Kenijska policja znów strzela

Po kilku dniach względnego spokoju kenijska opozycja znów wyszła na ulicę i podobnie jak podczas wcześniejszych demonstracji polała się krew. W Kisumu na zachodzie kraju od policyjnych kul zginęła co najmniej jedna osoba, a kilka zostało rannych.

Putina w Gruzji nie będzie

Rosyjskiej delegacji, która pojawi się 20 stycznia w Gruzji na inauguracji drugiej kadencji prezydenta Micheila Saakaszwilego, nie będzie przewodniczył Władimir Putin - jak chciał Saakaszwili - ale szef dyplomacji Sergiej Ławrow. Ten sam, który we wtorek groził Tbilisi "wyciągnięciem wniosków", jeśli Gruzja wstąpi do NATO.

Rebelianci zdobyli przygraniczny fort

W kolejnej odsłonie walk w pakistańskim Południowym Waziristanie zginęło siedmiu żołnierzy. Polegli, broniąc przygranicznego fortu przed 200 muzułmańskimi rebeliantami. 15 żołnierzy uciekło, a 20 uważa się za zaginionych.

Izraelscy nacjonaliści odchodzą z rządu

- Negocjacje z Palestyńczykami oparte na strategii ziemia za pokój są błędem i zniszczą nas - oświadczył przewodniczący nacjonalistycznego Naszego Domu Izrael Awigdor Lieberman i wyprowadził swoją partię z koalicyjnego rządu Ehuda Olmerta.

Suharto nie umarł i czuje się lepiej

Media zdążyły ogłosić już jego śmierć, ale lekarze twierdzą coś wręcz przeciwnego - wieloletni dyktator Indonezji, 86-letni gen. Suharto, po prawie dwóch tygodniach hospitalizacji, w pełni odzyskał świadomość.

Fidel Castro wiecznie zdrowy

Kolejny latynoamerykański polityk potwierdza powrót do zdrowia kubańskiego dyktatora Fidela Castro. Tym razem o sprawności intelektualnej i "gotowości do objęcia roli politycznej" przez El Comandante zaświadcza prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva.

Irak: Humanitarny gest Polaków

Wraz z wycofaniem naszych wojsk z Iraku zabierzemy do Polski Irakijczyków, którzy pomagali nam podczas misji - zapowiada "Polska". Informację potwierdza minister obrony narodowej.

Tamilskie Tygrysy wysadziły szkolny autobus

Prawdopodobnie Tamilskie Tygrysy stoją za porannym zamachem na szkolny autobus w południowo-zachodniej części Sri Lanki. W eksplozji zginęły co najmniej 23 osoby, a 67 zostało rannych.

Waszyngton krytykuje polski rząd

- Te oświadczenia, jak myślę, każdy to przyzna, nie są pomocne. Posuwanie naprzód tego procesu w jak najszybszy sposób jest korzystne dla wszystkich, w tym dla Polaków - tak stanowczo amerykański Departament Obrony zareagował na sugestie Warszawy, że Polska nie będzie spieszyć się z decyzją o rozmieszczeniu w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej.

Romney bierze Michigan

W serii amerykańskich prawyborów kolej na Michigan, w którym głosy oddawali tym razem jedynie Republikanie. Zdecydowanym zwycięzcą, wyprzedzając Johna McCaina, okazał się multimilioner Mitt Romney.

Polscy lekarze na Wyspach pracują ponad siły

Nawet kilkanaście godzin w podróży spędzają polscy lekarze, dorywczo wykonujący dyżury za ich angielskich i szkockich kolegów. - Oni przystępują do pracy zmęczeni - alarmują brytyjskie władze służby zdrowia i organizacje ochrony interesów pacjenta.

Płoną góry w RPA

Rozprzestrzeniający się bardzo szybko ogień zagraża życiu ludzi mieszkających u podnóża gór w Republice Południowej Afryki. Przyczyna pożarów jest wciąż nieznana.

British Council: Nie szpiegujemy!

Służba prasowa British Council w Moskwie wydała oświadczenie, że instytucja w żaden sposób nie współpracuje z brytyjskim wywiadem. Kilka godzin wcześniej takie zarzuty sformułował były wysoki oficer KGB.

Sarkozy traci na Bruni?

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy traci w sondażach popularności. Po raz pierwszy od wyborów uzyskał więcej opinii nieprzychylnych niż przychylnych. Jedną z przyczyn może być niekończąca się love story z Carlą Bruni.

