Polska i Świat

Polska i Świat

Religia, duże pieniądze i prawa zwierząt. Posłowie decydują, czy w Polsce będzie możliwy ubój rytualny. Rządowy projekt dopuszcza możliwość okrutnego zabijania zwierząt bez ich wcześniejszego ogłuszenia, ale zgody na to nie ma nawet wśród posłów partii rządzącej.

Ma być smaczniej, ale i drożej. Francuzi są wściekli, bo okazało się, że w kraju słynącym ze znakomitej kuchni ponad 2/3 restauratorów podaje potrawy przygotowane z mrożonek. Piszą więc specjalną ustawę i godzą się na podwyżki cen.

Okrutny samosąd w Egipcie. W Aleksandrii zlinczowano grupę nastolatków, którzy z dachu budynku obrzucali kamieniami proprezydencką demonstrację. Jeden nie żyje, drugi w krytycznym stanie trafił do szpitala. Trzeci wyrwał się oprawcom i uciekł.

Zginęły dziesiątki tysięcy Polaków. Jednak politycy od tygodni nie mogą napisać wspólnej uchwały w 70 rocznicę zbrodni wołyńskiej. Posłowie spierają się o słowa, pytają czystka to, czy ludobójstwo, a rodziny ofiar czekają na godne upamiętnienie swoich bliskich, bo pamięta niewielu.

Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i budzących szacunek znaków w historii Polski. Posłowie na wniosek weteranów chcą ustawowej ochrony pochodzącego z czasów II wojny światowej znaku Polski Walczącej - znanej chyba każdemu charakterystycznie wystylizowanej litery „P” z kotwicą.

Gdyby pasażerowie zostali w samolocie kilkadziesiąt sekund dłużej - spłonęliby żywcem. Ale personel zachował zimną krew i to dlatego podczas katastrofy Boeinga 777 w San Francisco tak wiele osób zostało uratowanych. Kilka dni po tej tragedii w magazynie Polska i Świat pytamy, jak bardzo stosujemy się do procedur bezpieczeństwa, które są po to, aby ratować nam życie.

Legenda polskiego himalaizmu Artur Hajzer zaginął na Gaszerbrumie w Pakistanie. Jego towarzysz Marcin Kaczkan odpadł od ściany, ale udało mu się zejść do obozu i to on poinformował, że Artur Hajzer nie żyje.

Województwo Mazowieckie nie ma pieniędzy na "janosikowe". Z powodu kryzysu samo zrobiło się biedne i zaciąga kredyty, żeby zapłacić daninę na rzecz biedniejszych regionów.

To pierwszy tak kompleksowy program chirurgicznego leczenia otyłości u dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka. 17-letnia Ania jest pierwszą pacjentką, której ma wycięto 80 proc. żołądka. Dziewczyna już schudła 18 kilogramów.

Szef Amber Gold i jego żona pozostają w areszcie. Gdański Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję o przedłużeniu aresztu dla Marcina P. Podobną decyzję wydał sąd okręgowy w stosunku dla Katarzyny P. żony twórcy Amber Gold.

Edward Snowden znowu nadaje. Były pracownik CIA twierdzi, że Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa do szpiegowania wykorzystuje prywatne korporacje. Poza tym programy inwigilacji mają także europejskie kraje.

Setki agentów, miliony dolarów, 10 lat poszukiwań najgroźniejszego terrorysty świata. Tymczasem jak pokazuje relacja żony jednego ze współpracowników Osamy Bin Ladena, nieraz był on dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ze specjalnego raportu wynika, że zdarzyło, że Osama Bin Laden i jego współpracownik zostali zatrzymani w Pakistanie za przekroczenie prędkości. Ale po chwili puszczono ich wolno.

Kobiety, które przez wiele lat były przetrzymywane w domu w Clevland, udzieliły wywiadu. Mówią o krzywdzie jakiej doznały i nadziei na sprawiedliwe osądzenie porywacza i gwałcicieli.

Starszy z braci ma 14 lat. Młodszy sześć. Mimo to nie potrafią chodzić i mówić. Mają wszy i choroby skóry. Dwaj bracia z Ukrainy całe życie spędzili w małym zapuszczonym pokoju, bo ich rodzice - choć to chyba złe słowo - nie wypuszczali ich na zewnątrz. Prokuratura we Lwowie prowadzi postępowanie w sprawie poważnego zaniedbania obowiązków rodzicielskich. A my pytamy gdzie przez tyle lat byli sąsiedzi, lekarze i opieka społeczna.

Pierwsza i symboliczna podróż Franciszka I. Papież przybył na włoską wyspę Lampedusę na Morzu Śródziemnym. Oddał tam hołd tysiącom imigrantów z Afryki, którzy utonęli w drodze do Włoch.

Izrael wyrasta na prawdziwa potęgę w produkcji i eksporcie dronów. To bezzałogowe samoloty wojskowe, które niepostrzeżenie szybują nad naszymi głowami. Tylko w ciągu ostatnich lat firmy z Izraela zarobiły na sprzedaży tych maszyn ponad cztery i pół miliarda dolarów. Zainteresowanie nadal rośnie.

Kanadyjska policja nadal nie może odnaleźć kilkudziesięciu osób, które uznawane są za zaginione po sobotniej katastrofie kolejowej i potężnym wybuchu cystern z ropą naftową w mieście Lac-Megantic. Ostatni bilans katastrofy to pięć osób zabitych i 40 zaginionych.

Został wysłany przez swojego przełożonego na emeryturę, bo mówił publicznie o grzechach Kościoła. Ksiądz Wojciech Lemański zapowiada, że odwoła się od decyzji biskupa Henryka Hosera.

Marcin Gortat kontra Wojsko Polskie. Do tej konfrontacji dojdzie na szczęście na boisku. Spotkanie Gortat Team z Wojskiem Polskim odbędzie się 19-stego lipca w gdańskiej Ergo Arenie. Dochód z meczu ma być przeznaczony dla dzieci poszkodowanych na misji żołnierzy.

Zgwałcona 11-to latka z Chile jest w ciąży, która zagraża jej życiu. Dziecka nie można jednak usunąć, bo w Santiago jest to zakazane. Przypadek 11-letniej Belem odnowił w Chile ostrą dyskusję na temat bezwzględnego zakazu aborcji.