Bośnia chce do Unii. Niedługo wystąpi o członkostwo

Bośnia i Hercegowina oficjalnie wystąpi w styczniu o członkostwo w Unii Europejskiej, zachęcona pozytywną oceną przez UE postępu w podejmowanych przez kraj reformach - poinformował przewodniczący prezydium BiH, Dragan Czović.

Sekretarz obrony USA odwiedził iracki Kurdystan

Sekretarz obrony USA Ash Carter spotkał się Irbilu z prezydentem irackiego Kurdystanu Masudem Barzanim. Rozmawiał z nim na temat walki prowadzonej przez Kurdów z tzw. Państwem Islamskim (IS).

Litwa zapewnia, że zachowa szkolnictwo dla Polaków

Litwa zobowiązuje się zapewnić przedstawicielom mniejszości narodowych, w tym litewskim Polakom, warunki do nauki w szkołach, w których będą pielęgnować swój język, kulturę i tradycję – głosi rezolucja, którą przyjął litewski parlament.

Kijów: Rosjanie wzmacniają się w Donbasie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oskarżył Rosję o zwiększanie obecności wojskowej w Donbasie. Oświadczenie to zbiegło się w czasie z wypowiedzią prezydenta Rosji, który przyznał, że na Ukrainie "są obecni Rosjanie wykonujący zadania wojskowe".

Zaczął się szczyt UE, Grupa Wyszehradzka protestuje

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE, który kolejny raz ma się zajmować kryzysem migracyjnym, w tym propozycją utworzenia nowej unijnej straży granicznej. Toczyć się też będą negocjacje w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Choć żadne decyzje w tej ostatniej kwestii nie są przewidziane, to spotkanie szefów rządów rozpoczęło się od wspólnej deklaracji sprzeciwu krajów Grupy Wyszehradzkiej. Zapowiedziały one, że nie zgodzą się na żadne brytyjskie żądania godzące w podstawowe zasady funkcjonowania Wspólnoty.

Porozumienie dwóch parlamentów i tak na nic?

Przedstawiciele rywalizujących ze sobą parlamentów Libii podpisali w marokańskim kurorcie Schirat deklarację o utworzeniu w przyszłości rządu jedności narodowej. Dokument przygotowano pod auspicjami ONZ przy współpracy z Unią Europejską.

Niemcy zamknęli meczet islamskich radykałów

Landowe władze niemieckie poinformowały o zamknięciu meczetu i stowarzyszenia muzułmańskiego w Stuttgarcie w związku z podejrzeniem, że udzielają one poparcia tzw. Państwu Islamskiemu (IS). Na razie nikogo nie zatrzymano w tej sprawie.

Maraton Putina. Nobel dla Blattera, żołnierze w Donbasie i lizanie Amerykanów

- Moskwa nigdy nie mówiła, że na Ukrainie nie ma Rosjan, którzy rozwiązują określone sprawy, w tym i wojskowe, lecz to nie oznacza, że są tam regularne wojska rosyjskie - powiedział Władimir Putin podczas niespodziewanie krótkiej konferencji prasowej. Prezydent Rosji przez 3 godz. i 10 min. odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Po "szklankowej aferze" dymisji nie będzie. Ale jest groźba rozpadu koalicji

Incydent ze szklanką wody, którą szef MSW rzucił w gubernatora obwodu odeskiego na posiedzeniu Rady Reform, nabiera coraz większego rozgłosu. Głos w sprawie zabrało nawet rosyjskie MSZ. Politycy w Kijowie apelują do skonfliktowanych urzędników, by podali się do dymisji. Saakaszwili ogłosił, że odchodzić nie zamierza. Dymisji Awakowa także nie będzie.

Szef Pentagonu używał prywatnej poczty. Prasa ma służbowe emaile

Minister obrony USA Ash Carter używał swego prywatnego konta mailowego do załatwiania niektórych spraw służbowych w czasie pierwszych miesięcy pracy w Pentagonie - informuje dziennik "New York Times", powołując się na przedstawicieli administracji. Gazeta podaje, że otrzymała kopie 72 służbowych e-maili, które Carter wysłał ze swej prywatnej skrzynki mailowej lub które do niej nadeszły.

Chińczycy grożą zestrzeleniem. Australijczycy nie chcą ustąpić

Australia nie ugnie się pod presją Chin i nie przerwie lotów zwiadowczych nad spornymi wyspami na Morzu Południowochińskim - oświadczyła minister obrony Marise Payne. Chińczycy zareagowali na nie bardzo gniewnie, niedwuznacznie dająć do zrozumienia, że coś może się stać australijskim samolotom.

Działalność Komunistycznej Partii Ukrainy zakazana

Sąd w Kijowie zakazał działalności Komunistycznej Partii Ukrainy. Wniosek w tej sprawie wniósł w lipcu 2014 r. ukraiński resort sprawiedliwości, objaśniając to zebranymi dowodami nielegalnych działań tego ugrupowania.

Chciała pokazać, że różni się od dżihadystów. Wrzuciła do sieci makabryczne zdjęcia

Szefowa francuskich nacjonalistów, Marine Le Pen, poczuła się bardzo dotknięta porównaniem jej ugrupowania do tak zwanego Państwa Islamskiego. Tak bardzo, że na swojego oficjalnego Twittera wrzuciła serię zdjęć przedstawiających egzekucję zakładników przez dżihadystów z podpisem „To jest daesz (arabskie określenie dżihadystów - red.)”. Ściągnęło to na nią falę krytyki.

Starcia Turków z Kurdami. Dziesiątki zabitych

W walkach z tureckimi siłami bezpieczeństwa zginęło w ciągu dwóch dni 23 bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK); do starć doszło w miastach Silopi i Cizre na południowym wschodzie Turcji - poinformowała w czwartek agencja prasowa Anadolu.