W Kaesong zostali dobrowolnie. Seul boi się, że będą głodować

Ministerstwo obrony Korei Południowej oznajmiło, że rozważa wszystkie potencjalne rozwiązania kryzysu wokół kompleksu przemysłowego Kaesong. - W najgorszym wypadku w grę wchodzi nawet opcja militarna - oznajmił minister Kim Kwan Dzin. Korea Północna odcięła dostęp do Kaesong, gdzie z własnej woli pozostało niemal tysiąc Koreańczyków z Południa.

Kim podcina gałąź, na której siedzi. Kaesong to miliony dewiz dla reżimu

Decyzja o odcięciu dostępu do kompleksu przemysłowego Kaesong, podjęta przez władze Korei Północnej, najbardziej zaboli je same. Na południe od linii demarkacyjnej zmartwi się jedynie grupa biznesmenów, którzy zarabiali na taniej sile roboczej z Północy. Kaesong to ponad sto fabryk, w których produkuje się głównie najprostsze rzeczy, takie jak ubrania.

Żołnierze Kima "po cichu wracają do koszar"

Na przełomie marca i kwietnia północnokoreańskie władze po cichu zniosły część nadzwyczajnych rozkazów mobilizacyjnych, ustanowionych w odpowiedzi na wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim. Jak twierdzi informator portalu "Daily NK", żołnierze wrócili do koszar.

"Zostanę prezydentem, bo tak chciał Hugo Chavez"

W Wenezueli rozpoczęła się kampania przed zaplanowanymi na 14 kwietnia wyborami prezydenckimi. W sondażach prowadzi namaszczony przez zmarłego prezydenta Hugo Chaveza, tymczasowy szef państwa Nicolas Maduro.

Phenian straszy i grozi

Groźby Korei Północnej, amerykańska mobilizacja i niezadowolenie Chin. To właśnie blisko chińskich terytoriów Amerykanie chcą przemieścić swoje najnowocześniejsze uzbrojenie. Pretekst daje przywódca Korei Północnej, który - werbalnie - zaczyna wojnę z Południem, czyli także z Zachodem.

Izraelczycy nad Strefą Gazy. Ostrzeżenie dla Hamasu

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło we wtorek wieczorem trzy naloty na północne rejony Strefy Gazy - poinformowały źródła palestyńskie. Były to pierwsze izraelskie ataki od czasu listopadowego konfliktu z Hamasem i nie spowodowały ofiar.

Serbia wciąż daleka od uznania Kosowa

Fiaskiem zakończyła się w nocy z wtorku na środę w Brukseli kolejna runda negocjacji w sprawie Kosowa. - Nie porozumieliśmy się w kwestii praw mniejszości serbskiej w Kosowie - powiedział premier Serbii Ivica Daczić.

Jak ochronić amerykańskie szkoły? "Wysłać uzbrojonych agentów"

Uzbrojeni agenci powinni chronić szkoły w USA przed atakami szaleńców - takie rozwiązanie rekomenduje Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA). To odpowiedź najsilniejszej organizacji producentów i posiadaczy broni palnej w Stanach Zjednoczonych na masakrę w szkole w Newtown w stanie Connecticut, gdzie szaleniec zabił 14 grudnia 26 osób, w tym 20 dzieci.

Rakotwórczy antybiotyk w mięsie z Polski?

Pochodzącą z Polski koninę, z zawartością zakazanego w UE antybiotyku - fenylbutazonu, odkryła w sklepie mięsnym w Morawskiej Ostrawie Czeska Państwowa Inspekcja Weterynaryjna (SVS). O wynikach kontroli poinformował we wtorek rzecznik SVS Josef Duben.

Patrioty będą miały dłuższy żywot

Producent słynnych rakiet Patriot oznajmił, iż zyskał zgodę US Army na ponowną certyfikację tej broni. Umożliwi ona przedłużenie życia operacyjnego Patriotów z 30 do 45 lat.

Córka JFK ambasadorem w Japonii?

Administracja Baracka Obamy skłania się ku mianowaniu Caroline Kennedy ambasadorem USA w Japonii, podaje agencja Reutera powołując się na swoje źródła.

Masowe zatrucie wywołało studenckie protesty

Prawie 500 studentów uniwersytetu Al-Azhar w Kairze odwieziono do szpitala z powodu zatrucia pokarmowego - poinformował przedstawiciel egipskiego ministerstwa zdrowia. W związku z incydentem przeciwko władzom uczelni protestowali studenci.

Bunt palestyńskich więźniów. Powodem śmierć skazanego

Skazany na dożywocie chory na raka Palestyńczyk zmarł we wtorek w szpitalu w wieku 64 lat - poinformowało stowarzyszenie palestyńskich więźniów. Palestyński prezydent Mahmud Abbas oskarżył o tę śmierć rząd Izraela. Śmierć Majsara Abud Hamdijego wywołała bunt palestyńskich więźniów.

Dwa niszczyciele i potężny radar. Pływająca tarcza antyrakietowa przy Korei

Amerykańska flota wysłała w pobliże Korei Południowej nie jeden niszczyciel, jak pierwotnie podano. Na wody okalające Półwysep Koreański zmierza jeszcze jeden niszczyciel i wielki pływający radar. Cały ten zespół stworzy lokalną mobilną tarczę antyrakietową, która w wypadku konfliktu bardzo przydałaby się Korei Południowej.

Szef ONZ przestrzega: Kryzys w Korei zaszedł za daleko

Ostry kryzys na Półwyspie Koreańskim skłonił do zabrania głosu sekretarza generalnego ONZ, który stwierdził, że sprawy "zaszły już za daleko". - Agresywna retoryka i pokazy siły skutkują tylko kolejnymi odwetami, wzmagając strach i destabilizację - powiedział Ban Ki Mun.

Zasugerował Chinom porzucenie Kima. Stracił pracę

Zastępca redaktora naczelnego jednej z chińskich państwowych gazet napisał w komentarzu do "Financial Times", że Chiny powinny porzucić Koreę Północną. Miało go kosztować pracę. Jak twierdzi poszkodowany, jego tekst mocno zdenerwował chiński MSZ.