Polska i Świat

Polska i Świat

Miał zlecić podsłuchiwanie polityków, a czy miał także pracować dla CBA? O Marku Falencie w roli tajnego współpracownika służb pisze "Gazeta Wyborcza". On sam zaprzecza. Głos w sprawie, i to w Sejmie, zabiera także szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Episkopat Polski tym razem nie o gender, choć blisko, bo o darmowym elementarzu. Jest infantylny - oceniają biskupi. I dodają, ze pierwszoklasiści z nowego podręcznika dowiedzą się za mało o małżeństwie i rodzinie. Minister edukacji broni swojego dzieła, ale przyznaje, że nie na wartości chrześcijańskie postawiono. Tylko na te uniwersalne.

Historia Parysa i Carmen spod Lublina. On jest bardzo małym lwem, ona psem. I jednocześnie zastępuje mu matkę. Ta biologiczna nie sprostała roli, więc szybko zaczęto szukać zastępstwa. I chyba się udało.

Wielki brat w Pile. A właściwie wielki sąsiad. Bo sąsiadów właśnie można podglądać w lokalnej kablówce. Na pomysł takiego monitoringu wpadli w miejscowej spółdzielni mieszkaniowej. Wpadli, zainstalowali i niektórych bardzo zdenerwowali.

Stop zwolnieniom z wychowania fizycznego - mówi Anna Lewandowska i zachęca do ćwiczeń w szkole. Sportsmenkę i żonę znanego piłkarza wspiera minister sportu bo problem jest duży. Szczególnie wśród gimnazjalistów. 17 procent z nich ma nadwagę, a zwolnienia z zajęć WF stały sie prawdziwą plagą.

Pytanie o miejsce osób rozwiedzionych w Kościele katolickim. To jeden z tematów specjalnej narady biskupów z papieżem w Watykanie. Polski Kościół do tej debaty nie wnosi nowych poglądów, na przykład tego, by osoby po rozwodzie mogły przyjmować komunię.

Polskie obozy śmierci - tym razem to zwrot nie z zachodniej prasy a z rosyjskiego projektu pomnika, który miałby stanąć w Krakowie. Rosjanie chcą upamiętnienia zmarłych jeńców z wojny polsko-bolszewickiej w sposób, który dla strony polskiej jest całkowicie nie do zaakceptowania.

Donald Tusk dał zielone światło, ale nowa premier zamierza je zmienić. Chodzi o komisję śledczą w sprawie likwidacji WSI. Szanse na jej powstanie maleją, bo polityczne roszady zmieniły układ sił. Główni orędownicy pomysłu tematem przestali się interesować, pozostali nie chcą się tym zajmować.

Po aferze zegarkowej miał złożyć mandat, ale tego nie zrobi. Sławomir Nowak ani myśli o rozstaniu z polityką i deklaruje, że im dalej od afery, tym ma mniejsza potrzebę dotrzymania słowa. W tym wtórują mu niektórzy partyjni koledzy i twierdzą, że za swój błąd słono już zapłacił. Czy ta pokuta wystarczy?

Niedźwiedzi spacer po Zakopanem. Zwierzęta nagrał prywatny monitoring. Jak się okazuje, wizyta wcale nie taka niespodziewana, bo o tej porze roku niedźwiedzie czasami schodzą do miasta w poszukiwaniu jedzenia - głównie jabłek. Tatrzański Park Narodowy radzi, by zbierać owoce zawczasu, bo spotkanie z niedźwiedziem może być niewesołe.

Zbyt duże stężenie metanu - to przyczyna wybuchu w kopalni Mysłowice-Wesoła. W rejonie zagrożenia było 37 górników. Większości udało się wyjść na powierzchnię, ale wielu z nich jest w ciężkim stanie. Jeden nadal jest poszukiwany. Wydarzenie prowokuje wiele pytań i oskarżeń. Ludzie chcą wiedzieć kto zawinił i kto odpowie za ten wypadek?

Po wpadce urzędników odpowiedzialnych za publikację aktów prawnych, trwa wyjaśnianie kto zawinił. Chodzi o ustawę, mającą uszczelnić system podatkowy i w założeniu przynieść budżetowi trzy miliardy zł. Ustawa o mały włos nie weszłaby w życie z powodu opóźnienia publikacji. Posłowie PO ratują rządowe finanse, zgłaszając pilną poprawkę. Czy premier Kopacz, która rozpoczęła urzędowanie od kilku zdecydowanych decyzji i teraz okaże się równie stanowcza?

Zagrożenie w Hiszpanii jest spore, bo do zakażenia doszło w renomowanym madryckim szpitalu. Zachorowała pielęgniarka, która opiekowała się pacjentem zarażonym ebolą. Nie pomógł specjalny kombinezon, ani dodatkowe zabezpieczenia. Teraz z podejrzeniem eboli w szpitalu przebywają jeszcze dwie osoby, a ponad 50 jest obserwowanych.

Dodatkowa opłata miałaby być dodawana do ceny urządzeń multimedialnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. W założeniu ma służyć twórcom, których dzieła na takich elektronicznych gadżetach są powszechnie odtwarzane. Ale producenci sprzętu mówią o "skoku na kasę", w którym interes twórców jest najmniej ważny.

Zakopiański monitoring nagrał niedźwiedzi spacer. Jak się okazuje, taka wizyta nie jest niespodzianką. O tej porze roku niedźwiedzie czasami schodzą do miasta w poszukiwaniu jedzenia. Najbardziej interesują ich jabłka. Nawet te dziko rosnące w ogrodach. Dlatego Tatrzański Park Narodowy radzi, by zbierać owoce, bo spotkanie z niedźwiedziem może być niebezpieczne.

Mimo zapowiedzi Donalda Tuska o przedstawieniu raportu w sprawie afery podsłuchowej te plany pokrzyżowała dymisja jego rządu. Teraz okazuje się, że nowa minister spraw wewnętrznych od obietnicy byłego premiera się odcina i publikować dokumentów nie zamierza. Opozycja już grzmi, a koalicja ma twardy orzech do zgryzienia. Ile warte są obietnice i czy obecny rząd PO respektuje, to co powiedział poprzedni?

Annie Przybylskiej nie udało się wygrać z rakiem trzustki. Walka z tym nowotworem jest bardzo nierówna. Od lat nie dają sobie rady z nim nawet najlepsi onkolodzy. Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo, a kiedy udaje się ją wykryć, zazwyczaj jest już w bardzo zaawansowanym stadium.

NATO jest w Polsce i z Polską - zapewnia nowy szef sojuszu Północnoatlantyckiego i mówi, że szpica będzie liczona w tysiącach żołnierzy. Polska jest pierwszym krajem, który odwiedził Jens Stoltenberg - wizyta ważna, ale nie do końca jasny przekaz. Sojusz nie mówi jak bardzo nam pomoże, ale prosi byśmy zaangażowali się w kolejną misję w Afganistanie.

Arcybiskup Stanisław Gądecki udziela wywiadu i wywołuje burzę. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski połączył kryzys rodziny i ideologię gender z… uczeniem chłopców sprzątania. Słowa arcybiskupa tłumaczy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, fala krytyki nie ustaje, a my pytamy co hierarcha miał na myśli i czy polski kościół jest za równouprawnieniem?