Ustalili tożsamość ponad 70 ofiar katastrofy Tu-154

Rodzina zidentyfikowała wśród ofiar grudniowej katastrofy samolotu rosyjskiego Ministerstwa Obrony nad Morzem Czarnym Jelizawietę Glinkę, lekarkę i działaczkę społeczną, znaną jako doktor Liza. Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek w Moskwie. Do tej pory na podstawie analiz DNA ustalono tożsamość ponad 70 ofiar katastrofy.

Przyszły szef CIA: Rosja "agresywnie zaznacza swoją pozycję"

Nominowany przez prezydenta elekta Donalda Trumpa na stanowisko szefa CIA Mike Pompeo wyraził przekonanie, że Kreml stał za cyberatakami w okresie wyborczym w USA. Wymienił Rosję wśród wielu wyzwań dla bezpieczeństwa USA, obok m.in. Iranu i Chin.

Sankcje bez znaczenia. Rosyjski minister zaproszony do Berlina

Mimo obowiązujących sankcji minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaprosił swego rosyjskiego odpowiednika Aleksandra Tkaczowa na spotkanie ministrów rolnictwa krajów G20 w Berlinie. MSZ tłumaczy, że przewodniczące w tym roku G20 Niemcy zrobiły wyjątek.

Opowiedziała się za sankcjami wobec Polski. Teraz tłumaczy

Oświadczenie kandydatki Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Helgi Stevens ws. sankcji na Polskę wywołało poruszenie wśród europosłów PiS. Ale po złożonych przez nią wyjaśnieniach polscy deputowani EKR deklarują jej poparcie.

S-400 trafią do Zachodniego Okręgu Wojskowego

Cztery dywizjony systemów rakietowych typu ziemia-powietrze S-400 Triumf trafią do Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji - poinformował rzecznik służb prasowych okręgu płk. Igor Migunow. Dywizjony wzmocnią połączone siły powietrzne i obrony przeciwlotniczej.

Malala chce studiować na Oksfordzie

Pakistanka Malala Yousafzai, orędowniczka prawa kobiet do edukacji i najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, w opublikowanym w piątek wywiadzie dla pakistańskiej prasy zdradziła, że niedawno odbyła rozmowę kwalifikacyjną na studia w Oxfordzie.

"Podejmę starania w kierunku, o którym mówił prezes Kaczyński"

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że spodziewa się w tym roku dwóch wielkich batalii z Brukselą: wokół imigracji oraz tematów gospodarczych. Mówił też o konieczności zacieśniania współpracy z Polską, Czechami i Słowacją. - Podejmę starania w kierunku, o którym mówił prezes (PiS Jarosław - red.) Kaczyński - mówi w Radiu Kossuth.

Ogromna dziura w jezdni. Na 30 metrów szerokości

W Pinole w środkowej Kalifornii zapadła się jedna z dróg. Wokół i na jezdni utworzyła się wyrwa szeroka na ok. 30 metrów oraz głęboka na 9. Zdaniem drogowców bezpośrednią przyczyną zapadnięcia się terenu było pęknięcie rury, która znajdowała się pod jezdnią. Niedaleko zostały też uszkodzone wały przeciwpowodziowe, co sprawiło, że teren, przez który przebiega droga, był podmokły.

Żarty z San Escobar zamiast Kongresu. Rosyjska telewizja "przykryła" obrady

Wierni obserwatorzy amerykańskiej polityki oglądający transmisję obrad Kongresu przeżyli w czwartek niemałe zaskoczenie. W pewnym momencie zastąpił ją rosyjski program RT, na którym akurat naśmiewano się z wpadki szefa polskiego MSZ i puszczano różne humorystyczne obrazki z nieistniejącym państewkiem San Escobar w roli głównej.

Koniec polityki "mokrej stopy, suchej stopy"

Kubańskie władze z zadowoleniem przyjęły decyzję prezydenta USA Baracka Obamy, który ogłosił zakończenie polityki umożliwiającej nielegalnym imigrantom z Kuby stały pobyt w USA. Wielu obywateli karaibskiego państwa nie podziela tego entuzjazmu.

