Prawicowi eurodeputowani wytłumaczą Europie historię

Eurodeputowany PiS prof. Wojciech Roszkowski wraz z czterema prawicowymi kolegami z Litwy, Łotwy, Estonii i Węgier założył w Parlamencie Europejskim grupę, która ma zajmować się trudną historią Europy XX wieku. Na pierwszy ogień "kompletnie niezrozumiała w Europie Zachodniej" historia Europy Środkowej i Wschodniej.

"Rosja potrzebuje spokoju, nie rewolucji"

- Rosji potrzebne są dziesięciolecia spokojnego i stabilnego życia - oświadczył namaszczony przez Kreml kandydat na prezydenta Dmitrij Miedwiediew w przerywanym burzliwymi oklaskami przemówieniu do kontrolowanych przez władze organizacji pozarządowych.

Prodi prosi o wotum zaufania

Premier Włoch Romano Prodi zwrócił się we wtorek do Izby Deputowanych o przeprowadzenie głosowania nad wotum zaufania dla swego rządu, który utracił poparcie małej katolickiej partii ludowej. Z podobnym wnioskiem premier ma się zwrócić do Senatu.

Jak odwołano wizytę Benedykta XVI

"Sugestia ze strony włoskich władz" - taki powód odwołania wizyty Benedykta XVI na Uniwersytecie La Sapienza podał kardynał Angelo Bagnasco.

Przymusowe gotowanie w brytyjskich szkołach

Brytyjski rząd ogłosił, że nauka gotowania stanie się przedmiotem obowiązkowym w szkołach średnich. Ma to być częścią kampanii przeciwko coraz częstszej u dzieci otyłości.

NATO-wskie "wyprzedzające uderzenie nuklearne"

Zachód musi być gotowy do wyprzedzającego ataku nuklearnego w celu powstrzymania "nieuchronnego" rozprzestrzeniania się broni jądrowej - napisało pięciu strategów NATO w dokumencie, który wtorkowy dziennik "Guardian" nazywa "radykalnym manifestem".

Sarkozy jeszcze nieżonaty

Piosenkarka i była supermodelka Carla Bruni, a prywatnie wybranka serca Nicolasa Sarkozy’ego, zdradziła w udzielonym dziennikowi "Liberation" wywiadzie, że ona i prezydent Francji "jeszcze" nie są małżeństwem.

Przedwyborcze śledztwo w Rosji

Rosyjska prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie fałszowania podpisów z poparciem, jakiego miał się dopuścić sztab wyborczy opozycyjnego kandydata w wyborach prezydenckich w Rosji Michaiła Kasjanowa.

Francja: kampania na rzecz aborcji

Zwolennicy prawa do aborcji we Francji rozpoczęli kampanię promującą przerywanie ciąży. Uważają oni, że okres oczekiwania na aborcję jest zbyt długi, a dostęp do niej - trudny. Co ciekawe, 300 tysięcy euro na kampanię wydano z państwowej kasy.

Izrael odblokował Strefę Gazy

Izrael odblokował dostawy paliw, leków i innych niezbędnych towarów do Strefy Gazy kontrolowanej przez radykalny Hamas. Blokada trwała od piątku i każdym dniem sytuacja humanitarna na odciętych terenach pogarszała się. Teraz ma zostać zniesiona na co najmniej dobę.

Krwawa napaść w północnym Pakistanie

Pięciu pakistańskich żołnierzy zginęło, a siedmiu zostało rannych we wtorek rano w ataku islamskich bojowników na wojskowy fort w pobliżu granicy z Afganistanem - podało dowództwo wojsk pakistańskich.

USA: Kłótnia demokratycznych kandydatów

Podczas debaty demokratycznych kandydatów do prezydentury Hillary Clinton zarzucała Barrackowi Obamie że... chwali Partię Republikańską. On sam twierdził, że kontrkandydatka wypacza sens jego słów.

Pożegnanie zdobywcy Mt. Everestu

W Auckland w Nowej Zelandii odbył się pogrzeb pierwszego zdobywcy Everestu, Edmunda Hillary'ego, zmarłego 11 stycznia. Tysiące ludzi w całym kraju oglądało uroczystość na telebimach. W Nepalu transmitowała ją telewizja.

Koniec kruchej koalicji

Były włoski minister sprawiedliwości Clemente Mastella zapowiedział wycofanie z rządu jego partii Ludowcy - Unia Demokratów na rzecz Europy. Tym samym centrolewicowa koalicja rządowa traci większość w Senacie. W reakcji na wycofanie partii, która choć mała, ma znaczenie dla większości koalicyjnej, premier Romano Prodi wystąpi we wtorek w niższej izbie parlamentu.

