Turcja przepuściła dwa tysiące rebeliantów. Jadą walczyć z Kurdami

W ostatnich dniach uciekli do Turcji, ale teraz - zaopatrzeni w broń i transport - wracają. W czwartkowy poranek do prowincji Aleppo graniczącej z Turcją wjechało co najmniej dwa tysiące rebeliantów. Chcą walczyć o utrzymanie swojego ostatniego bastionu z armią Baszara el-Asada i Kurdami.

Sikorski uczy Niemców solidarności. Zachodnie media #PisząoPolsce

- Jeśli Niemcy chcą, aby UE przetrwała w obecnej formie, to muszą pokazać, że działają jako udziałowcy, a nie soliści - powiedział w rozmowie z "Der Spiegel" były szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zachodnie media piszą także o ustawie ws. karania za sformułowanie "polskie obozy śmierci" i wystawie o polskim wkładzie w złamanie kodu Enigmy. Wszystko to na tle doniesień, że ekonomicznie Europa Wschodnia jest oazą spokoju na wzburzonych światowych rynkach. #PisząoPolsce

Szymański: nigdy nie byliśmy bliżej rozpadu strefy Schengen

Musimy mieć możliwości hamowania fali migracyjnej na lądzie - podkreślił w programie "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - Bez tego strefa Schengen nie przetrwa, bez tego kraje środka Unii Europejskiej, w tym Niemcy, będą wstrząsane politycznymi niepokojami. Myślę, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, a nie szukać dziury w całym i wskazywać palcem na Grupę Wyszehradzką - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Izrael "zaatakował pod Damaszkiem"

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło trzy ataki rakietowe na pozycje syryjskiej armii w pobliżu Damaszku - poinformowało w środę późnym wieczorem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zapobiec Brexitowi. Dwa dni szansy w Brukseli

Porozumienie w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, które pomoże zatrzymać ten kraj we Wspólnocie, to główny temat unijnego szczytu w czwartek i piątek. Jedną z najbardziej spornych spraw może być ograniczenie "eksportu" zasiłków na dzieci.

Spotkanie "koalicji woli" odwołane przez zamach

Z powodu zamachu w Ankarze, w którym w środę zginęło 28 osób, a 61 zostało rannych, odwołano zaplanowany na czwartek miniszczyt 11 krajów UE, nazwany spotkaniem "koalicji woli" - poinformowały w środę wieczorem źródła dyplomatyczne.

Symboliczna msza na granicy państw. Papież zakończył pielgrzymkę do Meksyku

Papież Franciszek zakończył w nocy ze środy na czwartek wizytę w Meksyku i odleciał do Rzymu. W czasie swej pięciodniowej wizyty papież wymieniał największe problemy kraju i piętnował plagi. "Nigdy więcej śmierci i wyzysku"- apelował papież Franciszek podczas mszy na zakończenie wizyty. Odprawił ją w Ciudad Juarez przy granicy z USA. Po obu jej stronach były tysiące ludzi. Po raz pierwszy papież odprawił mszę na granicy dwóch państw.

Porzucane, torturowane, prześladowane. Winne nie tylko zabobony

Do nas dociera jedynie ułamek zdjęć już tych osób, które zdołały przetrwać - mówi afrykanista dr Błażej Popławskim. Opisuje historię dwuletniego chłopca z Nigerii posądzonego o czary i porzuconego przez rodzinę. Dzięki wolontariuszom o takich dzieciach dowiaduje się świat. Czasami udaje im się porozumieć z rodziną i zabrać porzucone dziecko. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Szczerski: część z brytyjskich propozycji nie do zaakceptowania

Biorąc pod uwagę naszą historię, trudno być eurosceptykiem. Polska zawsze cierpiała w wyniku rozgrywek europejskich sił, a zyskiwała na jedności - przekonywał w środę w Londynie prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski. Odnosząc się do negocjacji dotyczących brytyjskich planów reformy Unii Europejskiej, powiedział, że polski rząd nie zgodzi się na żadne rozwiązania o charakterze dyskryminującym lub retrospektywnym.

Historyczna podróż Obamy już w marcu

Źródła rządowe w Waszyngtonie potwierdziły, że w marcu prezydent Barack Obama pojedzie na Kubę. Wizyta w Hawanie będzie częścią podróży amerykańskiego przywódcy do Ameryki Łacińskiej.

Kilkadziesiąt ofiar zamachu w Turcji

Do co najmniej 28 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych zamachu bombowego w Ankarze. Co najmniej 61 osób zostało rannych - poinformował rzecznik tureckiego rządu. Celem ataku były autobusy przewożące wojskowych - podało źródło w Sztabie Generalnym.

Austria wprowadza ograniczenia na granicach

Austria zamierza od piątku ograniczyć wjazd do kraju dla osób ubiegających się o azyl do 80 dziennie - poinformowała minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner. Limit dla osób przejeżdżających tranzytem ma być ograniczony do 3,2 tys. na dzień.

"Nie możemy na ślepo akceptować żądań Londynu"

Premier Włoch Matteo Renzi oznajmił w Senacie, że potrzebny jest każdy wysiłek, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Eurepejskiej. Wyraził opinię, że nie można "ślepo" przychylać się do żądań Londynu. Według niego konieczny jest kompromis. Premier Francji Manuel Valls wyraził z kolei nadzieję, że na szczycie unijnych przywódców dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Merkel obstaje przy swoim ws. uchodźców

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w środę w Bundestagu w przeddzień szczytu UE za kontynuowaniem dotychczasowej polityki migracyjnej opartej na współpracy z Turcją, która ma poprawić ochronę granicy zewnętrznej Unii i ograniczyć liczbę uchodźców.

Most łączący Krym z Rosją "zgodnie z planem"

Budowa mostu przez Cieśninę Kerczeńską, łączącego Krym z Rosją, rozpocznie się w najbliższych dniach. – W przyszłym tygodniu ruszą główne prace budowlano-montażowe – oświadczył rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak.