USA organizuje bliskowschodni szczyt pokojowy

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas potwierdził, że został zaproszony na konferencję pokojową do USA. Szczyt odbędzie się w przyszłym tygodniu i ma ożywić negocjacje na temat utworzenia niezależnego państwa Palestyna.

Boliwia na skraju rozłamu

W podzielonej geograficznie na bogaty wschód i biedny zachód Boliwii wrze. Uprzemysłowione prowincje kraju sprzeciwiają się nacjonalizacji przemysłu naftowego zaproponowanej przez prezydenta Evo Moralesa i grożą obywatelskim nieposłuszeństwem. Jednak biedny zachód kraju ma dość także swojej sytuacji. Ludzie wychodzą na ulice.

Odszkodowanie za wygnanie

Odszkodowania w wysokości 260 milionów euro domaga się od państwa włoskiego syn ostatniego króla Włoch - Humberta II - Vittorio Emanuele Savoia wraz ze swym synem Emanuele Filiberto. Jak wyjaśnili, ma to być zadośćuczynienie za poniesione przez nich w czasie lat wygnania straty moralne, które uznali za "złamanie fundamentalnych praw człowieka".

Sikorski rozmawiał z Murdochem

"Radosław Sikorski odbył rozmowę telefoniczną z Rupertem Murdochem, właścicielem News Corporation, aby poddać pod uwagę sformułowania, historycznie nieprawdziwe i głęboko szkalujące, które zostały wypowiedziane w sitcomie "Back to you" wyemitowanym przez telewizję Fox News" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu MSZ. Murdoch obiecał ponoć osobistą interwencję.

Czternasty mianuje piętnastego?

- Rozważam zerwanie z wielowiekową tradycją i wytypowanie mojego następcy samemu - powiedział Dalaj Lama XIV, duchowy przywódca Tybetu. Do tej pory po śmierci Dalaj Lamy buddyjscy mnisi wybierali jego następcę kierując się snami i znakami identyfikując młodego chłopca.

Bush ułaskawia indyka

Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush ułaskawił dziś świątecznego indyka - w tradycyjnym akcie, jakiego przed Świętem Dziękczynienia dokonuje każda urzędująca głowa państwa już od 60 lat.

Jaskinia Romulusa i Remusa odkryta

Na rzymskim Palatynie znaleziono jaskinię, w której legendarna wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta - Romulusa i Remusa. Poinformował o tym we wtorek włoski minister kultury, wicepremier Francesco Rutelli.

Ukraina pożegnała górników

28 spośród co najmniej 90 górników, którzy zginęli w katastrofie w kopalni im. Zasiadki zostało we wtorek pochowanych w Doniecku i okolicznych miejscowościach. Najmłodszy z pochowanych górników miał 21 lat, najstarszy 61.

Wielki Głód znów poróżnił Rosję i Ukrainę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oświadczyło, że nie będzie wdawać się w dyskusje o Wielkim Głodzie z lat 1932-33 z rosyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Kilka dni temu Rosja zarzuciła Ukrainie "spekulowanie" na temat Wielkiego Głodu, co z kolei - zdaniem Moskwy - obraża jego ofiary innych narodowości.

Łapanka dziennikarzy

Ponad 100 dziennikarzy protestujących w Pakistanie przeciwko stanowi wyjątkowemu oraz zamykaniu ust mediom zostało aresztowanych - donoszą naoczni świadkowie BBC. Większość ma być przetrzymywana w Karaczi, a kilku w Hyderabadzie.

Bliski Wschód kroczy ku pokojowi

Izraelski premier, Ehud Olmert, przebywa w Egipcie na rozmowach z prezydentem Hosni Mubarakiem. Premier szuka poparcia państw arabskich w przededniu pokojowej konferencji w Annapolis, w Stanach Zjednoczonych.

Laureat Pulitzera pomagał terrorystom?

- Nowe dowody ujrzały światło dziennie i w związku z tym rekomendujemy postawienie Bilalowi Husseinowi kryminalnych zarzutów - oświadczył we wtorek Pentagon. Hussein to dziennikarz Associated Press, zatrzymany w 2006 roku w związku z podejrzeniem "pomocy irackim rebeliantom".

Pakistan zwalnia więźniów

Pakistańskie władze uwolniły ponad 3 tys. opozycjonistów zatrzymanych po wprowadzeniu przez prezydenta Perveza Musharrafa stanu wyjątkowego w kraju. Tymczasem centralna komisja wyborcza potwierdziła, ze wybory parlamentarne odbędą się 8 stycznia.

