Polska i Świat

Polska i Świat

W Irlandii uchwalono kontrowersyjną ustawę zezwalającą na aborcję w przypadku zagrożenia życia kobiety, także wtedy jeśli przyszła matka grozi popełnieniem samobójstwa. Przeciwnicy przekonują, że zapis ten stanie się furtką do aborcji na życzenie.

Połowa śmiertelnych ofiar wypadków drogowych mogłaby żyć, gdyby w chwili zderzenia miały zapięte pasy. I o ile coraz częściej pamiętamy o tym obowiązku w naszych samochodach, to wsiadając do autokarów pasy bezpieczeństwa wydają nam się niepotrzebne.

Niełatwo umyć włosy, wyczyścić zęby i obciąć paznokcie. Codzienne, prozaiczne czynności wymagają prawdziwej ekwilibrystyki. Wiemy, jak kosmonauci radzą sobie w kuchni, ale tylko nieliczni mają odwagę aby zapytać, jak w przestrzeni kosmicznej wygląda codzienna toaleta.

Walczyli z dzieckiem, teraz to samo dziecko udowadnia, że Talibów można pokonać. Szesnastoletnia Pakistanka w ubiegłym roku została ciężko postrzelona w drodze ze szkoły. Naraziła się radykałom pisaniem bloga, w którym walczyła o prawo do nauki. Cudem przeżyła. I triumfuje, bo ci, którzy chcieli na zawsze zamknąć jej usta sprawili, że Malali słuchał dziś cały świat.

Najpierw ktoś trafił trzynastolatka, potem ranny został dorosły mężczyzna. W Głogowie ktoś dla zabawy strzela z wiatrówki do przechodniów. Zabawa mogła skończyć się tragicznie. Mieszkańcy mówią, że strzałów było więcej.

Zdaniem kurii arcybiskup Hoser dba o dialog z Żydami, a zarzut dotyczący pytania o obrzezanie jest bezsensowny. Tymczasem ks. Lemański prosi hierarchę o zmianę decyzji o odwołaniu go z funkcji proboszcza i przeprasza za sprowokowanie domysłów. Ale nie znaczy to, że ustaje w walce, bo zapowiada również odwołanie do Watykanu.

Nie było dyscypliny, nie będzie zabijania bez ogłuszania. Premier przegrał polityczny bój w sprawie uboju rytualnego, choć nie wydawał się tym specjalnie zmartwiony. Nie będzie również wyciągał konsekwencji wobec tych posłów Platformy, którzy do kosza wrzucili ustawę swojego rządu.

Od momentu wybuchu wojny domowej w Syrii zginęło już ponad 100 tys. osób. W połowie marca minęły dwa lata od rozpoczęcia syryjskiej rewolucji. Protesty przeciwko dyktaturze prezydenta Baszara al-Asada wybuchły na fali arabskiej wiosny, a z czasem przerodziły się w zbrojne powstanie. Jak żyć w stanie permanentnego zagrożenia, które wydaje się nie mieć końca?

Siergiej Magnicki, prawnik walczący z korupcją, który zmarł w rosyjskim więzieniu... został skazany. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale moskiewski sąd, nie zważając na protesty rodziny i międzynarodowych organizacji obrońców praw człowieka, rozpoczął pośmiertny proces i właśnie wydał wyrok w tej sprawie.

Nie będzie zdrowiej - bo marne szanse, że ktoś rzuci palenie, będzie za to biedniej - bo to uderzenie w gospodarkę i niebezpieczniej - bo lukę na rynku wypełnią przemytnicy. Europosłowie zdecydowali, że cienkie papierosy znikną z półek. Polsce zależało na tym, żeby przepisy nie zostały zaostrzone. Niestety tę rundę przegraliśmy.

Dziś mija 70 lat od najkrwawszego dnia mordów na Wołyniu. Ukraińska Powstańcza Armia wymordowała ok. 11 tys. osób, w skoordynowanym ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Ok. 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. To była krwawa niedziela. Choć nie każdy twierdzi, że ludobójstwo.

