Czarno na białym

Czarno na białym

On, czyli kto?

Monopol PiS na prawicy i próba jego rozbicia. Próba, której ostatnio podjął się młody polityk tej partii, choć szybko awansowany do jej pierwszego szeregu. Szybko i krótko trwał jednak żywot Przemysława Wiplera w PiS. Jasno nie wytłumaczył, co skłoniło go do odejścia z partii - tym bardziej teraz, gdy prowadzi ona w sondażach. Ale takich niejasności w nie tak długim przecież politycznym życiorysie Wiplera jest więcej.

Chaos w odpadkach

Bałagan nie tylko w deklaracjach śmieciowych. Ustawa, która w założeniach miała porządkować - na razie wprowadza chaos. Niecały miesiąc przed zmianami gminy mają kłopoty i opóźnienia z przetargami, nie wiedzą, jak sobie radzić z egzekucją płatności (bo dotąd tego nie robiły), zamieszanie jest też z segregacją odpadów. Naprawdę trudno znaleźć kogoś, kto nie krytykowałby nowej ustawy. Optymizm wykazuje chyba tylko ministerstwo środowiska.

Śmieci zasypią panią prezydent?

Prezydent Warszawy zdymisjonowała swojego zastępcę odpowiedzialnego za to, żeby stolica była gotowa ze zmianami na 1 lipca. A nie będzie gotowa w związku z zamieszaniem wokół przetargu na wywóz śmieci. To zamieszanie i dymisja - czyli przyznanie się władz stolicy do błędu - dodały zapału organizatorom referendum w sprawie odwołania samej prezydent Gronkiewicz-Waltz. Akcja zbierania podpisów idzie pełną parą - można nawet rzec, że to bardzo profesjonalne i komercyjne przedsięwzięcie.

W majestacie prawa

Szokujące statystyki ministerstwa sprawiedliwości, które potwierdzają bezkarność gwałcicieli. Co trzeci skazany nie trafia do więzienia, dostaje wyrok w zawieszeniu i zostaje na wolności. Dlaczego wymiar sprawiedliwości jest tak łagodny? Sędziowie nie chcą rozmawiać o problemie, tylko o konkretnych przypadkach. W Sejmie toczy się spór o to, czy podwyższać karę za gwałt do dożywocia, jak chce Solidarna Polska, czy nie podwyższać, jak utrzymuje Platforma. Ale i ze statystyk wyroków i z konkretnych przypadków, które dziś pokazaliśmy jasno wynika, że największym problemem dziś jest brak nieuchronności kary.

Zgwałcone życie

Trzy różne historie osób, które przeżyły gwałt. Jedna z nich kilkaset razy w swoim młodym życiu. Inna cudem uniknęła śmierci. Kolejna też była bita i gwałcona wiele razy. Różne historie, ta sama trauma.

Wymiar bezradności

Szokująca historia spod Poznania, gdzie młody mężczyzna zgwałcił cztery dziewczynki. Za każdym razem stawał przed wymiarem sprawiedliwości. Był skazywany, a gdy odzyskiwał wolność atakował ponownie. Pedofil-gwałciciel-recydywista, przed którym państwo nie potrafiło ochronić kolejnych ofiar. Być może ostatnia z dziewczynek nie zostałaby skrzywdzona, gdyby nie łagodna kara, a potem jeszcze zaniedbanie sądu, przez które oprawca wymknął się spod kontroli.

Chirurgia nowej generacji

Zadziwiająco szybko odzyskuje zdrowie 33-letni mężczyzna, który w połowie maja w Gliwicach przeszedł pierwszy na świecie przeszczep twarzy ratujący życie. "Czuję się bardzo dobrze"- to jego pierwsze słowa wypowiedziane po wypadku. I tak, jak zadziwia (po tym, co przeszedł) jego wola życia i optymizm, tak też imponuje to, czego dokonali chirurdzy. I z medycznego punktu widzenia i logistycznego to, co często jest słabością polskiego systemu zdrowia: organizacja i decyzyjność, w tym przypadku były perfekcyjne. Mimo wielu trudności.

