Polska i Świat

Polska i Świat

Amerykański prezydent w Berlinie, ale nawet tak daleko od Stanów nie udało mu się uniknąć rozmów i tłumaczenia po co administracja szpieguje internet. Dla bezpieczeństwa naszego i waszego - tłumaczył, a szef aktualnie znienawidzonej za oceanem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa doprecyzował, że dzięki temu udało się zapobiec co najmniej 50-ciu atakom terrorystycznym na całym świecie, między innymi na nowojorską giełdę czy metro. Może więc monitorowanie naszej aktywności w sieci jest ceną, którą warto zapłacić?

Jeśli nie z budżetu to jak? Po tym jak wyszło na jaw, że partie dość nonszalancko wydawały pieniądze, otrzymywane z budżetu państwa i co rusz muszą odpowiadać na niewygodne pytania, zaczął się festiwal pomysłów na zmiany. PO i Solidarna Polska chcą, by partie utrzymywały się wyłącznie ze składek i darowizn. Ruch Palikota i PJN, by pieniądze na partie odpisywać od podatku. Nic nie chce zmieniać PSL, który bez budżetowej dotacji mógłby nie przetrwać. Przeciwny zmianom jest też PiS.

Coś za coś. Trudniej będzie dostać kredyt hipoteczny, ale jeśli się go dostanie, powinno być łatwiej go spłacić. Komisja Nadzoru Finansowego chce zmian - kredyty mają być tylko w tych walutach, w których się zarabia i trzeba mieć wkład własny - z roku na rok coraz większy. Polak mądry po szkodzie? Na pewno. Jeszcze nie tak dawno banki dawały nam kredyty chętnie, na 100 procent wartości domu czy mieszkania, a nawet więcej. Gdy przyszedł kryzys i waluty podrożały, wiele polskich rodzin zaczęło tonąć w długach.

Chce ocalić od zapomnienia losy polskich bohaterów II wojny światowej, dlatego pisze o nich piosenki, którymi porusza nie tylko ich prawnuków w Polsce, ale też publiczność w Wielkiej Brytanii i w innych państwach gdzie koncertuje. Na płycie Katy Carr, brytyjki polskiego pochodzenia, znalazły się piosenki o Irenie Opdyke (pseudonim "Mała"), jednej z 6399 Polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata; Janku Ridlu, czy Kazimierzu Piechowskim, który razem z kolegami, przebrany w mundur SS uciekł z obozu koncentracyjnego w ukradzionym samochodzie komendanta Rudolpha Hössa w czerwcu 1942 roku. O tym, jak na wyśpiewaną polską historię reaguje zagraniczna publiczność prawie 100 lat później i o własnych inspiracjach muzycznych Katy Carr opowiedziała reporterce programu "Polska i Świat" Monice Tomasik.

Maria i Lech Kaczyńscy z brązu. Pomnik prezydenckiej pary stanął dziś w centrum Radomia. W strugach deszczu odsłonił go prezes PiS. Pogodowe przeciwności nie były tam jedyne. Bo w mieście nie wszystkim spodobało się takie upamiętnianie tych ofiar smoleńskiej katastrofy.

Berlin jak twierdza. Niemiecka stolica czeka na amerykańskiego prezydenta. Jego przyjazd mobilizuje służby, ale generuje też wspomnienia i porównania. Dokładnie pół wieku temu pod Bramą Brandenburską prezydent Kennedy mówił, że i on jest berlińczykiem. Wymowa tamtej deklaracji była prawdziwie historyczna. Czy teraz mogą paść podobnie historyczne słowa?

Na szczycie G8: Putin-Obama między innymi o Syrii. Panowie siedzą obok siebie - ale w tej sprawie są bardzo od siebie oddaleni. Stany Zjednoczone wspierają rebeliantów. Rosja obecną władzę. A reporter CNN jedzie sprawdzić na własne oczy - jak wygląda ta wojna.

Pendolino jeszcze nie na polskich torach - a już na językach. Drogie, nowoczesne, ale wcale nie superszybkie - bo na superszybkość nie pozwalają tory i brak wychylnego pudła. Eksperci liczą pieniądze i wyliczają wady superzakupu PKP.

Mierzeja Wiślana znów polityczna. PiS i Solidarna Polska wracają do pomysłu przekopu przez mierzeję. Zdaniem polityków ma to usprawnić transport wodny i ożywić port w Elblągu. A w Elblągu ożywienie już widać. Partyjne. Bo w niedzielę wybory na prezydenta miasta. PiS-owi marzy się powtórka z Rybnika.

Cygar nie kupowaliśmy. Wina? Tu bez winy nie jesteśmy - przyznaje Donald Tusk. Platforma próbuje naprawić to, co zepsuła lista partyjnych wydatków. I w ramach naprawy chce pisać ustawę o zakazie finansowania partii z budżetu państwa. Pisać znowu i bez entuzjazmu reszty Sejmu.

