Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24
Powracający pomysł krótszego tygodnia pracy
Powracający pomysł krótszego tygodnia pracyTVN24
wideo 2/4
Powracający pomysł krótszego tygodnia pracyTVN24

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

- Najwyższa pora, żeby skrócić te cierpienia Polek i Polaków. Jesteśmy społeczeństwem jednym z najbardziej zapracowanych w Europie - mówił kilkanaście dni temu w radiowej Jedynce Robert Biedroń, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Lewica planuje złożyć projekt 35-godzinnego tygodnia pracy, czyli 5 godzin mniej niż jest teraz. - Jako Lewica składaliśmy już taki projekt w poprzedniej kadencji, złożymy ponownie ten projekt, szczególnie, że Donald Tusk do tego postulatu Lewicy odnosił się dosyć życzliwie - wskazał Biedroń.

Ministerstwo o krótszym tygodniu pracy w Polsce

Resort pracy nad zmianami nie pracuje i jak na razie temat obserwuje. - W tej chwili nie prowadzimy żadnych prac nad projektami dotyczącymi czasu pracy, natomiast niewątpliwie jesteśmy otwarci na dyskusję w tym obszarze - poinformował TVN24 Michał Syska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ta dyskusja o krótszym czasie pracy rozpala wyobraźnię i entuzjazm wśród związków zawodowych. - Reprezentujemy pracowników, a więc siłą rzeczy uważamy ten pomysł za świetny. Zresztą promujemy go od dawna, jest w naszym programie - zauważył Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Pomysł OPZZ zakłada stopniowe dojście do 35 godzin tygodniowo czasu pracy.

Ale wśród pracodawców ostrożność i kontrargumenty. - Praca to nie tylko obciążenie pracowników, ale również radość konsumentów. Jeżeli lekarze i pielęgniarki będą pracować o 20 procent mniej, to będziemy mieli 20 procent mniej usług medycznych - powiedział Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Zdaniem Krzysztofa Inglota, eksperta rynku pracy, założyciela Personnel Service, "do czterodniowego tygodnia pracy, albo bardziej elastycznych godzin przyzwyczaił nas przede wszystkim COVID-19".

Mniej pracy za tę samą pensję

Z badań wynika, że z krótszego tygodnia pracy chciałby skorzystać blisko co trzeci (28 proc.) pracownik, pod warunkiem zachowania standardowej pensji. - Czyli chcemy pracować mniej i bardzo byśmy tego chcieli jako pracownicy, ale chcemy dostać tę samą pensję i to jest pewnie powód, dla którego trochę więcej pracowników chce zarabiać tyle samo, a pracować mniej, niż pracodawców, którzy mają płacić tyle samo, ale dostawać mniej godzin pracy - ocenił Inglot.

Tylko co dziesiąty pracodawca rozważa wprowadzenie takiej zmiany. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego ponad połowa (51 proc.) firm twierdzi, że czterodniowy tydzień pracy nie jest możliwy przez specyfikę zawodu.

Mimo to część polskich firm testuje to już na własną rękę. Przykładem jest katowicka firma z branży kreatywnej, gdzie dzień pracy ma nie osiem, a sześć godzin i przynosi widoczne efekty. - Pracownicy mogą przeznaczyć swój czas na to, na co naprawdę chcą po południu, nie muszą się gonić. (...). Nie zauważyliśmy żadnych minusów, spadku obrotów, nic z tych rzeczy, wręcz przeciwnie - podkreślił Szymon Pieczyński, dyrektor zarządzający agencji Kava.

Nie wszystkie zawody

Pomysł w Europie nie jest nowy, państwa prowadzą już takie pilotaże. - Zrobili to Hiszpanie, teraz testują to Niemcy, zrobiono to w wielu innych krajach. Taki jest dzisiaj trend - tłumaczył Robert Biedroń w radiowej Jedynce.

Zdaniem ekonomistów pomysł mógłby wypalić, ale nie we wszystkich zawodach. - Trudno sobie wyobrazić, że zmniejszenie czasu pracy na budowie będzie można zastąpić zwiększeniem efektywności pracy, raczej to spowoduje, że wzrosną ceny metra kwadratowego mieszkania, bo będzie trzeba zatrudnić kolejne osoby - wskazał prof. Marcin Kalinowski, ekonomista związany z WSB Merito w Gdańsku.

Główny ekonomista Pracodawców RP zwrócił uwagę, że "gdyby się udało ograniczyć liczbę zwolnień długoterminowych, to można powiedzieć, że moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu". Zdaniem Krzysztofa Sobolewskiego krótszy czas pracy w niektórych zawodach mógłby być receptą na ten problem.

- Czterodniowy tydzień pracy może być dobrym pomysłem w sytuacji, kiedy walczymy z wypaleniem zawodowym pracowników i dzięki temu, że część pracowników popracuje krócej w tygodniu, to nie będzie się musiała udawać na zwolnienia lekarskie, szczególnie długoterminowe, które stały się plagą w Polsce - wyjaśnił główny ekonomista Pracodwaców RP.

