Czarno na białym

Czarno na białym

Niewygodne związki

Jest oczywiste, że debata w Sejmie nad związkami partnerskimi, zostanie zdominowana przez spór o związki homoseksualne, choć trzy zgłoszone projekty ustaw dotyczą również związków heteroseksualnych (tych, o których potocznie mówi się "na kocią łapę"). Ale to właśnie związki jednej płci dzielą posłów i to nie tylko według klucza partyjnego. Rozłam znów widać w Platformie Obywatelskiej, której konserwatywne skrzydło nie jest w stanie zaakceptować nawet najbardziej konserwatywnego z trzech projektów, czyli projektu samej Platformy. Wiele więc wskazuje, że z wielkiej burzy będzie raczej mały deszcz.

Stan wrzenia

Dotarliśmy do dokumentów, które pokazują, jak Prawo i Sprawiedliwość pomogło ojcu Rydzykowi zdobyć koncesję i dotację na odwierty geotermalne w Toruniu. Pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zostały przyznane w trybie, który musi budzić wątpliwości. Odręczne poprawki do umowy, brakujące dokumenty, posługiwanie się "słowem honoru" i wreszcie tempo, niespotykane przy takich sprawach. Tempo, które miało jednak znaczenie, bo wszystko działo się w 2007 roku, gdy PiS tracił władzę, a zaczynały się rządy Platformy. Liczył się więc każdy dzień.

Pamięć wybiórcza

W tle batalii o geotermalne źródła w Toruniu toczyła się jeszcze jedna: batalia o wpisanie zakazu aborcji do Konstytucji. O powiązaniu tych spraw nagle po latach przypomniał sobie Roman Giertych (wtedy w koalicji z PiS). Przypomniał sobie po tym, jak w Telewizji Trwam zasugerowano, że bardzo złagodził swoje poglądy w sprawie aborcji, in vitro i homoseksualistów. Giertych uważa to za zniewagę i grozi Rydzykowi sądem. A my dociekamy dlaczego były wicepremier akurat teraz przypomniał sobie o bulwersującej sprawie sprzed lat i co jeszcze kryje się w jego pamięci?

W walce o elektorat

Były wicepremier Roman Giertych, niegdyś tak blisko ojca Rydzyka, teraz chce iść z nim na wojnę. Za to zbliżyć się do twórcy Radia Maryja chce obecny wiceszef rządu. Janusz Piechociński ewidentnie od prawej strony zaczyna swoją budowę nowego politycznego centrum. Czy to jednak tylko marketing polityczny, czy faktycznie polityczna zmiana?

Rachunki przeszłości

Rachunek za przeszłość w wolnej Polsce jest płacony. Odszkodowania i zadośćuczynienie dostało do tej pory ponad 75 tysięcy osób. I to na pewno nie koniec. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny sześć lat temu zakwestionował ustawowe ograniczenia w przyznawaniu takich odszkodowań, prawo się zmieniło i z tego prawa korzysta wiele osób, a zasądzane sumy są o wiele wyższe, niż jeszcze kilka lat temu.

Los bohaterów

Wiele ryzykowali, decydując się na działanie w antykomunistycznej opozycji bez gwarancji, że to się uda. Przeszli aresztowania, internowania, represje, tracili pracę, często zdrowie, albo bliskich. W końcu wywalczyli wolną Polskę, ale w wolnej Polsce musieli zacząć walkę o swoje życie, a dokładnie o przeżycie. Losy dawnych opozycjonistów różnie się potoczyły - trzy historie, które opisuje reporter "Czarno na białym" wyraźnie to pokazują.

(Wy)cena zasług

Zbigniewowi Romaszewskiemu sąd przyznał niedawno 240 tys. zł. odszkodowania i zadośćuczynienia za represje w czasach PRL-u. Ten wyrok bardzo podzielił dawnych opozycjonistów. Nie ze względu na sumę, ale na sam fakt, że wieloletni senator wolnej Polski w ogóle wystąpił o pieniądze za to, co robił, by Polska wolność odzyskała.

Nowoczesne technologie kontra doping

Walka z dopingiem w sporcie. Z jednej strony bardzo trudna, bo współczesny doping jest tak wyrafinowany, że nie łatwo go wykryć. Z drugiej strony bardzo precyzyjna, bo dzisiejsze laboratoria do wykrywania niedozwolonych substancji są niezwykle wyspecjalizowane. Ta walka więc to głównie wyścig z czasem i nowoczesną technologią.

Kolarska walka z dopingiem

Nie wszyscy wierzą w szczerość spowiedzi Armstronga. Światowa Agencja Antydopingowa i Międzynarodowy Komitet Olimpijski chcą, by ujawnił on szczegóły dopingowego procederu w kolarstwie. Bo wiadomo, że Armstrong to czubek góry lodowej. Po tym, jak jesienią został dożywotnio zdyskwalifikowany - reporterka "Czarno na Białym" prześledziła historię największych wyścigów. I wyraźnie widać, że w ostatnich latach postępowania dopingowe toczyły się wobec prawie wszystkich kolarzy ze światowej czołówki.

Linia obrony Katarzyny W.

Sprawa, która od roku porusza całą Polskę. Dokładnie dziś mija rok od kiedy, zgodnie z aktem oskarżenia, Katarzyna W. zaczęła przygotowania do zabójstwa 6-miesięcznej córki. Za miesiąc rusza jej proces. Prokuratura twierdzi, że matka Madzi z premedytacją zamordowała dziecko. Jak udało nam się dowiedzieć - obrona będzie dowodzić, że był to nieszczęśliwy wypadek. W tym procesie nie ma żadnego bezpośredniego dowodu winy - wszelkie wątpliwości będą więc działać na korzyść Katarzyny W.