Agnieszka Radwańska bez tajemnic. Zdjęcia tenisistki pojawiły się w specjalnej edycji magazynu, który promuje zdrowy styl życia. Naga Radwańska pozuje na brzegu basenu w którym pływają tenisowe piłki. Zdjęcie może się podobać, ale chyba nie tym, którzy pamiętają, że na zupełnie innej fotografii tenisistka była ubrana, a piłki układały się w słowo Jezus.

Przyroda rusza z pomocą firmom wydobywczym. Restrykcyjne amerykańskie prawo nakazuje, aby platformy wiertnicze usuwać najpóźniej rok po ich zamknięciu. Tyle tylko, że przykład Zatoki Meksykańskiej pokazuje, że brutalną ingerencję przyroda może przekuć na swoją korzyść. I usuwanie starych konstrukcji wcale nie musi być dobrym pomysłem.

Łowicka drogówka zdziesiątkowana. 2/3 całej załogi zostało zatrzymane pod zarzutem przyjmowania łapówek. Nieoficjalnie wiadomo, że stało się to w Komendzie Wojewódzkiej w Łodzi, gdzie policjantów wezwano pod pretekstem szkolenia. Jeśli zarzuty się potwierdzą, grozi im do 10 lat więzienia.

To przerażające zło, a zgoda na nie oznaczałaby regres cywilizacyjny. Obrońcy zwierząt i naukowcy w emocjonalnym liście przekonują posłów, aby odrzucili w jutrzejszym głosowaniu możliwość rytualnego uboju. Wcześniej przed Sejmem do swoich racji przekonywali rzeźnicy i hodowcy, którzy boją się, że utrzymanie zakazu oznaczałoby ich bankructwo. Kto był skuteczniejszy i kto kogo przekonał?

W worku w wodzie, na wysypisku śmieci, na krótkim łańcuchu przy budzie. Tak będą wyglądały zdjęcia wybitnych polskich bokserów wielu pokoleń m.in. Iwony Guzowskiej, Pawła Skrzecza, Dariusza Michalczewskiego i Krzysztofa Włodarczyka. To kampania, która ma zwrócić uwagę, że żaden sport nie jest tak brutalny, jak bywa człowiek wobec psów.

Od początku sezonu trzeba było naprawić niemal dwie trzecie z prawie dwóch i pół tysięcy miejskich rowerów w Warszawie, a blisko 30 miesięcznie wymaga kapitalnego remontu. Pojazdy są niszczone, mają powyginane ramy, bywają pozbawione siodełek, opon lub całych kół. Na części próbują je rozbierać złomiarze. Pół biedy, gdy się uda, czasem jednak zostawiają rowery na wpół rozkręcone.

Nie zimą, nie nocą, nie w czasie ekstremalnych warunków. Mimo tego polski himalaizm zimowy mierzy się z kolejnym ciosem. Zginął Artur Hajzer, jeden z bardziej doświadczonych himalaistów.

Tylko we wtorek w całej Polsce utonęło 11 osób. Od początku roku niemal dwieście. A wakacje nawet nie na półmetku. Jeszcze bardziej niepokojące jest, że obok głównej przyczyny tragedii nad wodą, czyli alkoholu, pojawia się kolejna: znieczulica. Zdarzają się bowiem utonięcia tuż przy brzegu. Pomóc w takiej sytuacji mógłby niemal każdy. Nie pomaga nikt.

Powinien odciążyć załogę, ale nie może jej zastąpić. Ze wstępnej analizy zapisów z czarnych skrzynek samolotu, który rozbił się na lotnisku w San Francisco, wynika, że podchodząc do lądowania leciał zbyt wolno. Piloci próbowali przerwać manewr i podejść do niego jeszcze raz, ale było już za późno. Autopilot zawiódł.