z Genewy. Z zapowiedzi jednak nie wiele wynika, brakuje konkretnych działań, a sytuacja na Ukrainie coraz bardziej wymyka się spod kontroli. Do tego stopnia, że ukraińscy i polscy politycy mówią wprost - to już wojna. Co dzieje się na Ukrainie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z wojną?

Pasja wyborów

Partyjnych liderów dobrze znamy i trudno, by nas czymkolwiek zaskoczyli, ale im niżej w dół list wyborczych, tym robi się ciekawiej. Działacze polityczni ukazują nam swoje nowe, nieznane oblicza, a obok przewidywalnych programów znajdujemy całkiem zaskakujące pasje. Oto subiektywna lista najbardziej oryginalnych kandydatów.

Bieg w tysiącu kamer

To będzie transmisja na tysiąc kamer! Niedzielny światowy bieg dla osób z urazami rdzenia kręgowego Wings For Life będzie nie tylko wydarzeniem sportowym i charytatywnym, ale i telewizyjnym. Takim, jakiego jeszcze nie było. Poznań, godzina 12 to początek biegu w Polsce, a to co w Poznaniu i na świecie zobaczą Państwo oczywiście w multitransmisji na antenie TVN24.

W klatce

Jak to możliwe, że w ringu przypominającym klatkę walczą dzieci, w dodatku kopiąc się po głowach i bez ochraniaczy? Bulwersujące sceny z gali MMA w Rawiczu w Wielkopolsce, jak się okazuje, nie są zaskoczeniem dla pasjonatów sztuk walki. Trenują je nawet kilkulatkowie, ale brak zabezpieczeń, zwłaszcza głowy budzi już zastrzeżenia. I właśnie na tym skupi się policja i prokuratura wyjaśniając organizację pokazów w Rawiczu.

Lista błędów

Jest już wstępny raport na temat zaginięcia samolotu malezyjskich linii lotniczych sprzed prawie dwóch miesięcy. Przypomnijmy: 8 marca Boeing 777, na którego pokładzie było 239 osób, zniknął nad Oceanem Indyjskim i do tej pory nie udało się odnaleźć jego szczątków. Malezyjskie władze opublikowały dokumenty, z których wynika, że zaniedbania mogące mieć wpływ na akcję poszukiwawczą zaczęły się tuż po zniknięciu samolotu z radarów.

Ulice Odessy

Po Doniecku i Charkowie teraz Odessa. Brutalne uliczne walki po tym, jak w mieście starły się dwie przeciwne sobie demonstracje. W zamieszkach zginęły cztery osoby, a co najmniej 15 zostało rannych. Kijów tymczasem uderza, by odzyskać kontrolę nad Słowiańskiem oraz innymi miastami  wschodniej Ukrainy, ale prorosyjscy separatyści pokazują, że są świetnie uzbrojeni i bezwzględni. Udało im się zestrzelić dwa ukraińskie helikoptery, a kolejny uszkodzić.

Polak Unię lubi, ale nie głosuje

Trzy tygodnie i dwa dni dzielą nas od wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kampania wchodzi na ostatnią prostą, ale nie chodzi w niej wyłącznie o mobilizowanie poparcia dla partii, a o to, by w ogóle pójść zagłosować. Polacy Unię Europejska generalnie lubią, ale głosować nie chcą. Frekwencja w dwóch dotychczasowych eurowyborach wyniosła 20 i 24 procent. To niewiele. Jak będzie teraz?