Polska i Świat

Polska i Świat

Kłopotliwy urlop

Do ministra finansów pytania o jego finanse: czy zarobił w Sejmie poprzedniej kadencji przynajmniej 90 tysięcy złotych, chociaż nie było go w pracy? Paweł Szałamacha - wtedy poseł PiS - wyjechał na rok na studia do Stanów Zjednoczonych. Nie brał udziału w głosowaniach, ale brał pieniądze.

Military Ski Patrol

25 kilometrów przez Góry Izerskie z 25 kilogramami na plecach. Wojsko i Straż Graniczna w zawodach terenowych - Military Ski Patrol. Podobne zawody były rozgrywane przed II wojną światową.

Można odmówić zeznać przeciw partnerowi tej samej płci

Pary homoseksualne jak małżeństwa - w kwestii prawa do odmowy zeznań. Sąd Najwyższy uznał, że pary jednopłciowe mają tu takie same prawa jak heteroseksualne. To jeszcze nie pełny znak równości. Ale ci, którzy równości sie domagają - tryumfują.

Do więzienia na tydzień?

Zamiast grzywny - tygodniowa odsiadka. W Ministerstwie Sprawiedliowści prace nad zmianami w kodeksie. Po to, by nawet drobnego przestępcę skuteczniej postraszyć. Pytanie tylko, czy w więzieniach znajdzie się dla nich miejsce. Bo teraz go brakuje.

Część "dżungli" do likwidacji

"Dżungla" jednak do ewakuacji. Francuski sąd podtrzymał decyzję o częściowej likwidacji obozu dla uchodźców pod Calais. Jest prowizoryczny i przepełniony. Mieszka w nim około czterech tysięcy imigrantów z całego świata. Co czwarty z nich - w tym kilkaset dzieci - ma zostać ewakuowany.

Masaż z certyfikatem

Masaż tylko z certyfikatem - teraz fizjoterapeutą może być każdy, kto tylko czuje się fizjoterapeutą. Co w konsekwencji może poczuć pacjent - strach myśleć. Na horyzoncie są co prawda zmiany w przepisach, które do zawodu dopuszczą tylko zawodowców. Ale już pojawiają sie przeszkody. I szykuje sie protest.

Polityczny bój na Podlasiu o miejsce w Senacie

Na Podlasiu polityczny bój o miejsce w Senacie. Za półtora tygodnia właśnie tam odbędą się wybory uzupełniające. PiS wystawia duże nazwisko - w kontrze duża mobilizacja. Bo opozycja wspólnie stawia na jednego człowieka. Kampania trwa na Podlasiu, ale polityczne ambicje pokazuje wyraźnie ogólnopolskie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego na celowniku Amnesty International

Przestrzeganie praw człowieka na najgorszym poziome o 70-ciu lat. Amnesty International publikuje raport i nie oszczędza w nim także Polski. W naszym kraju największe zastrzeżenia ma do tego, co stało się z Trybunałem Konstytucyjnym. I ciągle jeszcze dzieje. Materiał z programu "Polska i Świat".

Dziesięć lat więzienia dla porywacza ze Szwecji

Zwabił, uśpił i uprowadził kobietę. Wcześniej wybudował specjalny bunkier, żeby tam ją przetrzymywać. Szwedzki sąd wydał wyrok dla porywacza: dziesięć lat za więzienie kobiety. Od zarzutu gwałtu został uniewinniony. Materiał z programu "Polska i Świat".

PO domaga się dymisji Błaszczaka MSWiA za nominację insp. Maja na szefa policji

Platforma z wnioskiem o dymisję ministra Mariusza Błaszczaka. Szef MSWiA mówi o okolicznościach dymisji szefa policji. Inspektor Zbigniew Maj komendantem głównym był zaledwie dwa miesiące, ale jak się teraz okazuje - właściwie w ogóle nie powinien nim zostać. Bo informacje na temat możliwych zarzutów pod jego adresem były znane na długo przed nominacją. Materiał z programu "Polska i Świat".

Kampania księżniczek

W podobne przedsięwzięcia angażowano już gwiazdy ekranu, muzyków i polityków. Teraz do akcji ruszają... księżniczki z bajek Disneya. Ruszyła nowa kampania mająca zachęcić kobiety do badań profilaktycznych.

Puszcza do wycinki

Ponad 100 tysięcy podpisów, apele ekologów i naukowców nie dały rady przekonać ministra środowiska. Spełnia się czarny scenariusz dla Puszczy Białowieskiej - alarmuje Greenpeace. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozwolenie na kontrowersyjną wycinkę drzew w tym wyjątkowym kompleksie leśnym.

Rząd bierze się za własność

Polska ziemia tylko dla Polaków i tylko rolników. Tak w wielkim skrócie można podsumować założenia rządowego projektu dotyczącego obrotu ziemią. Nowe przepisy wzbudzają kontrowersje, bo mogą zabronić właścicielom nieruchomości w pełni decydować o ich własności.

Cena ucieczki

Oddają wszystko co mają, za nowe, lepsze życie. Często są oszukiwani i nierzadko giną po drodze. Spośród miliona imigrantów, którzy w ubiegłym roku dotarli do Europy, zdecydowana większość musiała zapłacić przemytnikom. A ci zarobili na tym procederze aż 6 miliardów euro.

Trudna obietnica

To była cała lista obietnic wyborczych. Najpierw mówił o nich Andrzej Duda, później - Beata Szydło. Szefowa rządu zapewniała w expose, że wszystkie kluczowe zmiany zostaną zrealizowane w ciągu stu dni rządu. Dlatego sprawdzamy. Co z obniżeniem wieku emerytalnego?

(Nie) czekając na grafologa

"Nigdy nie donosiłem", "to są fałszywki". Tak reaguje były prezydent Lech Wałęsa pytany o teczki znalezione w domu Kiszczaków. Materiały nadal czekają na ekspertyzę grafologa, ale IPN już mówi, że sfałszowanie takiej ilości dokumentów jest raczej niemożliwe.

Znaki szczególne

Kajetan P. wpadł tak szybko, bo chodził wciąż w tej samej, damskiej kurtce. Policyjni "łowcy cieni", którzy złapali go na Malcie, zdradzają coraz więcej szczegółów pościgu. Z zamaskowanymi specjalistami od tropienia przestępców spotkał się reporter magazynu "Polska i Świat".