To jednak tylko pomysły, do ich realizacji potrzebny jest projekt, czas i przede wszystkim dużo dużo pracy.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

Bank Japonii (BoJ) podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, do którego doszło w 2008 roku - przekazał portal stacji CNN.

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Źródło:
CNN

Reprezentujemy tylko węgierskie interesy i nie zamierzamy płacić za cudze wojny - podkreślił w mediach społecznościowych węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej premier Donald Tusk napisał, że jeśli Viktor Orban zablokuje europejskie sankcje przeciw Rosji, to będzie jasne, że "gra w drużynie Putina".

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Czy sklepy w niedzielę są otwarte? Tak, 26 stycznia przypada pierwsza w 2025 roku niedziela handlowa. Kolejna będzie dopiero za prawie trzy miesiące - 13 kwietnia.

Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy sklepy są dziś otwarte?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na placu Świętego Marka w Wenecji trwają prace konserwacyjne. Archeolodzy odkryli tam fragmenty muru budynku wzniesionego między VI a X wiekiem. Od soboty znalezisko można podziwiać zza ogrodzenia ustawionego na słynnym placu.

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Źródło:
PAP

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP

Niemiecka gospodarka ma problemy z powodu wieloletnich zaniedbań oraz błędów popełnionych przy transformacji energetycznej - stwierdził ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Konrad Popławski. Jego zdaniem kryzys może osłabić rolę Niemiec w Unii Europejskiej (UE).

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Źródło:
PAP

Po pierwszym kwartale dolar będzie się osłabiał - stwierdził ekonomista PKO Banku Polskiego Mirosław Budzicki. Wyjaśnił też, jaki wpływ na amerykańską walutę ma i będzie mieć ponowne dojście do władzy przez Donalda Trumpa.

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Źródło:
PAP

Donald Trump chce amerykańskiej dominacji w badaniach nad sztuczną inteligencją (AI) - podkreśliła analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Aleksandra Wójtowicz. Wyjaśniła też, jakie decyzje w tej kwestii już podjął i jaki wpływ na politykę Waszyngtonu mogą mieć giganci technologiczni.

"Teraz te ramy zostały zniesione"

"Teraz te ramy zostały zniesione"

Źródło:
PAP

Palermo na Sycylii to włoska stolica "cyfrowych wędrowców", czyli pracowników zdalnych z całego świata oraz twórców startupów - wskazał dziennik "Corriere della Sera". Dodał, że w ostatnim czasie zamieszkało tam około tysiąca osób z USA, Niemiec i Polski.

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ogromna zmienność, spadek popytu i niepewność gospodarcza to czynniki kształtujące obraz branży motoryzacyjnej w ubiegłym roku. Były cięcia etatów, redukcja kosztów i próby ograniczenia ekspansji chińskich marek. W Polsce był to także czas kluczowych decyzji. Prysły marzenia o Izerze, pierwszym polskim elektryku. Jakie zmiany zaszły na rynku samochodowym i co nas czeka w przyszłości?

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Źródło:
tvn24.pl, Financial Times, Reuters, Rho Motion

Unia Metropolii Polskich oczekuje szczegółowego raportu od Poczty Polskiej na temat usterek i wad e-Doręczeń oraz sposobu ich rozwiązania - poinformował w piątek Sylwester Szczepaniak z UMP. Poczta Polska zapewniła, że co miesiąc przekazuje informacje do resortu cyfryzacji, a co tydzień - do Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 24 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W Chorwacji odbył się w piątek ogólnokrajowy bojkot sklepów, supermarketów i stacji benzynowych. To odpowiedź obywateli na stały wzrost cen. Chorwacja jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej z najwyższą obecnie inflacją.

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business.

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

Źródło:
PAP

Niemcy mierzą się z rekordowym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Już 86 procent niemieckich firm zgłasza problemy ze znalezieniem rąk do pracy, wynika z raportu ManpowerGroup. Wskazano również, w których sektorach jest szczególnie źle.

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Źródło:
Tagesspiegel, Deutsche Welle

Zmiana sytuacji na rynkach ropy i walutowym sprzyjają obniżkom cen paliw w hurcie, rosną też szanse na spadek cen paliw na stacjach w ostatnich dniach stycznia - prognozuje Reflex. Z kolei zdaniem analityków e-petrol, na stacjach nie będzie na razie obniżek cen, ale tankujący benzynę mogą liczyć na zahamowanie podwyżek.

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

Źródło:
PAP

Pierwszym krokiem do jawności płac mają być informacje o widełkach wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. To główne założenie projektu, którym zajęli się w piątek posłowie. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć - żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć - powiedziała w piątek w Sejmie ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty.

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przelew na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy wpłatę poprzez eSkarbonkę można odliczyć od podstawy opodatkowania - wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski z KPMG. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych kwestiach.

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Źródło:
tvn24.pl