Chcieli ocenzurować apel IPN

Pomimo poczynionych ustaleń "Komsomolskaja Prawda" w ostatniej chwili chciała zmienić treść ogłoszenia IPN z apelem o przekazywanie informacji o losie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego - poinformował Instytut. W związku z tym IPN zrezygnował z zamieszczenia ogłoszenia w tym wysokonakładowym dzienniku.

Dyktator stawia warunki: federalizacja niemożliwa

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że federalizacja jego kraju jest niemożliwa, gdyż Syria jest zbyt małym państwem i Syryjczycy tego nie poprą. Taki pogląd prezydent wyraził w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

Coraz więcej Amerykanów popiera torturowanie terrorystów

Prawie dwie trzecie Amerykanów jest zdania, że stosowanie tortur w celu zdobycia informacji od osób podejrzewanych o terroryzm może być uzasadnione - wynika z sondażu Reuters/Ipsos. Podobny odsetek popierających tortury odnotowuje się np. w Nigerii.

"Rakiety, a nie negocjacje, kluczem do przyszłości Iranu"

Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził poparcie dla przeprowadzania kolejnych testów rakiet balistycznych, uznając je za kluczowe dla przyszłości państwa. Testy te wywołały sprzeciw państw Zachodu, które uznały je za naruszenie rezolucji ONZ.

Machały zakazaną flagą. Kara: trzy lata więzienia

Sąd w mieście Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) skazał w środę trzy Wietnamki na kary bezwzględnego pozbawienia wolności za "szerzenie propagandy antypaństwowej". Ich "przestępstwo" polegało na tym, że publicznie machały flagami dawnego Wietnamu Południowego.

Zarzuty i areszt dla porywacza samolotu. Motywy wciąż nieznane

Cypryjski sąd nakazał zatrzymanie na osiem dni Egipcjanina, który uprowadził we wtorek samolot linii EgyptAir i zmusił załogę do lądowania w Larnace na Cyprze. Groził, że wysadzi się w powietrze przy użyciu - jak się okazało - fałszywych ładunków wybuchowych.

Niemiecka telewizja śmieje się z Erdogana. Ostra reakcja Turcji

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zasłużył na kpiny. Gazeta krytykuje próby zablokowania przez Ankarę telewizyjnej satyry, uznając postawę Turcji za przejaw widocznego na świecie odwrotu od oświecenia.

Skorumpowany polityk wrócił do rządu. I znów jest podejrzany

Minister spraw wewnętrznych Izraela i szef partii ortodoksyjnych Żydów sefardyjskich (Szas) Arjeh Deri, który przez 22 miesiące odbywał karę więzienia za korupcję, oświadczył w środę, że jest objęty śledztwem w nowej aferze korupcyjnej ujawnionej przez media.

Rekrut odrzucony za weganizm. Chodziło o buty

Szwajcarska armia uznała 19-letniego weganina za niezdolnego do służby, gdy ten odmówił noszenia skórzanych butów. Antoni Da Campo, który zgłaszał także zastrzeżenia wobec wojskowej diety, chce dochodzić swych praw w sądzie, oskarżając instytucje państwa o niezdolność do "nadążania za zmianami w społeczeństwie".

"Musieli wiedzieć. Było czuć palone ciała". 95-latek świadkiem w procesie nazistów

Niemieckie sądy nadrabiają wieloletnie zaniedbania i prowadzą procesy były zbrodniarzy nazistowskich. Obecnie toczą się dwa procesy sądowe, planowane są kolejne dwa. Świadkiem w nich jest 95-letni Leon Schwarzbaum, który przeżył Auschwitz. - To niemożliwe, aby nie wiedzieli, co się tam działo. Można było wyczuć zapach palonych ciał. To był smród nie do wytrzymania - wspomina.

"Tajny rząd Donbasu". Dokument ujawnia prawdziwe zamiary Rosji?

Niemiecki "Bild" pisze, że zdobył dokument, który ujawnia prawdziwe plany Rosji wobec Donbasu. Chodzi o zapis posiedzenia pewnej międzyresortowej komisji z 23 października 2015. Komisji, która - jak wykazuje niemiecki dziennik - jest faktycznym rządem "republik ludowych" na południowym wschodzie Ukrainy.

Znikają saudyjscy książęta. Król boi się pałacowych spisków?

Współpracownicy saudyjskiego księcia Sultana ibn Turki poinformowali, że został uprowadzony z Europy i przewieziony do Arabii Saudyjskiej. Sultan ibn Turki, znany z krytycyzmu wobec władz w Rijadzie, jest już trzecim księciem, który zniknął w ostatnim czasie. Stać ma za tym sam król Salman, którego pozycja jest według części książąt wyjątkowo słaba i może on obawiać się zamachu stanu.

Takich listów jeszcze nie było. Ruszyła operacja "utrącić Trumpa"

Pomimo zawieszenia swojej kampanii, ubiegający się o prezydencką nominację republikanów senator z Florydy Marco Rubio chce zatrzymać głosy każdego z delegatów, których zdobył w czasie prawyborów. Można to odczytywać jako element strategii, która ma doprowadzić do zablokowania prezydenckiej nominacji dla Donalda Trumpa na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej.

Katastrofa samolotu. Zginął były minister z rodziną

Mały samolot rozbił się we wtorek na Wyspach Magdaleny w Kanadzie. W katastrofie zginął były minister kanadyjskiego rządu Jean Lapierre wraz z żoną i trojgiem krewnych. Lecieli na pogrzeb ojca byłego członka rządu.

Włochy: "czerwony alarm" w najważniejszych zabytkach

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem terrorystycznym wprowadzono we Włoszech w około dwudziestu największych zabytkach, masowo odwiedzanych przez turystów - podały media. Władze nie ujawniają szczegółów i nie podają listy tych obiektów.

"Idiota, nie terrorysta". Pas szahida z kartonu i tkaniny

Mężczyzna, który we wtorek porwał samolot linii lotniczych EgyptAir, straszył załogę, że się wysadzi. Jako dowód pokazywał coś, co miało wyglądać jak pas szahida. W rzeczywistości były to kartonowe pudełka po telefonie zaszyte w kawałku tkaniny - podały egipskie i cypryjskie władze.

"Daesh" zamiast "Dash". Przelew, który spowodował problemy

Piesek o imieniu Dash - podobnym brzmieniowo do "Daesh", czyli arabskiego akronimu dżihadystycznego Państwa Islamskiego - mimowolnie doprowadził do podniesienia alarmu w kalifornijskim banku - pisze w środę agencja AFP, powołując się na lokalne media.

"Falklandy są brytyjskie". Komisja ONZ jest innego zdania

Rząd Argentyny z zadowoleniem powitał stanowisko oenzetowskiej komisji, poszerzające granice argentyńskiego szelfu kontynentalnego na południowym Atlantyku tak, że w ich obrębie znajdują się Falklandy. Londyn powtarza: "Falklandy są brytyjskie".

"Iran postąpił wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa"

Przez wystrzeliwanie pocisków zdolnych przenosić broń jądrową Iran postąpił wbrew rezolucji RB ONZ - czytamy we wspólnym liście USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec wysłanym m.in. do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, cytowanym we wtorek przez Reutera.