Sędzia Sądu Najwyższego przeprosiła Trumpa

Sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg przeprosiła w czwartek za swe wypowiedzi krytyczne wobec Donalda Trumpa, ubiegającego się o nominację republikanów w wyborach prezydenckich.

To on ma stanąć u boku Trumpa. Podobno zdecydowała rodzina

Donald Trump, jeszcze nieoficjalny kandydat republikanów w wyborach prezydenckich w USA, mianuje gubernatora Indiany Mike'a Pence'a na swego potencjalnego wiceprezydenta - podaje szereg amerykańskich mediów. Taki wybór ma dać kontrowersyjnemu kandydatowi na prezydenta współpracownika, który będzie w stanie załagodzić spory w Partii Republikańskiej.

Johnson: Brexit to nie wyjście z Europy

Rola Wielkiej Brytanii w Europie po Brexicie może być nawet większa - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson w pierwszym publicznym wystąpieniu po mianowaniu na to stanowisko.

Rekordowa przewaga Trumpa. Dobra prognoza przed konwencją

Najnowszy sondaż poparcia dla Hillary Clinton i Donalda Trumpa wskazuje na dużą przewagę tego drugiego. Niemal pewny kandydat republikanów w wyborach prezydenckich ma poparcie 44 procent ankietowanych, podczas gdy jego rywalka tylko 37 procent.

Czekają na "zamknięcie rozdziału". MSZ Rosji o Johnsonie

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w czwartek, że w stosunkach rosyjsko-brytyjskich potrzebne byłoby zamknięcie dotychczasowego ich rozdziału i że jeśli zechce to zrobić nowy szef MSZ w Londynie Boris Johnson, strona rosyjska go w tym poprze.

Mińsk zmienia zdanie. Polscy księża zostają

Władze białoruskie odwołały decyzję o nieudzieleniu zgody na pracę duszpasterską na Białorusi trzech polskich księży. Poinformował o tym metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz.

Rosyjski pomysł ws. Bałtyku. MSZ: czekamy na odpowiedź

Rosja uważa Radę Rosja-NATO za potrzebny mechanizm konsultacji i zbliżenia stanowisk w kwestii bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa w czwartek, dzień po posiedzeniu Rady w Brukseli. Według Zacharowej strona rosyjska zaproponowała w środę "konkretne praktyczne kroki w celu wzmocnienia zaufania" i teraz oczekuje "konkretnej reakcji przedstawicieli NATO", wyrażając nadzieję, że "taka reakcja nastąpi bez szczególnych opóźnień i zwłoki".

Nosiło imiona carycy i dwóch bolszewików. Czas na dramatopisarza

Parlament Ukrainy zdecydował o przemianowaniu miasta Kirowohrad na Kropywnycki - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Decyzja została podjęta na mocy ustawy o potępieniu reżimów komunistycznego i nacjonalistycznego. Dotychczasowa nazwa miasta upamiętniała działacza bolszewickiego Siergieja Kirowa.

Rybacy złowili okręt podwodny

Załoga francuskiego trawlera Daytona złapała w swoją sieć wyjątkową zdobycz, długą na 67 metrów stalową "rybę" - portugalski okręt podwodny Tridente. To potencjalnie śmiertelnie niebezpieczne spotkanie dla rybaków, ale nie tym razem.

Tajemniczy wieżowiec i zdjęcia z satelity. Stąd Rosja szpieguje cały świat

Powierzchnia siedziby rosyjskiego wywiadu zagranicznego podwoiła się, a być może nawet potroiła się w ciągu ostatnich dziewięciu lat - pisze amerykański portal intelnews.org, poświęcony tematyce służb specjalnych. Dowodem na to mają być zdjęcia satelitarne. Czy to oznacza także rozbudowę liczebną i zadaniową wywiadu - nie wiadomo, to jedna z najbardziej elitarnych i okrytych tajemnicą służb rosyjskich.

