Mieli planować nowe zamachy. Policyjna obława w Belgii

Dwanaście osób podejrzewanych o planowanie nowych ataków terrorystycznych zostało w piątek i sobotę zatrzymanych w Brukseli. Operacja belgijskiej policji trwała na terenie całego kraju - poinformowało w oświadczeniu biuro prokuratora federalnego.

Rosja krytycznie o nocie dyplomatów USA ws. Syrii

Rosyjskie ministerstwo obrony, MSZ i Kreml krytykują notę podpisaną przez dyplomatów USA, wzywającą prezydenta Baracka Obamę do nalotów na cele reżimu prezydenta Syrii. - Zaniepokoiłoby to każdą osobę racjonalną - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Igor Konaszenkow.

Żona byłego premiera uniewinniona

Sąd rejonowy w Pradze ponownie uniewinnił żonę byłego premiera Janę Neczasovą i trzech byłych funkcjonariuszy Wywiadu Wojskowego (VZ) od zarzutu wykorzystywania służb wywiadowczych dla celów prywatnych.

"Ich aktywność niemal się podwoiła". Rosyjski szpieg wykryty po 20 latach

Henry Frith przez dwadzieścia lat wiódł spokojne życie w Hiszpanii, prowadząc firmę i wychowując dziecko. W rzeczywistości był głęboko zakonspirowanym rosyjskim szpiegiem, który przez lata tworzył sobie alternatywną biografię. Jak ostrzegają przedstawiciele europejskich służb wywiadowczych, które cytuje magazyn "Politico", szpiegowska aktywność Moskwy w ostatnich latach gwałtownie wzrosła.

Nazistowska symbolika w mieszkaniu zabójcy posłanki

Prawicowy ekstremizm to priorytetowy wątek śledztwa w sprawie zabójstwa w czwartek deputowanej do Izby Gmin Jo Cox - podała brytyjska policja. Dochodzenie jest prowadzone także pod kątem ewentualnych zaburzeń psychicznych głównego podejrzanego.

Niemcy chcą mieć wiceszefa NATO

Rząd w Berlinie chce, aby wiceszefem NATO został po raz pierwszy w historii Paktu niemiecki polityk. Kandydatem na to stanowisko jest Martin Erdmann, obecnie ambasador Niemiec w Turcji - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

"Nikomu w Niemczech nie zależy na słabej Polsce"

Potrzebujemy silnego sąsiada na Wschodzie, z którym możemy współdziałać w Europie - podkreślał w Warszawie prezydent Niemiec Joachim Gauck. - Trzeba znaleźć obszary, w których Polska i Niemcy na forum europejskim mogą działać wspólnie i odpowiedzieć na pytania, jakie są europejskie wyzwania - podkreślił prezydent Polski.

Norwegia boi się Rosji. Zapowiada miliardowe zbrojenia

Ze względu na "nieprzewidywalność Rosji" rząd Norwegii przedstawił program zbrojeń oraz modernizacji armii, która zyska nowe samoloty bojowe i okręty podwodne. - To największy wysiłek obronny od zimnej wojny - ogłosiła premier Erna Solberg.

11 tysięcy zatrzymań. "Chcą zniszczyć opozycję"

Zakończyła się pierwsza faza szeroko zakrojonej operacji banglijskiej policji przeciwko dżihadystom dokonującym zamachów na mniejszości wyznaniowe. Dokonano ponad 11 tys. zatrzymań, w tym 200 domniemanych ekstremistów oraz licznych opozycjonistów. Opozycja oprotestowała "arbitralne zatrzymania" 4 tys. swoich członków i zwolenników.

Ukraińcy w niewoli, Kijów liczy na pomoc Watykanu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów liczy na pomoc Watykanu w rozmowach o uwolnieniu zakładników w objętym konfliktem z separatystami prorosyjskimi Donbasie i ponowił zaproszenie do złożenia wizyty na Ukrainie przez papieża Franciszka.

Rosjanie zabili "Abu Jasira"

W trakcie operacji sił specjalnych w Dagestanie zabito przywódcę jednego z tamtejszych islamistycznych zbrojnych ugrupowań Hasana Abdullajewa, ściganego za zamachy na funkcjonariuszy porządku publicznego - poinformowały w piątek rosyjskie władze.

Potrzeba milionów na walkę z wirusem zika

Blisko 122 mln dolarów potrzeba, by zapobiegać medycznym komplikacjom wynikającym z zarażenia się wirusem zika oraz je kontrolować na obu kontynentach amerykańskich - poinformowała światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Turcy zakazują parady LGBT

Doroczna parada środowisk LGBT w Stambule, Gay Pride, w tym roku nie odbędzie się - ogłosiły władze Stambułu. Zażądały od organizatorów, by podporządkowali się temu zakazowi. Parada miała się odbyć 26 czerwca, w środku ramadanu.

Po zabójstwie kampania referendalna zawieszona

Obie strony kampanii przed przyszłotygodniowym referendum w sprawie Brexitu odwołały wszystkie wydarzenia zaplanowane na sobotę. Ma to związek z zabójstwem w czwartek deputowanej do Izby Gmin Jo Cox. Od tego czasu kampania jest zawieszona.

Putin Trumpa "nie określiłby w żaden inny sposób"

Donald Trump jest ekstrawagancką osobą - stwierdził Władimir Putin, potwierdzając swoją ocenę kandydata do amerykańskiej prezydentury podczas dyskusji w ramach 20. Międzynarodowego Forum Gospodarczego w Sankt Petersburgu.

"Trwały fundament" stosunków polsko-niemieckich ma już 25 lat

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku był "historycznym kamieniem milowym" w relacjach polsko-niemieckich, porównywalnym z uklęknięciem Willy'ego Brandta przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Podpisany 17 czerwca 1991 roku w Bonn polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie podsumował powojenną normalizację stosunków dwustronnych.