Doktor polski

Pionierska operacja w Gliwicach, kierowana przez zaledwie 38-letniego profesora, to kolejny sukces polskich chirurgów na skalę światową. W tej bardzo trudnej dziedzinie medycyny nasi lekarze mają wiele dokonań i imponujące efekty leczenia. Nigdzie w Europie nie operuje się tylu dzieci z jedną komorą serca, co w Polsce. Nigdzie też na taką skalę nie operuje się chorych z wcześnie wykrytym nowotworem płuc. Imponujące tym bardziej, że pod względem finansowania leczenia, w europejskiej ani światowej czołówce, na pewno nie jesteśmy.

Pamięć wybiórcza

Ostatnia awantura o sejmową uchwałę w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka nie powinna nikogo dziwić, jeśli wcześniej przeczytał słynną czerwoną książeczkę, czyli wydany na początku maja"Niezbędnik historyczny lewicy". Lewica za nic nie chce już przepraszać, bo jak pisze: skrucha została wyrażona. Chce walczyć o pamięć tego, co w PRL-u było dobre, bo jak pisze, dobrego było więcej.

Bzdura, nie matura?

Przed wyborem stanie teraz ponad 350 tys. tegorocznych maturzystów, którzy właśnie skończyli egzaminy. Załóżmy, że wszyscy zdali - co daje im ta matura? Kiedyś to był prestiż, przełomowy egzamin, przepustka na studia. Dziś coraz głośniej mówi się, że matura w tym kształcie nie sprawdza się, bo kluczem sukcesu nie jest wiedza, a klucz odpowiedzi. Czy taka matura jest świadectwem dojrzałości i czyjej?

Błędy komisyjne

A teraz dowody na to, że dzisiejsza matura to bardzo osobliwy egzamin. Bo z jednej strony trudno zarzucić uczniom brak myślenia, skoro nie tylko rozwiązują zadania, ale i potrafią znaleźć w nich błędy (wcale nie rzadkie - jak pokazał kolejny rok). Z drugiej strony widać, że nie o myślenie do końca chodzi - kluczem do sukcesu nie jest wiedza, a klucz odpowiedzi, o czym przekonał się - ku swojemu zdziwieniu - pewien fizyk, którego tekst wykorzystano w tym roku na egzaminie z języka polskiego.

Edukacja po polsku

Ostre słowa krytyki systemu edukacji - słowa, które coraz głośniej wypowiadają ci, którzy szkołę tworzą - nauczyciele, wykładowcy i sami uczniowie. Ze statystyk wynika, że jesteśmy jednym z najlepiej wykształconych narodów w Europie - teoretycznie, bo w praktyce mamy coraz więcej bezrobotnych magistrów. Sami nauczyciele przyznają, że polska szkoła jest przestarzała, nie uczy samodzielnego myślenia, nie wyłapuje talentów i nie rozwija zainteresowań. Ale żeby zmienić ten system - najpierw trzeba zmienić myślenie.

Marzenia o Polsce

Mroczna strona centrum handlowego w Wólce Kosowskiej to tylko część prawdy o Wietnamczykach mieszkających w Polsce. A jest to jedna z najliczniejszych mniejszości w naszym kraju. Mniejszości, która szybko się asymiluje, nastawiona jest na pracę, zakładanie rodziny i samodzielność. Wietnamczycy nie liczą na pomoc społeczną, nie biorą zasiłków. Tacy cudzoziemcy, jak oni, w Europie coraz częściej postrzegani są jako ratunek dla demograficznej katastrofy. W Polsce jeszcze się o tym głośno nie mówi.