Jeśli ktoś z państwa świętuje dziś urodziny, podpowiadamy - bezpieczniej zaśpiewać staropolskie sto lat niż modne ostatnio Happy Birthday. Może się bowiem okazać, że dostaną państwo sądowy pozew o nielegalne wykorzystanie utworu, do którego melodii i słów prawa są zastrzeżone. Jak to możliwe?

Polska kolej przyśpiesza. Na razie wciąż bardziej na papierze niż na torach, ale od czegoś trzeba zacząć. W fabryce pod Turynem trwają testy pierwszego polskiego Pendolino. W sumie PKP Intercity zamówiło 20 takich superszybkich pociągów. Mogą gnać z prędkością 250 km na godzinę, tyle że nie u nas, bo nie mamy jeszcze takich torów. Ich przebudowywanie też trwa. Zatem na efekt końcowy tych zmian przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na razie - nacieszmy oko lśniącymi maszynami. Łukasz Wieczorek odwiedził z kamerą włoską fabrykę i donosi, że ich produkcja idzie zgodnie z planem.

Budujemy czy nie? Różne sygnały wysyła rząd i do końca nie wiadomo czy powstaje pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Wytypowano już wstępną lokalizacje, utworzono nawet strategiczną spółkę, do której oddelegowano człowieka z rządu po czym zapadła cisza. Zmącił ją nieco głos głównego doradcy premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, który powiedział, że z tą inwestycją lepiej poczekać. Premier z kolei - jakby tego nie słyszał i w czasie spotkania z premierem Japonii chwalił japońską technologię jądrową.

Więcej Boga w konstytucji i więcej kościoła w Polsce. Jarosław Kaczyński na Jasnej Górze diagnozuje Polskę. Sytuacja jest najtrudniejsza od czasów komunizmu - mówił a sala, na której odbywał się Ogólnopolski Kongres Katolików bije brawo. Polityczni rywale Kaczyńskiego nie mają najmniejszych wątpliwości. Prezes PiS buduje elektorat.

Polska mistrzem świata w piłce nożnej. Nie dokonali tego Lewandowski, Błaszczykowski czy Piszczek a dzieci z domów dziecka. Grali tak dobrze, że co rusz padały pytania - gdzie on gra, kto go nauczył tak kopać. Tym większy szacunek panowie. O was, nie tylko dla was - Michał Sznajder.

Buczały, krzyczały, zdecydowanie rzadziej biły brawo. Donald Tusk poczuł na własnej skórze siłę kobiet. Przemawiając na ich kongresie co chwilę słyszał, że nie realizuje obietnic. Udało się wydłużyć płatny urlop rodzicielski - i za to premier zbiera od kobiet pochwały. Ale w sprawie liberalizacji ustawy aborcyjnej, a nawet legalizacji związków partnerskich bezradnie rozłożył ręce.

Teraz u nas poważne i odważne oskarżenie. Właściciel pewnej drużyny futbolu amerykanskiego twierdzi, że Władimir Putin ukradł mu pierścien - wielki i cenny. Podobno wziął go do ręki, pozachwycał się trochę, schował w kieszeni i w obstawie ochroniarzy sobie poszedł. Szykuje się międzynarodowy skandal? Być może. Kreml twierdzi, że Putin dostał pierścien w prezencie. I że są świadkowie, gotowi to potwierdzić.

Na koniec - będzie grubo. Amerykańscy naukowcy zadali kłam tezie, że wielka miłość do piwa musi skończyć się wielkim brzuchem. Żeby nie było wątpliwości: tak zwany mięsień piwny nie powstaje wcale od piwa. Ten napój ma oczywiście kalorie i to całkiem sporo, ale ma też sporo witamin i obniża cholesterol. Od czego więc tyją piwosze?

Historia wraca na swoje miejsce w Berlinie. Miasto zaczęło właśnie odbudowę Pałacu Hohenzollernów. Budynek ucierpiał w czasie II wojny światowej, ale to komuniści ostatecznie zdecydowali, by go zburzyć, bo za bardzo przypominał o niemieckiej potędze. Teraz do jego odbudowy potrzebna jest potężna gotówka, co w Berlinie który ma swoje problemy z pieniędzmi i inwestycjami odbierane jest - delikatnie mówiąc - z mieszanymi uczuciami.

Teraz temat jak najbardziej miejski, choć bez politycznych podtekstów. Tu sprawa jasna - chodzi o pieniądze. Samorządy, zwłaszcza w wielkich miastach mocno liczą na proponowane przez rząd zmiany i liczą też pieniądze, które dzięki tym zmianom wpadną do ich kasy. Chodzi o płatne parkowanie także w święta, weekendy i noce. Kierowcy narzekają, ale pewnie prędzej czy później będą musieli się do tego przyzwyczaić. Tak jak paryżanie, londyńczycy czy mieszkańcy Brukseli. Jak się parkuje w Europie?