Merkel zaprosiła May do Niemiec. Schulz krytykuje nowy gabinet

Przebywająca z wizytą w stolicy Kirgistanu Biszkeku niemiecka kanclerz Angela Merkel poinformowała w czwartek, że w przeprowadzonej w środę wieczorem rozmowie telefonicznej z nową brytyjską premier Theresą May zaprosiła ją do Niemiec. Nieco inaczej wypowiedział się Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego.

Niemiecka prasa: Boris, śmieciarz pani premier

Oceniając objęcie stanowiska premiera Wielkiej Brytanii przez Theresę May i jej decyzje personalne, niemieccy komentatorzy zwracają uwagę na ogrom pracy stojący przed następczynią Davida Camerona, a "Der Spiegel" nazywa Borisa Johnsona "śmieciarzem" pani premier.

Tajemnica D.B. Coopera pozostanie nierozwiązana. FBI się poddaje

To jedyne nierozwiązane śledztwo dotyczące uprowadzenia samolotu w historii Stanów Zjednoczonych i wszystko na to wskazuje, że nim pozostanie. FBI poinformowało, że po 45 latach zamyka sprawę D.B. Coopera - porywacza boeinga 727, który 24 listopada 1971 r. wyskoczył ze spadochronem na wysokości 3 km i zniknął raz na zawsze.

"Teraz dzieci nie zasną". Mistrz boksu poprowadzi dobranocki

Nikołaj Wałujew, jeden z najcięższych bokserów świata, obecnie deputowany rosyjskiego parlamentu, ma nowe wyzwanie: wcieli się w rolę prowadzącego program dla dzieci. – Nawet w dzieciństwie nie marzyłem, że poprowadzę swój ulubiony program - wyznał sportowiec i polityk.

"Pragmatyzm schodzi na dalszy plan". #PisząoPolsce i rzezi wołyńskiej

- II Wojna Światowa jeszcze nie skończyła się dla Polski i Ukrainy - pisze agencja Bloomberg w długim tekście na temat rzezi wołyńskiej. Amerykanie stwierdzają, że w sporze obu państw o przeszłość pragmatyzm i logika ustąpiły emocjom. Tym samym tematem zajął się europejski "Newsweek", który opisuje spór polsko-rosyjski na tle Wołynia.

Asad: Rosjanie nigdy nie zmuszali mnie do odejścia

Prezydent Rosji Władimir Putin nigdy nie mówił mi, że powinienem opuścić stanowisko - oświadczył w nadanym w czwartek wywiadzie dla telewizji NBC News syryjski przywódca Baszar el-Asad. Dodał, że polityka Moskwy opiera się na wartościach, a nie na układach.

Niemcy policzyli nowych imigrantów. Rekord

Rekordowa liczba 2,1 mln imigrantów przyjechała w 2015 roku do Niemiec - podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) w Wiesbaden. To wzrost o 46 proc. w porównaniu z rokiem 2014. Dane obejmują zarówno uchodźców, jak i imigrantów zarobkowych z UE.

Wykradł dane o samolotach USA. Chińczycy zadowoleni

Sąd w Los Angeles skazał obywatela Chin na 3 lata i 10 miesięcy więzienia za szpiegostwo. Su Bin wykradł dane dotyczące samolotów wojskowych USA oraz tajemnice handlowe, które później przekazał chińskim władzom - podał portal BBC. Oprócz wymierzenia kary pozbawienia wolności sąd zobowiązał skazanego do zapłaty grzywny w wysokości 10 tys. dolarów.

Rudobrody "minister wojny" nie żyje

Abu Omar al-Sziszani, czyli Omar Czeczen, uznawany powszechnie przez zachodnie wywiady za "ministra wojny" tzw. Państwa Islamskiego, zginął w czasie walk pod Mosulem w Iraku - ogłosiła jedna z agencji prowadzonych przez dżihadystów.