Polska i Świat

Polska i Świat

Nadal bez decyzji, kto stanie na naszej bramce. Przemysław Tytoń czy Wojciech Szczęsny? To pytanie zadają kibice i dziennikarze trenerowi Franciszkowi Smudzie. Odpowiedź jest taka - decyzji brak.

Wielkie emocje czekają fanów polskiej reprezentacji. Już dziś biało-czerwoni we Wrocławiu zmierzą się z Czechami. Jeśli ich pokonają, Polska wyjdzie z grupy. Także w sobotę o ćwierćfinał, tyle że w Warszawie, walczyć będą Rosjanie z Grekami.

Euro 2012 to okazja na promocję Polski. Nad Wisłę przyjeżdżają obcokrajowcy z całej Europy. Wśród nich jest także rodzina piłkarza reprezentacji Damiena Perquisa. Jego żona, Pauline Warszawą jest zauroczona.

Choć minął dopiero tydzień mistrzostw, zwycięzców już mamy. Wśród kibiców. Bezwarunkowo wygrali kibice Irlandii. Choć ich drużyna sromotnie przegrała z Hiszpanią, to kibicowali, jak nikt inny.

Polacy pozazdrościli Rosjanom wielkiej flagi, którą rozwinęli na Narodowym podczas meczu Polska-Rosja. Nasza biało-czerowona więc już się szyje i rozwinie się podczas pojedynku z Czechami. Nie daje się jej przeoczyć - ma wymiary 50 na 30 metrów.

Mówi, że polska drużyna nikogo sie nie boi. Młodym piłkarzom radzi - dużo pracujcie. A sam nie czuje się jak gwiazda pop. Porównaniami do Zbigniewa Bońka jakby zawstydzony. Robert Lewandowski - strzelec pierwszej polskiej bramki na Euro.

57. minuta meczu Polska - Rosja wspominana będzie jeszcze długo. Choć obyśmy od soboty mieli jeszcze więcej dobrych wspomnień. Bramka marzenie. Bramka na miarę zwycięskiego remisu. W roli strzelca Jakub Błaszczykowski, a w roli głównej w drużynie. Głównej, bo kapitalnej.

W sobotę stadion we Wrocławiu będzie jak Stadion Narodowy w Warszawie. To właśnie tam zostanie rozegrany mecz Polska-Czechy, który rozstrzygnie czy nasza reprezentacja wyjdzie z grupy.

Pięciu irlandzkich kibiców postanowiło na rowerach dojechać do Gdańska na czwartkowy mecz swojej reprezentacji z Hiszpanią. Do pokonania mają ponad 1900 km.

Polscy piloci i polskie F16 ćwiczą na międzynarodowych manewrach lotniczych na Alasce. A konkretnie nad Alaską. W trakcie ćwiczeń piloci używają ostrej amunicji.

Władimir Putin dzwoni do Donalda Tuska, a rosyjski minister sportu pisze list do Joanny Muchy. Rosjanie przypominają, że to my organizujemy mistrzostwa i to my musimy zadbać o bezpieczeństwo kibiców. My tym czasem w większości prowokowaliśmy zamieszki z Rosjanami. Ponad 180 osób zatrzymano, z czego ponad 150 to Polacy. Premier chwali policję za sprawną akcję, a pseudokibiców z obu krajów nazywa durniami.

Polska jak długa i szeroka kibicuje, kibicują też ci, którzy do nas przyjechali z różnych stron Europy. Życie - zwłaszcza w dniu meczowym - toczy się zupełnie inaczej. Ludzie częściej w domach niż na ulicach, dzięki temu korki mniejsze, co zrozumiałe i zużycie wody inne, choć akurat to trzeba pewnie wyjaśnić.

W Rosji rocznicowa demonstracja miała inny charakter i inny wydźwięk. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy mają dość Władimira Putina i jego niepodzielnych rządów, wyszli na ulice. On sam też przemówił. Zapowiedział, że wszystko to, co osłabia kraj i dzieli społeczeństwo jest nie do przyjęcia. Przekaz i adresaci nad wyraz jasne.

Mecz trwa półtorej godziny, doba 24. Co robią kibice między meczami? Możliwości jest sporo. Bawią się, a przy tym piją całkiem sporo piwa albo podróżują i przy tym poznają nas oraz nasz kraj. Wypadamy naprawdę dobrze. Są nawet tacy, którzy mówią, że mamy dobre drogi. Jeśli słychać narzekania, to na kolej. Sami kibice grzeczni, nie licząc paru incydentów we Wrocławiu i Poznaniu. I gdyby tak pozostało do końca, byłoby super.

Anglia-Francja to zawsze stadionowy szlagier, bo w meczach między tymi narodami nie zawsze chodzi tylko o sport. I tym razem Anglikom nie udało się pokonać Francji. Tak już jest od 15-stu lat. Na stadionie w Doniecku Anglia zremisowała z Francją 1-1. Jak kibicuje Francuz, a jak Anglik?

Polscy kibice dzielą się na tych, którzy są pewni, że z Rosją wygramy i na tych, którzy nie mają wątpliwości, że to będzie porażka. Pytanie tylko jak duża. Wynik 4-1 dla Rosji w meczu z Czechami wystraszył. Rosjanie pokazali, że sa drużyną mocną i skuteczną. Po prostu - Sborna - mówią jej kibice. A to oznacza znacznie więcej niż tylko dosłowne tłumaczenie - reprezentacja.

Kibic w Rosji - to brzmi dumnie. Rosjanie kochają piłkę nożną, a jeszcze bardziej swoją narodową drużynę. Oczywiście potrafią też się awanturować, ale - tak jak u nas - raczej na meczach ligowych,a nie narodowych. Mamy polsko-rosyjskie animozje, ale też polsko-rosyjskie sojusze drużyn ligowych, a więc nie taki rosyjski kibic straszny, jak go malują?

Rosjanie szykują się do wtorkowego marszu na stadion Narodowy, ale w poniedziałek ci sami Rosjanie złożyli kwiaty przy pomnikach Powstania Warszawskiego i poległych czerwonoarmistów. W kolejną miesięcznicę tragedii smoleńskiej złożyli z kolei kwiaty przy Pałacu Prezydenckim. Może warto o tym pamiętać?

O polityce i pieniądze na stadionach się nie dyskutuje, bo Euro 2012 ma być świętem sportu. Jednak nie da się uciec od zawirowań gospodarczych z którymi muszą sobie radzić uczestnicy mistrzostw. Jak potoczyłyby się rozgrywki, gdyby brać pod uwagę stan gospodarek państw?

Wobec wielkiego festiwalu piłki nożnej kwestie polityczne schowały się w Polsce w cień. Jednak politycy też ludzie i tak jak większość angażują się w przeżywanie Euro 2012. Są analizy, prognozy i typowanie.