Czarno na białym

Czarno na białym

Śmiertelne lekceważenie

Internet, którego anonimowość sprzyja agresji, czego przykładów mamy wiele. Niewiele natomiast wynika z tego konsekwencji dla sprawców. Prokuratorzy przyznają się do bezradności i najczęściej umarzają śledztwa z powodu nie wykrycia sprawcy. Teraz ma się to zmienić. Prokurator Generalny niedawno nakazał swoim podwładnym, by nie umarzali spraw, gdy poszkodowany nie potrafi wskazać sprawcy, tylko, by sprawcy szukali sami. Czy to coś zmieni?

Język giętki polityka

W Sejmie są trzy projekty zmian w kodeksie karnym. Zmian, które mają chronić przed mową nienawiści. Najdalej idzie projekt Platformy, która chce karać więzieniem za nawoływanie do nienawiści nawet na tle politycznym. Projekty budzą kontrowersje i wątpliwości, że powstały dla doraźnych celów politycznych. Tym bardziej, że sami politycy są autorami coraz brutalniejszych wypowiedzi. Choć w ich ocenie panuje ponadpartyjny relatywizm.

Mowa prawa

Prokuratura przyznaje, że zajmuje się takimi sprawami tylko, gdy zrobi się o nich głośno. Głośne ostatnio słowa o zabiciu premiera czy rozstrzelaniu dziennikarzy, to jednak tylko słowa. Według prawników, których poprosiliśmy o ocenę, nie do udowodnienia jest, że za słowami o zabiciu stoi rzeczywista chęć zabicia. Autorom tych brutalnych wypowiedzi raczej nic nie grozi. Najwyraźniej ustawodawca nie przewidział, że może dojść do takich podziałów w społeczeństwie i nie określił wystarczająco jasno granicy między wolnością słowa a słowem, które jest już przestępstwem.

Ofiary miłości

Ofiarami przemocy domowej najczęściej padają kobiety i to nie jest stereotyp. Bolesna prawda jest taka, że prawie 100 tysięcy kobiet w Polsce doświadcza znęcania psychicznego lub fizycznego. Takie są dane policji, ale szacuje się, że ofiar może być nawet 10 razy więcej, bo wciąż to temat tabu. Kobiety ukrywają problem, wstydzą się, nie wiedzą, jakie mają prawa i gdzie szukać pomocy. Stereotypem jest natomiast myślenie, że ofiarami są jedynie kobiety z biednych, patologicznych i alkoholowych rodzin, co pokazują historie kobiet, z którymi rozmawiała nasza reporterka.

Konsekwencje konwencji

Teraz spór wokół europejskiej konwencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Rząd właśnie konwencję zatwierdził, a premier powiedział, że będzie ona przeoraniem polskiej świadomości. Co do tego, że przemoc jest zła i trzeba ją karać zgadzają się wszyscy. Spory zaczynają się, gdy mowa o przeciwdziałaniu tej przemocy. Upraszczając, dla zwolenników konwencji to przeciwdziałanie następuje już na etapie wychowania bez stereotypów, co do roli kobiety i mężczyzny w rodzinie i społeczeństwie. Przeciwnicy uważają, że konwencja uderza w tradycyjną rodzinę i tradycyjną moralność. Spór o konwencję to w istocie więc światopoglądowy spór o model rodziny.

Dom dla kata

Łódź i hostel dla mężczyzn, którzy znęcają się fizycznie i psychicznie nad bliskimi. To chyba jedyne takie miejsce w Polsce dla sprawców przemocy. Trafiają tam najczęściej dobrowolnie. Dostają dach nad głową, ale muszą poddać się terapii. Jak przekonał się nasz reporter, pozory bardzo mylą. Kaci, którzy maltretują najbliższych, to często ludzie nie budzący nawet podejrzeń, że mogą być niebezpieczni dla innych.

Lekcja wf-u

Sport to zdrowie - pewnie wie to każde dziecko. To dlaczego polskie dzieci tak mało mają ze sportem do czynienia? Plaga zwolnień z wf-u, a zamiast ruchu - siedzenie godzinami przed telewizorem i komputerem. Dane statystyczne o kulturze fizycznej i zdrowiu młodych Polaków są wprost szokujące! Lekarze alarmują, nauczyciele bezradnie rozkładają ręce, a rodzice... powinni bić się w piersi.

Stadion jeden, spółki dwie

Łatwiej było wybudować, niż go teraz utrzymać. Stadion Narodowy - obiekt dumy i symbol kompromitacji zarazem. Udane Euro, a potem przeciekający dach i pływające boisko podczas meczu z Anglią. To już na zawsze zostało zapisane w historii stadionu. Pytanie: jaka czeka go przyszłość? Na razie trudno o optymizm. Stadion nie ma szczęścia do zarządców - wciąż zmieniają się prezesi spółki, która zresztą tylko tymczasowo miała zarządzać obiektem. Ale zarządzać będzie dalej - taki jest plan ratunkowy dla dopiero co powstałego obiektu.

Ministerstwo do likwidacji

Prowokacyjne pytanie - czy potrzebne nam ministerstwo sportu? Nie pytamy tym razem o minister Muchę, ale o to czy po siedmiu latach samodzielnego działania ten resort się sprawdził? Trudno znaleźć jego obrońców - w szczególności w samym środowisku sportowym. Trudno znaleźć jego konkretne dokonania i sukcesy. Trudno też nie zauważyć, że w krajach uznawanych za potęgi sportowe - ministerstwo sportu nie istnieje.

Wyjście na premiera?