Najtrudniejsze procesy

Procesy poszlakowe to najtrudniejsze procesy, bo nie ma w nich bezpośredniego dowodu winy. To jednocześnie procesy, które rozpalają wielkie emocje - to często głośne sprawy, którymi żyje opinia publiczna i w których opinia publiczna wydaje swoje wyroki. To też procesy, w których szala sprawiedliwości bardzo się waha.

Kto zabił premiera?

Głośna sprawa i klasyczny przykład procesu poszlakowego, który ostatecznie nie wskazał winnych. I choć mija ponad 20 lat, wciąż nie wiadomo, kto zamordował byłego premiera i jego żonę. Wiadomo, że zabójcy małżeństwa Jaroszewiczów byli niezwykle brutalni. Dotarliśmy do nagrań z oględzin miejsca zbrodni oraz do prokuratora i policjantów prowadzących sprawę. 4 osoby zostały oskarżone o zabójstwo na tle rabunkowym, ale wszystkie uniewinniono, bo wszystkie poszlaki zostały obalone. Choć szanse na rozwiązanie tej sprawy tak naprawdę zostały pogrzebane już w pierwszych minutach śledztwa.

Auto za promile

Fotoradary zdominowały dyskusję o bezpieczeństwie na drogach. A zupełnie nie mówi się - przy tej okazji - o śmiertelnym zagrożeniu, jakie stanowią pijani kierowcy. To prawdziwa plaga, nawet biorąc pod uwagę, że policyjne statystyki mówią tylko o tych złapanych na podwójnym gazie. Jest pomysł, by nietrzeźwym kierującym zabierać samochody. Ale projekt Solidarnej Polski jest tyleż rewolucyjny, co raczej mało realny.

Fotoradarowy program narodowy

Nadmierna prędkość to główny problem naszych dróg i główna przyczyna wypadków. Można dyskutować, czy fotoradary to skuteczny bat na kierowców z ciężką nogą czy jedynie sposób na zarobek z mandatów. Ale faktem jest, że w Polsce za przekraczanie prędkości kara jest wyjątkowo łagodna. Mamy jedne z najniższych kar i najwięcej ofiar wypadków.

Drogi absurdu

Premier mówi, "głupie znaki muszą zniknąć" i wzywa kierowców do zgłaszania miejsc bezsensownie oznakowanych. Reporter "Czarno na Białym" z pomocą widzów TVN24 znalazł mnóstwo takich miejsc. Absurdów jest tyle, że aż dziw, że w ogóle da się jeździć. Jakość dróg na pewno nie jest naszym znakiem firmowym w Europie, ale pod względem ilości znaków na kilometr jesteśmy europejską potęgą.

Człowiek z misją

Antoni Macierewicz dalej walczy o niepodległość Polski. Jego dawni przyjaciele z antykomunistycznej opozycji wspominają, że od zawsze był człowiekiem ambitnym, ale też podejrzliwym, wietrzącym wszędzie spisek. Jego obecni koledzy z Prawa i Sprawiedliwości mówią o nim człowiek ściana - to przez jego skrajność prawicowych poglądów i nieprzejednanie w sprawie smoleńskiej. Jakie jest prawdziwe oblicze Antoniego Macierewicza?

Zespołem w zespół

Katastrofa smoleńska to dziś najważniejsza misja dla Macierewicza. Najbardziej gorliwy zwolennik teorii o zamachu na prezydencki samolot nie ma na to żadnych dowodów, ale i tak okazał się bardzo przekonujący. Czterokrotnie wzrosła liczba Polaków, którzy zaczęli wierzyć, że to nie był wypadek. A szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych tworzy nowy zespół, który ma weryfikować tezy stawiane przez ekspertów Macierewicza i jego samego. Czy jest w ogóle szansa na coś więcej niż polityczna konfrontacja?

Wróg publiczny

Służba zdrowia i urzędy, w szczególności te na szczeblu lokalnym, to w Polsce w powszechnym odczuciu najbardziej podatny grunt dla korupcji. I choć w ostatnim światowym rankingu korupcyjnym poprawiliśmy swoją pozycję, to nie znaczy, że faktycznie problem znika. Rośnie liczba śledztw dotyczących łapówkarstwa i przekupstwa. Rośnie też świadomość, czym jest i czym grozi korupcja. Ale niestety wciąż wysokie jest również przyzwolenie społeczne na nią.

Prezent czy łapówka?

Teraz granica między łapówką, a wyrazem wdzięczności. Sytuacja, z którą każdy może mieć do czynienia. Łapówka to tylko pieniądze czy też rzecz? Liczy się przekazywana wartość czy moment przekazania? Proces doktora G. miał dać odpowiedź na pytanie, gdzie jest ta granica, ale... jasności nie ma. Lekarz został skazany za przyjęcie ponad 17 tys. zł, ale za danie tych pieniędzy nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Komu służy agencja?

W "Czarno na Białym" korupcja po polsku. Na początku CBA - Centralne Biuro Antykorupcyjne, o którym ostatnio głośno nie tyle z powodu dokonań w walce z łapówkarstwem, ile z powodu nieprawidłowości w działaniu samej instytucji. Głośny proces doktora G. zakończył się niewysokim wyrokiem dla lekarza, ale też niekrótką listą zarzutów pod adresem agencji. Sędzia Tuleya zawiadomił dziś prokuraturę i CBA o "rażących zaniedbaniach" dotyczących zasadności zatrzymań i sposobu przesłuchań w tej sprawie - sprawie, która zaczęła się ponad 5 lat temu i była jedną z pierwszych spektakularnych akcji CBA. "Czarno na białym" pyta o cały dorobek Agencji i o to, czy jej istnienie ma sens?