Sekretarz skarbu Jack Lew stanie na czele delegacji Stanów Zjednoczonych, która przyjedzie do Polski na 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Sama amerykańska delegacja składać się będzie z 10 osób.
Biały Dom przedstawił listę osób, która 27 stycznia przyjedzie na uroczystości do Oświęcimia. W skład delegacji wchodzi 10 osób.
Poza sekretarzem skarbu Jackiem Lawem obecny będzie także amerykański ambasador w Polsce Stephen Mull, Crystal Nix-Hines z Departamentu Stanu, stała przedstawiciel USA w ONZ ds. oświaty, nauki i kultury oraz David Saperstein, ambasador ds. międzynarodowej wolności religijnej.
Sekretarz Skarbu Jack Lew będzie ne czele delegacji USA do Polski na 70tą rocznicę wyzwolenia Auschwitz. http://t.co/sgcXGOHQ4R @whitehouse
— Stephen D. Mull (@SteveMullUSA) January 18, 2015
W Muzeum trwają już przygotowania do ceremonii. Przed bramą główną byłego obozu Birkenau rozstawiany jest już ogromny namiot, w którym 27 stycznia o godz. 15:30 rozpocznie się główna uroczystość. Półtorej godziny później delegaci uczestników zapalą znicze przed pomnikiem ofiar obozu, który stoi między ruinami dwóch największych komór gazowych Birkenau. Przed południem byli więźniowie złożą kwiaty przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I. W tym miejscu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Odprawiona zostanie msza. W dniu uroczystości w Oświęcimiu i okolicy obowiązywały będą szczególne środki bezpieczeństwa. Szef MSW wprowadził zakaz noszenia wszelkiego rodzaju broni. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został wyzwolony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Staraniem byłych więźniów w lipcu 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Muzeum. W ub.r. odwiedziło je ponad 1,5 mln osób. Tereny byłego obozu w 1979 r. zostały wpisane, jako jedyny tego typu obiekt, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 27 stycznia, dzień wyzwolenia obozu Auschwitz, jest na świecie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.
Autor: nsz//gak / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24