Podstawiła nogę uchodźcy. Reporterka skazana

Petra Laszlo, węgierska reporterka, która we wrześniu 2015 r. została sfilmowana w momencie, w którym podstawiła nogę syryjskiemu uchodźcy uciekającemu z synem przed służbami, została skazana na trzy lata w zawieszeniu za zakłócanie porządku.

Zima zbiera śmiertelne żniwo wśród uchodźców

Wielu imigrantów żyje w warunkach, w których zimą ciężko jest przetrwać. Tysiące z nich żyją w opuszczonych budynkach, na zaśnieżonych ulicach czy w namiotach. Efekt? Śmierć prawie 70-u z nich z powodu mrozów. Materiał "Faktów z zagranicy".

"Nikt nic nie mówi". Krewni ofiar katastrofy Tu-154 utrzymywani w niepewności

Rodziny osób, które zginęły w katastrofie samolotu Tu-154, twierdzą, że władze o nich zapomniały. Mówią, że nie mogą pochować swoich bliskich i nie wiedzą, kiedy to będzie możliwe. 25 grudnia Tu-154 spadł do Morza Czarnego tuż po starcie z lotniska w Soczi. Zginęły 92 osoby. Wśród pasażerów było 64 członków słynnego Chóru Aleksandrowa, którzy mieli wystąpić z noworocznym koncertem przed żołnierzami rosyjskimi w Syrii.

Media: Rosjanie zniszczyli pozostałości kościoła i polskiego cmentarza w Abchazji

W separatystycznej, wspieranej przez Rosję Abchazji w ostatnich dniach doszło do zniszczenia zabytkowego XIX-wiecznego kościoła i polskiego cmentarza - podał rosyjskojęzyczny serwis Radia Wolna Europa - Echo Kaukazu i gruziński serwis informacyjny Civil.ge. Po ujawnieniu tych informacji pojawiły się jednak wątpliwości co do tego, co dokładnie zostało zniszczone.

"Węgry będą musiały położyć większy akcent na politykę obronną"

Szef komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth w wywiadzie opublikowanym w czwartek w tygodniku "Heti Valasz" wyraził nadzieję, że po objęciu stanowiska prezydenta USA przez Donalda Trumpa stosunki między Węgrami i Stanami Zjednoczonymi "będą znów godne więzów sojuszniczych".

"Walki w Donbasie trwały nawet w Boże Narodzenie"

Mimo porozumień o rozejmie w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi, w Donbasie walki trwały nawet w Boże Narodzenie – oświadczył w czwartek Alexander Hug z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje wojsk ukraińskich 62 razy - informują władze w Kijowie. oinformował z kolei przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

Merkel chce wzmocnić granice UE. Orban sceptyczny: musimy bronić się sami

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała w czwartek w Luksemburgu na potrzebę lepszego zabezpieczenia granic zewnętrznych UE, aby osiągnąć "bardziej uczciwy podział" uchodźców w Unii. Tymczasem Viktor Orban stwierdził, że nie można oczekiwać od Brukseli rozwiązania problemu ochrony granic i należy "bronić się samemu".

Ukraińska policja: pomnik w Hucie Pieniackiej został wysadzony

Pomnik Polaków zamordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej został zniszczony przez eksplozję materiału wybuchowego – poinformowała w czwartek ukraińska policja w obwodzie lwowskim. Wcześniej MSZ w Kijowie potępiło zniszczenie tego monumentu. W związku z incydentem polskie MSZ zażądało natychmiastowego zbadania sprawy, ustalenia sprawców i ich ukarania.

Tillerson: zabronić Chinom dostępu do spornych wysp. Pekin odpowiada

Kandydat Donalda Trumpa na szefa amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson oświadczył w środę podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Senatu USA, że Chinom powinno się zabronić dostępu do wysp, które kraj ten wybudował na Morzu Południowochińskim. Chiński MSZ odpowiedział, że chińskie prawa do aktywności w tym rejonie są "bezdyskusyjne".