Na granicy tureckiej spokojniej

Ryzyko antykurdyjskiej tureckiej interwencji na północy Iraku jest coraz mniejsze. To efekt lepszej współpracy między Bagdadem a Ankarą - oświadczył szef irackiej dyplomacji Hosziar Zebari.

Putin straszy rakietami

- Nasze siły atomowe muszą być przygotowane do szybkiej i adekwatnej odpowiedzi każdemu agresorowi - powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu z generalicją. Szef sztabu armii zapowiedział z kolei, że od decyzji o wyjściu Rosji z CFE nie ma odwrotu.

Sekta nie chce wypuścić dzieci

Prawosławny ksiądz ze wsi Nikolskoje bezskutecznie próbował przekonać członków sekty, którzy w wykopanej przez siebie pieczarze czekają na "dzień sądu ostatecznego", do opuszczenia jaskini. - Wypuście przynajmniej dzieci - apelował duchowny.

Ukraina pogrążona w żałobie

Dziś cała Ukraina, zgodnie z dekretem prezydenta Wiktora Juszczenki, pogrążona jest w żałobie po górnikach, którzy zginęli w wybuchu metanu w kopalni w Doniecku. Lista ofiar katastrofy nie jest zamknięta - do tej pory jest na niej 88 nazwisk.

Kombatanci bronią aresztowanych żołnierzy

Krakowscy kombatanci rozpoczynają walkę o zwolnienie z aresztu szeregowych żołnierzy, aresztowanych w związku z masakrą ludności cywilnej w Afganistanie - donosi "Super Ekspress"

Mieszkańcom Czarnobyla trzeba przywrócić wiarę w siebie

Organizacja Narodów Zjednoczonych zapowiedziała, że pomoc ludziom dotkniętym katastrofą w Czarnobylu powinna skupić się na odbudowie pewności siebie mieszkańców skażonych regionów, a nie ciągłym traktowaniu ich jak ofiary wybuchu.

Polacy obrażeni przez Fox TV

Polonia w Chicago gwałtownie protestuje przeciw słowom jednego z bohaterów serialu komediowego telewizji Fox, który powiedział, że Polacy "mają we krwi współpracę z nazistami".

Irakijczycy aresztują obcokrajowców

Dwóch Amerykanów i 31 innych cudzoziemców, a także 10 Irakiczyków aresztowały irackie siły bezpieczeństwa w związku z postrzeleniem w centrum Bagdadu niewinnej kobiety. To kolejny incydent z udziałem uzbrojonych obcokrajowców.

USA i Unia proszą Polskę o mediację

Rząd USA i Unia Europejska poprosiły Polskę o pomoc w mediacji między gruzińskimi władzami a opozycyjnymi mediami - wynika ze słów szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. 23 listopada do Tbilisi wybiera się prezydent Lech Kaczyński.

Wyjdziemy z Iraku, pojedziemy do Czadu

Nowy szef MON Bogdan Klich po raz kolejny zapewnił, że Polacy wycofają się z Iraku w 2008 roku, ale jeszcze dokładnie nie wiadomo kiedy. Żołnierze nie wyjadą jednak z Afganistanu, a 350 pojedzie na misję pokojową do Czadu.

Więcej osób zginęło od kul ochroniarzy, niż w eksplozji?

Nawet dwie trzecie osób zabitych w afgańskim Baghlan to ofiary strzelaniny, a nie bomby, którą zdetonował wtedy zamachowiec samobójca - wynika z raportu ONZ. 6 listopada, w największym do tej pory ataku na cywilów, zginęło prawie 80 ludzi, a ok. 100 odniosło obrażenia.

Diamentowe gody królewskiej pary

Najbliższa rodzina i 2 tys. gości wzięło udział w uroczystej mszy dziękczynnej z okazji 60. rocznicy małżeństwa 81-letniej brytyjskiej królowej Elżbiety II i 86-letniego księcia Edynburga Filipa.

Papież potępia "promocję aborcji"

Papież Benedykt XVI w liście do kenijskich biskupów stwierdził, że międzynarodowe organizacje są odpowiedzialne za "promocję aborcji" w Afryce. Winę za szerzenie się chorób przenoszonych drogą płciową głowa Kościoła katolickiego zrzuciła na "zaburzone wyobrażenie" małżeństwa i rodziny.

Gwiazda krykieta głoduje

Imran Khan, niegdysiejsza gwiazda krykieta, a teraz jeden z liderów pakistańskiej opozycji, rozpoczął głodówkę w więzieniu. Trafił do niego za udział w demonstracji przeciw wprowadzonemu przez prezydenta Perveza Musharrafa stanowi wyjątkowemu.