Mroczne centrum

Wólka Kosowska większości kojarzy się z gigantycznym centrum handlowym z hurtowniami i sklepami. Prokuratura podejrzewa, że w rzeczywistości dzień i noc płyną tam miliony złotych - bez faktur, bez kas fiskalnych i bez podatków. Skarb państwa mógł już stracić nawet 2,5 miliarda złotych i na tym nie koniec. Jak ustalił reporter "Czarno na białym", za tonami przemycanej odzieży, podróbek i całym nielegalnym handlem stoi też dramat ludzi - wietnamskich niewolników, bo tak wprost trzeba nazwać los nielegalnych cudzoziemców, którzy za pobyt w Wólce płacą jeszcze haracz.

Język giętki polityka

Pani poseł Krystyna Pawłowicz po ostatnich publicznych wystąpieniach dołączyła do może nielicznego, ale jednak silnego grona parlamentarzystów znanych z tego, że - najdelikatniej mówiąc - nie przebierają w słowach w publicznych debatach. Ostrych wystąpień i szokujących zachowań widzieliśmy w Sejmie już tyle, że chyba tylko rękoczyny mogłyby kogoś jeszcze zdziwić. Taka cena demokracji? Czy demokracja wciąż szlifowana?

Słowa i czyny

Żadna reklama ani nawet sam Marsz Szmat nie wypromował tego wydarzenia tak bardzo, jak pani poseł Pawłowicz. Ale tak, jak jej zarzuca się, że przekroczyła granicę parlamentarnej dyskusji, tak też organizatorom można zarzucić, że przekroczyli granicę prowokacji, z czym poniekąd część z nich dziś się zgadza. Kim są ci ludzie i dlaczego wybrali formę, która przysłoniła ważną społecznie treść?

Pani poseł ma głos

Posłanka, a właściwie poseł - jak woli ona sama - Krystyna Pawłowicz z Prawa i Sprawiedliwości. Kolejny kontrowersyjny temat sprowokował ją do emocjonalnej reakcji. Tak emocjonalnej, że znów wszyscy mówią o formie, a nie o treści. Związki partnerskie, homoseksualizm, a ostatnio Marsz Szmat - to tematy, na jakich Pawłowicz medialnie wypłynęła. Ale z wybuchowego temperamentu, ekscentryczności i mówienia wprost tego, co myśli, znana jest nie tylko w Sejmie.

Brunatne skojarzenia

Tak wygląda Polska dla Polaków. Trudno rozstrzygać na ile przestępstwa na tle rasowym motywowane są nacjonalistyczną ideologią. Pewne jest jednak, że ideologia, ta interpretowana przez skrajnych radykałów, może do agresji w stosunku do tych "nieprawdziwych" Polaków popychać. I warto o tym pamiętać śledząc inicjatywy jednoczącego się polskiego ruchu narodowego i analizując wyniki badań, z których wynika, że nawet 1/3 młodych wyborców poparłaby koalicję ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.

Życie w strachu

Nie tylko na ulicach, także w mieszkaniach obcokrajowcy nie mogą czuć się bezpiecznie. W "Czarno na białym" pokazujemy historie, w których jak w soczewce widać bezkarność sprawców, bezsilność albo ignorancję policji i strach ludzi, którzy nie pasują do rasistowskiej wizji świata. W tych historiach jest też zaskakująca postawa prokuratury, której przedstawiciele o problemie rozmawiać nie chcą, żeby nie prowokować sprawców do kolejnych przestępstw.

Zero tolerancji?

Podpalono im mieszkania. Wcześniej zdewastowano pomnik w Jedwabnem, obraźliwe napisy pojawiły się na synagodze w Orli, a w stolicy Podlasia podpalono Centrum Muzułmańskie. Mówi się o tych wydarzeniach bezosobowo - "zdewastowano" i "podpalono" - bo w zdecydowanej większości sprawców nie udaje się złapać. A jak już ktoś jest stawiany za rasistowskie przestępstwa przed sądem, to karany jest zastanawiająco łagodnie. Koniec pobłażliwości to na razie zapowiedź, a strach na przykład w Białymstoku to codzienność.