Akcja CBA, która skończyła się umorzeniem śledztwa w sprawie rzekomej korupcji. W roli głównej ponownie agent Tomek, a na celowniku znana celebrytka. Tak przynajmniej utrzymuje do dziś były szef CBA Mariusz Kamiński, choć pojawiają się nowe informacje w tej sprawie. Według nich owa celebrytka była tylko środkiem do o wiele wyżej postawionego celu.

Operacja willa

To jedna z bardziej spektakularnych akcji CBA z równie spektakularnym brakiem jej efektu, czyli agent Tomek na tropie nielegalnego majątku rodziny Kwaśniewskich. Prowokacja, zakup kontrolowany, miliony złotych w "słynnej" walizce i nic. Wobec byłej pary prezydenckiej nie było i nie ma żadnego postępowania. Ich nazwisko nie pojawia się nawet ani razu w aktach sądowych. Proces toczy się wobec trzech osób, które, jak twierdzi obecny szef CBA, powinny odpowiadać co najwyżej przed urzędem skarbowym.

Recydywa

Przerażające statystyki nieletnich przestępców. Sprawcy są coraz młodsi, coraz brutalniejsi i popełniają coraz więcej przestępstw. Do tego jeszcze paradoks - poprawczak dla nieletnich to w ich środowisku nie kara, a nobilitacja. Nie powinno więc dziwić (a jednak szokuje), że ponad 80% podopiecznych zakładów poprawczych po wyjściu na wolność wraca na drogę przestępczą (to niemal dwa razy więcej niż wśród więźniów).

Czas poprawy?

Nieletni przestępcy, choćby dopuścili się najcięższych zbrodni, nie trafiają do więzienia, ale do zamkniętego zakładu poprawczego. To miejsce, w którym dostają drugą szansę. Teoretycznie, bo w praktyce z tą poprawą bywa bardzo różnie, co przyznają nie tylko opiekunowie, ale i sami podopieczni. Jest program resocjalizacji, jest próba nadrobienia zaległości w nauce i nauka zawodu, jest nawet, co akurat zastanawia, lekcja szydełkowania. Czy to wszystko może rzeczywiście pomóc młodym ludziom zdemoralizowanym, ale i zagubionym w życiu?

Bez skrupułów

W Sulikowie w zachodniopomorskiem na wolność wyszedł właśnie 20-latek, który sześć lat temu bestialsko zgwałcił i zamordował koleżankę ze szkoły. Nasz reporter dotarł do akt śledztwa i policjanta prowadzącego tę sprawę. Pamięta on, że zaskoczyła go nie tylko brutalność sprawcy, który wtedy był jeszcze przecież dzieckiem, ale też spokój po dokonaniu zbrodni. Odsiadując karę w poprawczaku chłopak znów zaatakował. Teraz wrócił do rodzinnej wsi. Mieszkańcy boją się Dawida J., ale według naszego rozmówcy to Dawid J. powinien bać się mieszkańców.

Wójt z PRL-u

Jeden z najdłużej urzędujących wójtów w Polsce. Zaczynał jeszcze w PRL-u jako naczelnik gminy. O Andrzeju Rozwałce z Markuszowa w województwie lubelskim, Polska usłyszała kilka miesięcy temu, gdy pozwał swój własny urząd do sądu. De facto pozwał samego siebie po tym, jak radni obniżyli mu pensję. Ostatecznie wygrał i dostał odszkodowanie. W swojej gminie wygrywa zresztą od lat i rządzi tak długo, że nawet sami mieszkańcy nie pamiętają dokładnie od kiedy.

Mapa marzeń

Mówi się, że Warszawa to najbardziej rozkopana europejska stolica. Rzeczywiście jest tu niespotykany dotąd ogrom inwestycji, choć wiele wciąż niedokończonych. Mieszkańcy mają prawo do rozczarowania, bo jeszcze w poprzedniej kadencji sama prezydent obiecywała terminy, które dawno już minęły. Hanna Gronkiewicz-Waltz na półmetku tej kadencji jeszcze nie wie, czy wystartuje w następnych wyborach, choć wiadomo już, że jej słynna mapa inwestycji to wciąż mapa marzeń.

Wrocław w długach

Wrocław i prezydent, który w połowie swojej trzeciej kadencji zapowiada start w następnych wyborach. Rafał Dutkiewicz ma za sobą dziesięć lat rządzenia w mieście, które w tym czasie przeszło ogromny inwestycyjny boom, choć zarazem popadło w gigantyczne długi. Prezydent ma apetyt na więcej, ale pytanie, czy ostateczny rachunek nie okaże się zbyt wysoki i dla mieszkańców i dla samego Dutkiewicza?

Młode wilki

W rządzie bez wielkich zmian, za to przemiana pokoleniowa w samym PSL. Ludowcy powoli wychodzą z szoku po zaskakującym wyniku wyborów na szefa partii. Stery w Stronnictwie zaczynają przejmować młodzi. Żaden z czworga wiceprezesów nie skończył 40 lat. Dwaj z nich to marszałkowie województw świętokrzyskiego i lubelskiego. Silni w terenie, ale jeszcze niegotowi na wejście do dużej polityki.

Polityka kadrowa

Nowy wicepremier to jedyna zmiana w rządzie. Premier nie skorzystał z okazji do większych przetasowań w swoim gabinecie. I na razie nie ma takich planów. Choć nad kilkoma ministrami już nie raz zbierały się czarne chmury, Donald Tusk zapowiada, że za rok, czyli w połowie kadencji, będzie dobry czas na ewentualne, jak się wyraził, przewietrzenie rady ministrów. Dlaczego premier tak się broni przed zmianami?