Betonowe zapory na granicy z Ukrainą

Duża manifestacja przed polskim konsulatem we Lwowie i betonowe płyty na drodze do ukraińsko-polskiego przejścia granicznego Krakowiec-Korczowa - tak mieszkańcy ukraińskiej strefy przygranicznej protestują przeciwko nowym zasadom wydawania polskich wiz.

Kenia: Opozycja bierze parlament

W wyborach na szefa kenijskiego parlamentu przedstawiciel opozycji zebrał więcej głosów niż kandydat prezydenta. Nie oznacza to jednak, że Mwai Kibaki przyzna się również do porażki w grudniowych wyborach. Polityczny pat na wschodzie Afryki trwa.

Kasjanow boi się przekrętów

Opozycyjny kandydat na prezydenta Rosji Michaił Kasjanow pochwalił się dziennikarzom zebranymi dwoma milionami głosów poparcia. Zrobił to, jak tłumaczy, w obawie przed manipulacjami władz.

Uczelnia nie chciała papieża - wizyta odwołana

"Reakcjonista" i "przeciwnik Galileusza", czyli zdaniem naukowców z Uniwersytetu La Sapienza papież Benedykt XVI, odwołał wizytę na tej rzymskiej uczelni. Na ten bezprecedensowy krok zdecydował się po fali studenckich protestów antyklerykalnych.

Ławrow zarzuca Brytyjczykom "kolonialne myślenie"

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zarzucił Londynowi, że ostatnio rozmawia z Moskwą językiem z czasów kolonialnych. - Ich pamięć historyczna jest związana z czasami kolonializmu - powiedział Ławrow, krytykując otwarcie przez British Council oddziałów na terenie Rosji mimo zakazu władz.

Oskarżony o gwałt - czy kamery nagrały Jakuba T.?

W drugim dniu procesu 24-letniego Jakuba T., oskarżonego przez Brytyjczyków o gwałt na 48-letniej mieszkance Exeter, wyjaśnienia składał biegły ekspert od systemu kamer ulicznych Mark Buxton. Jego zeznania sprawę jednak tylko zagmatwały.

Pacjenci ogłosili strajk głodowy w szpitalu

Pacjenci białoruskiego szpitala gruźliczego w Nowojelnej pod Grodnem strajkiem głodowym postanowili zmusić władze placówki do włączenia ogrzewania. Nadaremnie, oddziały szpitalne nadal są zimne i wilgotne.

Kreml zamyka usta krewnym ofiar w Biesłanie

Rosyjska prokuratura oskarżyła członków "Głosu Biesłanu" o ekstremizm. Wcześniej, w grudniu ub. r., sąd nakazał rozwiązanie tej organizacji, skupiającej krewnych ofiar masakry w Biesłanie. Rodziny ofiar zapowiedziały, że wykorzystają wytoczony im proces, by dowieść odpowiedzialności Władimira Putina za nieudaną akcję odbijania zakładników.

Francuzi usadawiają się w Zatoce Perskiej

Do 500 francuskich żołnierzy będzie służyło nad brzegami Zatoki Perskiej. Porozumienie o powstaniu bazy wojskowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podpisał prezydent Nicolas Sarkozy podczas swojej bliskowschodniej podróży.

Chodorkowski posiedzi dłużej?

Prokuratura przedstawiła Chodorkowskiemu nowe zarzuty dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy. Dwa artykuły kodeksu karnego, na które powołuje się oskarżyciel, przewidują maksymalne kary 10 i 15 lat pozbawienia wolności.

Uran nie dla Indii

Minister spraw zagranicznych Australii Stephen Smith oświadczył indyjskiemu wysłannikowi Shyamowi Saranowi, że jego kraj nie będzie sprzedawał Indiom uranu, dopóki Delhi nie podpisze układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Musharraf: wojsko będzie strzelać

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf powiedział, że żołnierze będą mieli rozkaz, by strzelać do każdego, kto będzie chciał zakłócić przebieg zaplanowanych na 18 lutego wyborów.

Kandydat (prawie) idealny

Za główną zaletę Dmitrija Miedwiediewa jako przyszłego prezydenta Rosjanie wskazują jego bliskie stosunki z Władimirem Putinem. Uważa tak 42 proc. respondentów w sondażu Centrum Lewady, przeprowadzonym w grudniu 2007.

Grozili śmiercią synowi Sakrozy'ego

- Ktoś groził śmiercią przez telefon dziesięcioletniemu synowi prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Paryżu.