Straszcie nas wojną raz na kwartał

- Rozmowy były bardzo konkretne, toczyły się w pragmatycznej i życzliwej atmosferze - podsumował swoją wizytę w Moskwie Radosław Sikorski. Szef MSZ odniósł też "mocne wrażenie, że Rosja przyzwyczaiła się do tego, iż Polska jest istotnym członkiem Unii Europejskiej i NATO".

Łotwa wyrzuca rosyjskiego dyplomatę

Łotewski MSZ poinformował, że zażądał od Rosji wycofania z jej ambasady w Rydze jednego z dyplomatów. W wydanym oświadczeniu napisano, że "dalszy pobyt tej osoby na terytorium Łotwy stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa".

Unia Europejska boi się o Serbię

- Mamy nadzieję, że Serbia wybierze europejską przyszłość - w ten sposób rząd przewodniczącej Unii Europejskiej Słowenii skomentował wyniki pierwszej tury serbskich wyborów prezydenckich, w której zwyciężył nacjonalistyczny polityk Tomislav Nikolić.

Będą sankcje wobec Iranu?

Ustalanie wspólnego stanowiska Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie atomowych ambicji Teheranu trwa od miesięcy. Teraz, jak zdradza cytowany przez agencje anonimowy francuski dyplomata, jest szansa na porozumienie mocarstw.

Izraelska blokada grozi katastrofą humanitarną

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że dalsze blokowanie przez Izrael kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy może grozić katastrofą humanitarną. Tel Awiw odpowiada, że odcięcie palestyńskiego terytorium od świata to kara za rakietowe ataki na żydowskie osiedla.

Milicja pałuje drobny biznes

Jednostki białoruskiego OMONU rozpędziły w Mińsku nielegalną demonstrację indywidualnych przedsiębiorców, którzy sprzeciwiają się nowemu dekretowi prezydenta Aleksandra Łukaszenki ograniczającemu ich działalność.

Ławrow: Nie mamy prawa wetować polskich decyzji

- Rosja nie ma prawa weta na decyzje podejmowane przez Polskę w sprawie tarczy antyrakietowej. Chcemy tylko, by nasze stanowisko zostało zrozumiane - oświadczył Siergiej Ławrow po rozmowach z szefem polskiego MSZ.

Badanie DNA kluczem w sprawie Jakuba T.

Pierwsze badanie DNA próbki spermy Jakuba T., Polaka oskarżonego o gwałt na Brytyjce, nie były zgodne z materiałem genetycznym zostawionym w ciele zgwałconej - relacjonuje przebieg procesu poznaniaka w brytyjskim Exeter "Gazeta Wyborcza".

"Putin i Miedwiediew mogą rządzić jeszcze 25 lat"

Według Siergieja Mironowa, przewodniczącego Rady Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin i najpoważniejszy kandydat na jego następcę Dmitrij Miedwiediew mogliby zamieniać się na stanowisku szefa państwa przez następne ćwierć wieku.

Bogacze słono zapłacą za rodzeństwo

Pieniądze pieniędzmi, ale to nie powinno zachęcać do powiększania rodziny. Przynajmniej w Chinach, gdzie urzędnicy planują podnieść kary dla sławnych i bogatych, którzy nie przestrzegają polityki jednego dziecka.

UE wierzy, że Serbia nie zmieni kierunku

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich w Serbii, szef unijnej dyplomacji Javier Solana wyraził nadzieję, że Serbia nadal będzie "podążać prounijnym kursem". Duże szanse na zwycięstwo ma skrajny nacjonalista Tomislav Nikolicia.

Izrael będzie miał oko na Iran

Teren Iranu znajdzie się pod dokładną obserwacją izraelskiej satelity TECSAR. To, co dzieje się na ziemi będzie można kontrolować nocą, a nawet w warunkach dużego zachmurzenia.

Chiny: eksplozja w fabrykach fajerwerków

Dziewięć osób zginęło, a trzy zostały ranne na skutek eksplozji na terenie dwóch nielegalnych wytwórni fajerwerków w Chinach. To gorący okres dla producentów sztucznych ogni, bo zbliżają się obchody chińskiego Nowego Roku.

Afganistan: w zamachu zginął brytyjski żołnierz

Jeden brytyjski żołnierz NATO zginął, a pięciu zostało rannych na południu Afganistanu w eksplozji, do której doszło na trasie przejazdu patrolu Sojuszu - podano w poniedziałek w oficjalnym komunikacie.